Kui mujal toimuvad laupäeval enamasti koristustalgud, siis Mustvee kultuurikeskuses peetakse samal ajal hoopis teatritalguid: seal algab Jõgeva- ja Tartumaa harrastusteatrite festival “MustKunst”, mis kestab pühapäeva õhtuni.
Jõgeva- ja Tartumaa harrastustrupid peavad ühist festivali juba kolmandat korda. Esimest korda saadi kokku ülemöödunud aastal Põltsamaal, teist korda mullu Tartumaal Rannus. Tänavusel festivalil osaleb 12 truppi ja 13 lavastust. Laupäeval vaadatakse ära seitse, pühapäeval kuus etendust ehk kahe päeva peale kokku 18 tunni jagu teatrit. Kui möödunud aastal Rannus oli Tartumaalt kohal oluliselt rohkem truppe kui Jõgevamaalt, siis tänavu on väike ülekaal meie poolel: Jõgevamaa on väljas seitsme ja naabrid viie trupiga. Meilt astuvad üles Põltsamaa kultuurikeskuse noorte näitering Viribus Unitis ja täiskasvanute trupp Kuukatsujad, Kasepää näitetrupp, Tabivere harrastusteater (neil on kaasas kaks lavastust), Palamuse amatöörteater, Pajusi teater ning Jõgevamaa gümnaasiumi õpetajate näitering Tasa&Kaal. Tartumaalt tulevad külla Tartu Vilde teater, Luunja Aidateater, Elva Lendteater, Elva harrastusteater ja Kambja näitetrupp.
Lavastusi hindavasse nõukotta kuuluvad vabakutseline näitlejanna Elina Reinold, teatri Must Kast lavastaja Lennart Peep ja Eesti Harrastusteatrite Liidu (EHL) harrastusteatrite koordinaator Liisi Tegelmann. Iga etenduse järel annavad nad esinenud trupile tagasisidet, laupäeva õhtul teevad aga pikast teatripäevast kokkuvõtte.
“Žürii tagasiside on truppidele kindlasti väga õpetlik,” ütles Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna peaspetsialist Tiina Tegelmann.
Toovad elevust
Festivalil tunnustatakse tema sõnul eraldi Jõgeva- ja Tartumaa paremaid, ent antakse välja ka n-ö maakonnaüleseid preemiaid. Auhinnad, mida teatrirahvale jagatakse, on valminud Avinurme puiduaida meistrite käe all. Festivali võidulavastused ei saa aga siiski õigust osaleda järgmisel harrastusteatrite riigifestivalil. Riigifestivalile on lavastusi juba mõnda aega valitud EHLile saadetud videote alusel.
Kaht festivalipäeva on kutsutud juhtima Karksi valla kultuurijuht Kai Kannistu.
“Ta on energiline, mitmekülgne ja humoorikas kultuuriinimene, kes suudab luua saalis väga mõnusa õhkkonna,” ütles Tiina Tegelmann.
Laupäeva õhtul saab teatrirahvas oma viimased energiavarud välja panna puhkeõhtul. Tantsuks mängib ansambel Absolut Lühis.
Mustvee kultuurikeskuse juhataja kohusetäitja Laidi Zalekešina sõnul toob umbes saja teatriharrastaja Mustveesse saabumine linna ellu kindlasti tavalisest suuremat elevust.
“Usun, et teatrirahval on huvitav meil külas olla. Nad saavad näiteks uudistada meie uut rannapromenaadi. Näitame neile kindlasti ka kultuurikeskuses paiknevat kaalumuuseumi,” ütles Laidi Zalekešina.
Hapukurk ja kala
Tema sõnul on umbes seitsekümmend teatriinimest avaldanud soovi Mustvees ööbida. Nad majutatakse kohalikku külalistemajja, Kalameeste Majja ja spordihoonesse. Festivalikülalisi toitlustab Buono kohvik Kasepää vallast ning nad on lubanud pakkuda kohaliku koloriidiga toitu, näiteks kala ja hapukurki.
“Sellise teatrifestivali korraldamine on meie majale uus kogemus,” ütles Laidi Zalekešina. “Päevakava koostamine oli näiteks tõeline mustkunst, sest paljudel truppidel olid esinemisaja suhtes erisoovid. Vaevalt sai üks kavavariant valmis, kui selgus, et see tuleb jälle ümber teha.”
Kultuurikeskuse juht avaldas lootust, et Mustvee inimesed, aga ka teiste Jõgevamaa paikade teatrihuvilised leiavad kahe kevadpäeva jooksul aega Mustvee kultuurikeskusse etendusi vaatama tulla. Piletiraha nappus ei peaks igatahes takistuseks saama.
“Oleme päevapileti väga odavaks teinud — see maksab kaks eurot. Kes tuleb kahel päeval, saab nelja euro eest kolmeteist etendust vaadata,” ütles Laidi Zalekešina. “Loodame, et teatrifestivalist jääb meie majja ka väike nakkav “pisik” maha. Praegu pole meil kohapeal ei näite- ega estraadiringi, aga väga tore oleks, kui tekiks,” ütles kultuurikeskuse juht.
RIINA MÄGI