Kaja Pärn selgitab oma koondamise asjaolusid

AS Werol Tehased staa?ikaim töötaja, ettevõtte loomisest alates pearaamatupidaja- finantsjuhina töötanud Kaja Pärn ütles, et tänavune juuni osutus tema jaoks kõige keerulisemaks ja pingelisemaks tööperioodiks: ?Mul oli väga hea koostöö ettevõtte eelmise juhatuse liikmete Robert Närksa ja Helmo Hainsooga, kes korraldasid ümber juhtimise ja teatud protseduurid, mistõttu aastaid kahjumis püsinud Werol jõudis tugevasse plussi.

Tulenevalt uue juhataja juhtimisotsustest on Werol Tehased nüüdseks tagasi kukkunud kahjumisse, finantside puudus on igal real ja seetõttu ei suudetud osta toorainet. Paraku pole tegu vaid ajutiste raskustega.

Seda kõike näitavad minu koostatud viimased prognoosid. Seoses Werolis kestva ajutise pankrotimenetlusega esitas ajutine pankrotihaldur meile teabenõuded, mille kohta  pidime andma vastuse 30. juuniks. Juba paar päeva enne andsin oma hinnangu selle kohta, et ettevõtte rahavood on tugevas miinuses ja majanduselu muutub negatiivseks. Juhatus andis mõista, et selliste numbritega ajutise pankrotihalduri ees esineda ei saa. Mina selgitasin, et tänase info põhjal ei saa neid numbreid positiivseks muuta. Selgitasin põhjalikult, miks me juunikuu tulem pole enam positiivne. Pärast seda pandi mulle lauale teade koondamisest. Mulle öeldi, et meie koostööst ei tule midagi välja, ? kõneles õlitööstuse kauaaegne pearaamatupidaja. ?Kuidas raamatupidamine ja finantsjuhtimine AS Werol Tehastes edaspidi korraldatakse, sellest mul ülevaade puudub. Mingeid üleandmise ega vastuvõtmise protseduure minu osalusel ei tehtud. Seegi asi tegi mind väga valvsaks. Majas pole ka inimest, kes oleks varem raamatupidamise kuutehingud ära lõpetanud või kuutulemi tervikuna välja toonud. Aga nüüd on see juhatuse probleem. ?

Eraettevõtte omanik võib oma firma rahaga piisavalt vabalt ümber käia. Riigiettevõttes on vist teisiti?

?Riigiettevõttes, kus ma töötasin, on pearaamatupidajal  väga suur vastutus. AS Werol Tehased, mis praegugi on riigiettevõte, on sisuliselt Eesti rahva oma ja siin on tarvis igat sammu kaaluda, ? arvas Kaja Pärn, kes kauaaegse Weroli töötajana suhtub kriitiliselt ka eelmise juhatuse liikmete Robert Närska ja Hemo Hainsoo ametist vabastamisse. Viisid ju nemad vähem kui aastaga ettevõtte jooksvasse kasumisse.

?Üheksakümnendate aastate lõpul kandideerisin AS Werol Tehastesse tööle, sest mind on alati paelunud uute süsteemide ülesehitamine ja protsesside juhtimine. Töö Werolis kui probleemses ettevõttes on olnud väga huvitav ja andnud ka hea elukooli ning meeletu kogemuse. Olen mõelnud, et kunagi võiksin Weroli-temaatikat kajastada isegi oma magistritöös.

Weroli erastamine on iseenesest tervitatav, sest firma vajab kindlakäelist omanikku. Samas pole poliitiliselt võimalik majandusettevõtet kasumlikult juhtida. Minu jaoks on küsimus aga see, kuidas saadi erastamisprotsessi nii üles ehitada, et iga astutav  samm on vaidlustatav. Ma küsin,  ja mitte ainult mina ? kes ikkagi vastutab tekitatud olukorra eest.?

Üldkokkuvõttes on Werol Tehased aga  väga vajalik ettevõtte kogu Eesti põllumajandustootmisele ja oluline tööandja Jõgeva maakonnale.

 JAAN LUKAS