Kahju, et Tarkovski on juba surnud

Ülemöödunud pühapäeval andis üle ilma kuulus Saksa metal-bänd Rammstein Tallinnas kontserdi, mida käis kuulamas-vaatamas 60 000 inimest. Kontserdile järgneval päeval ei läinud nad kaunist Tallinna vanalinna imetlema, vaid sõitsid hoopis Rummu karjääri, et salvestada seal oma uus muusikavideo.


Rummu karjäärist kaevandati kunagi paasi ja Vasalemma marmorit. Paest tehti killustikku. Killustikutehases töötasid vangid ja see asuski vangla kinnisel territooriumil, kuhu tavainimesel asja polnud. Kui pae kaevandamine lõpetati, hakkas põhjavee tase tõusma ja karjääri põhja tekkis veekogu, mida on hakatud kutsuma helesiniseks laguuniks. Selle vesi on tõepoolest helesinine, eriti päikselise ilmaga. Paljud arvavad, et vee muudavad selliseks mingid mürgised kemikaalid, ent tegelikult on vesi, just vastupidi, väga puhas.

Helesinisest laguunist turritavad välja kunagiste tööstushoonete tontlikud varemed ja mingite puitkonstruktsioonide jäänused. Järvele pakub atraktiivsuselt konkurentsi sealsamas kõrguv tohutu aherainemägi, mis koosneb paekivi eri fraktsioonide segust ja mille suhteline kõrgus on umbes 48 meetrit. Mäe külgi katavad sügavad vaod, mis tekkinud ilmselt vihmavee voolamise tagajärjel. Kõik see kokku jätab mulje, nagu oleksid sattunud mingisse unenäolisse paralleelilma, kus iga hetk võivad välja ilmuda zombid või tulnukad ning laguunist pista pea välja Loch Nessi koletis.

Paheline ja märterlik

Selles paigas viibides ei saa päriselt unustada ka neid sadu või koguni tuhandeid vange, kes aegade jooksul (vangla ja kivitööstus rajati mõnedel andmetel juba 1930. aastate lõpupoole) karjääris mütates higi valasid. See annab paigale natuke pahelise, aga ka märterliku aura: võib arvata, et kurjategijate kõrval tuli karjääris rügada mõnel süütult süüdi mõistetulgi.

Kui mai keskel koos Jõgevamaa väikemuuseumide töötajatega Rummu karjääri sattusin, mõtlesin: kui kahju, et režissöör Andrei Tarkovski on juba surnud. Tema oleks Rummu karjääri sürreaalsuse tõeliselt hästi ära kasutada osanud ja seal mingi uue “Stalkeri” filminud. Ning siis oleks see koht juba osake maailma filmiajaloost.

Filmitud on Rummu karjääri muidugi ka Tarkovskita – nii seda, mis jääb veepinnast ülespoole, kui ka seda, mis allpool. Vahepeal oligi Rummu karjäär üks sukeldujate meelispaik. Selle aasta alguses levis aga internetis kulutulena video uisutamisest karjäärijärve peegelsiledal jääl, millest veealune maailm läbi paistis. Videolõigu autor Alari Teede rääkis hiljem meediale, et videole tuli tagasisidet kogu maailmast ning mõned vahendajad olid huvitatud ka video müümisest BBC-le ja Fox Newsile.

Kui vahepeal oli Rummu karjäär kõigile ligipääsetav, siis praegu on värav, mille kaudu karjäärialale pääseb, tavaolukorras suletud. Portaali Läänlane andmetel (vt Ivar Soopani artikkel “Müstilise ujumispaigana tuntud Rummu karjäär suleti ohtlikkuse tõttu” 19. aprillist 2016) sulges kinnistu praegune omanik, KB Auto Eesti OÜ ligipääsu eelkõige kahel põhjusel. Esiteks eirasid inimesed ujumiskeelu silte, aga ujumine “sinises laguunis” on ohtlik. Teiseks ummistasid karjääri värava juurde pargitud autod päikeselistel suvepäevadel Keila-Haapsalu maantee nii ära, et liinibussid enam läbi ei pääsenud.

Muusikat ja teatrit

Kokkuleppel omanikuga on Rummu karjääri võimalik siiski praegugi külastada. Iseasi, et selle leidmine, kellega kokku leppida, pole väga lihtne. Jõgevamaa väikemuuuseumide rahva Harjumaa-sõidu korraldaja, Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi pedagoog Aili Kalavus jõudis näiteks pärast pikki otsinguid õige inimeseni just reisieelsel päeval. Ning kokkulepitud ajal oli meil karmi ilmega, aga tegelikult väga sõbralik vene keel kõnelev härra vastas ja juhatas meid sinna, kuhu soovisime.

Karjäärialale on võimalik pääseda ka mitmesuguste ürituste ajal ja neid toimub seal üsna rohkesti. 29. juunist 1. juulini saab näiteks teoks rootslaste korraldatav elektroonilise muusika festival Into the Valley, millel saab näha-kuulda techno– ja house-muusika rahvusvahelisi tipptegijaid. 29. juulil peetakse sealsamas maha mootorrataste mäkketõusu Eesti meistrivõistluste etapp ja muusikafestival Rummu Rock. Karjääri kõrval Murru vangla vanades hoonetes annab aga 3.-9. ja 12.-16. juulini etendusi Kinoteatri trupp. Lavastusega “Murru 422/2”, mis käsitleb kunagise vangla argipäeva, antakse igal mängupäeval neli etendust ja enamik neist on juba välja müüdud.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus