Kaheksa lavastust ühe õhtuga

Täna õhtul ootab Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja kõiki teatrisõpru oma traditsioonilisele kevadisele teatriõhtule. Selle jooksul saab ära vaadata kõik Liblikapüüdja lõppeva hooaja lavastused, mida on ühtekokku kaheksa. Tükkide suur arv ei tähenda siiski, et teatriõhtu kultuurikeskuses südaööni kestab: osa luulelavastusi on üsna lühikesed.


Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahuri sõnul on kooliteatril seljataga väga edukas hooaeg. Liblikapüüdja noorte saavutustest Betti Alverile pühendatud luulepäevadel „Tähetund” ja „Tuulelapsed”, maakondlikul kooliteatrite näitemängupäeval ja õpilasetlejate riigikonkursil on Vooremaas juba juttu olnud, nüüd võib öelda, et ühel või teisel viisil tunnustatud said Liblikapüüdja trupid ka kõigi kolme vanuseastme kooliteatrite riigifestivalil. Riigifestivalide rea avas gümnaasiumiastme festival, mida peeti 6.- 8. aprillini Tartus Eesti Rahva Muuseumis ning millel Liblikapüüdja osales lavastusega „Kõmpa”, mille aluseks Karl Sakritsa poolt Betti Alveri samanimelise jutustuse põhjal tehtud dramatiseering. Lavastuses üht omapärast tegelast Kottadi Laatsi kehastanud Sten Siirak pälvis žüriilt ühe näitlejapreemiatest.

Keskastme kooliteatrite riigifestivali toimumispaigaks oli Karksi-Nuia, toimumisajaks 20. ja 21. aprill ning Jõgevamaad esindas seal Liblikapüüdja seitsmenda klassi trupp Lehte Hainsalu tekstil põhineva „Punamütsikese” lavastusega. Vaimukas ja huvitavate võtetega lavastus tõi Liblikapüüdjale ühe laureaaditiitlitest. Karoliina Kask, Doris Piik, Kaisa-Triina Maiste ja Kerttu-Kethlin Rumask pälvisid aga oma rollide eest näitlejapreemia.

Riigifestivalide jada lõpetas möödunud nädalavahetusel Rõngus toimunud algklasside kooliteatrite riigifestival, kus Jõgevamaad esindas Liblikapüüdja 3. a klassi trupp samuti Lehte Hainsalu tekstil põhineva lavastusega „Päikseplika”. Rõngust toodi ära ühtse ja täpse rõõmu preemia.

Jõgeva taustaga lugu

Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur kinnitas, et tegelikult läks kõigil riigifestivalidel käinud truppidel väga hästi. Samas tilgutati mõnel festivalil ka tõrvatilku meepotti. Näiteks Tartus kiitis žürii oma tagasisideminutitel kõigepealt „Kõmpa” osatäitmisi ja professionaalset lavastust, ent siis esitati küsimus, miks peaksid noored üldse tahtma Alverit mängida. Või kui tõesti tahavad, siis olevat Alveril ka paremaid tekste.

Tegelikult polnud juhendaja Liblikapüüdja noortele näitlejatele „Kõmpa” osas mingit survet

avaldanud. Kui noored dramatiseeringu teksti, mis tegelikult juba mitu aastat tagasi valmis, korra lugeda said, ei tahtnud nad muudest teemadest enam kuuldagi, seda enam, et „Kõmpa” näol on tegemist äratuntavalt Jõgeva taustaga looga. Nii et tööd „Kõmpa” kallal tehti isuga, ent žürii kahjuks Liannele ega trupile sõna ei andnud ja nii jäi tõde jalule seadmata.

Algklasside festivalilgi avaldati umbes seesugust arvamust, et „no luulet lapsed ju ometigi vabatahtlikult ei loe”. Samas saadi „Päikseplikaga” ühtse ja täpse rõõmu preemia: ei tea, kust see rõõm siis tuli, kui mitte lastele suupärasest ja hingelähedasest luuletekstist?

„Rääkisime Saarema ühisgümnaasiumi kooliteatrite juhendaja Rita Ilvesega ja olime ühel nõul selles, et riigifestivali žüriis peaks olema erinevate teatrisuundade esindajaid. Paraku on mõnel festivalil žürii väga ühe suuna poole kaldu ja kipub eelistama tükke, mis tehtud põhimõttel „laseme aga lapsed lavale ja las nad teevad, mida tahavad,” ütles Lianne Saage-Vahur.

Kolmest riigifestivalist imponeeris talle kõige enam keskastme festival: seal oli tõesti väga tugevaid lavastusi.

Kordaläinud hooaeg

Liblikapüüdja hooajale tagasi vaadates võib Lianne Saage-Vahur tõesti rahul olla. Mitte ainult rekordarvu lavastuste ja piisava tunnustuse pärast, vaid ka sellepärast, et Liblikapüüdja üheksanda klassi ja gümnaasiumiastme trupi liikmetest on kasvanud talle tõelised mõttekaaslased ja head abilised igasugustes praktilistes asjades.

„Ja kuni ka koolid toetavad, tasub teatrit edasi teha,” sõnas Lianne Saage-Vahur. „Hästi tänulikud oleme ka kultuurikeskusele, kes on meile prooviaegu võimaldanud ja mitmel muul viisil meie tegemistele kaasa aidanud. See maja on meie teine kodu.”

Tänasel teatriõhtul, mis algab Jõgeva kultuurikeskuses kell 17.30, tulevad etendamisele kõik kaheksa Liblikapüüdja selle hooaja lavastust: 2. klassi trupi „Nõiamaja”, 3. a klassi „Päikseplika”, 4.-5. klassi „Poisid ja plikad”, 7. klassi „Punamütsike”, 9. klassi „Kui ma ükskord” ning gümnaasiumiastme trupi „Kapten Oleander”, „Naaber” ja „Kõmpa”. Siin toodud järjestuses tükke siiski ei mängita. Teatriõhtuga tähistab Liblikapüüdja oma järjekordset sünnipäeva: Lianne Saage-Vahuri juhendamisel on Jõgeval kooliteatrit tehtud juba 28 aastat.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus