Kääpa OTT ehk otse tootjalt tarbijale viib väike- ja mahetootjaid oma tarbijatega kokku. Laupäeval jõutakse esimest korda külla Jõgevale.
Esimene käik Jõgevale erineb tavapärasest Kääpa OTT-ist. Kõigepealt muidugi päev. Jõgeval on Kääpa OTT laupäeval, ja pikemalt. Minilaada leiab kultuurikeskuse eest juba kella 10-st kuni 12-ni. Loodetavasti on see kasulik nii OTT-i kogukonnale, kui Jõgeva linnale.
Külla tullakse seitsmendat korda
Kääpa OTT tuleb külla on projekt, mille arendamise peale mõeldi kohe alguses, aga käima pandi siiski alles suvel. Kokku on seni olnud OTT-il kuuel korral võimalus külla minna. Kaks korda on Kääpa OTT käinud Voorel – kärajate aegu ja kohvikutepäeval, korra on käidud Palamusel, korra ka Alatskivi laadal. Veel on osaletud Lõuna-Eesti toidu peol Tartus Lõunakeskuses ning käidud külas ühes ettevõttes. Nimelt kutsus tarkvaraarendusega tegeleva Playtechi Tartu kontor Kääpa OTT-i endale külla. Sellest kasvas välja pidev koostöö, millega mõlemad osapooled väga rahul on.
Põhimõtteliselt on Kääpa OTT nõus minema ümbruskonnas kuhu tahes. Selge on muidugi, et transpordikulu paneb oma piirid.
Kääpa OTT on väike, korrapäraselt iga neljapäeva õhtupoole, kella kuuest seitsmeni koos käiv turg või laat, kus selle piirkonna väike- ja mahetootjad oma toidukraami ja muudki müümas käivad.
“Praegu on meil toimunud üle kahekümne laada igal neljapäeval ja see on ennast täiesti õigustanud,” rääkis Annika Oras Kääpalt. Tema on selle ettevõtmise hing. “Ostjaid on alati olnud. Kõige tühjem kääpa OTT oli meil siis, kui samal ajal oli Sirguveres teatrietendus “Väike prints”. Ka ilm paistab sel veidral suvel samuti meid hoidnud olevat.”
Kääpa OTT on osalenud Kääpal muudelgi sündmustel, Avatud talude päeval ja Kääpa kohvikutepäeval. Alles hiljuti toimus Kääpa OTT-i sügise pidu, mis ka ei mahtunud neljapäevaste kaubakohtumiste hulka.
Müüjate seltskond on küllaltki püsiv
Suvi oli ostjaterohkem aeg, suvel on inimesed üldse liikuvamad, palju käis suvitajaid, samuti läbisõitjaid. Loomulikult ka kohalik rahvas.
Müüjate seltskond seevastu on küllalt püsiv olnud. See näitab, et kaup läheb hästi. Paljudele tootjatele pole Kääpa OTT siiski sugugi ainuke müügivõimalus. Aga on ka neid, kes seal turustavad oma aia või kasvuhoone ülejäämakippuvaid saadusi, või toovad metsast marju ehk seeni.
Erto mahetalu müüb suurema osa kaubast – peamise valiku moodustavad igasugused põnevad kapsalised, on ka kõrvitsaid ja muud väärt köögivilja – kokkuostjatele. Erto peremees peab Kääpa OTT-il kohalolekut ikkagi oluliseks. Enda tutvustamise ja ka uute kontaktide saamise mõttes.
OleMari talu oma arvukate juustusortdega on üks peaaegu alatistest osalejatest. Pakutud on sini-must-valget toorjuustu, kitsepiima, praejuustu, toorjuustu lisanditega, suitsujuustu, kreemjat iirist ja soolast karamelli purgis.
Hiljuti liitus seltskonnaga Ninametsa OÜ Nina külast. Peipsi kalur Ove Kalme ütles, et tema käibki enamasti laatadel müümas. Ning seetõttu on Kääpa OTT tema jaoks väga sobiv. Ta müüb suitsu-, värsket ning purgikala. “Alguses pelgasime neljapäeva, ma olen enamasti siis hõivatud nädalavahetuse kauba ettevalmistamisega, aga siis taipasime, et Kääpale võib väga hästi tulla müüma abikaasa üksi,” rääkis Ove. “Meile nii sobis.”
Veel on saanud OTT-ilt osta Külaotsa talu rukkileiba ja mahedat lehmapiima; Uugi talu kase-, rabarberi- ja põdrakanepisiirupeid; Tõrukese talu kärjeküünlaid, kitsepiima seepi ja karaskit rosinatega, samuti koha. Kurista söögitare, mille toodang Jõgeval hästi tuntud, on samuti üks Kääpa OTT-i kogukonna liikmeid. Kaja Aasjõe on pakkunud astelpajumarju ja astelpajutooteid. Loomulikult on Kääpa OTT-il kaubeldud ka mee ja munadega.
Kaup ongi enamasti hooajaline
Päris kõik kauplejad iga kord kohal ei ole, nagu traditsiooniline toit Eestis on valik Kääpa OTT-il ka hooajaline. Kel on maasikaid pakkuda, käivad maasikahooajal, kel istikuid, istutamise hooajal. Ka vaarikamüüjad on nüüd talvepuhkusele läinud. Selles mõttes erineb OTT-i valik suurte poekettide omast. Müügil on need asjad, mida just praegu saab, väiketootja ei saagi selle peale mõelda, et kogu tema valik igal ajahetkel saadaval oleks.
“Selge see, et talvine aeg tuleb meile keerulisem,” märkis Annika Oras, “aga me teeme kõik, et oleks põhjust meie juurde tulle ka pimedatel sügisestel või talvistel neljapäevaõhtutel.” Õnneks on kogukonnal võimalus kasutada Kääpa rahvamaja, kuhu laat ja kohvik külmemal ajal sisse saavad kolida. Igal OTT-il on võimalik olnud osta kohaltarvitamiseks suupärast. Kindlasti kohvi ja mitut sorti kooke-pirukaid, aga ka päris sooja sööki.
“Meil tuleb nüüd rohkem mõelda, mis paneks inimesi sellisel ajal kodunt välja tulema, oleme teinud töötubasid, aga mõelnud ka filmiõhtute või muu põneva peale.”
Kui suvehooajal on kaasa löönud Tamme ratsutalu, kelle loomad lastele alati justkui magnetiks, siis sügisel on nemad puhkusele jäänud. Aga jõulude paiku on saanisõidud ikkagi kavas.
Kääpa OTT on tegutsenud alates käesoleva aasta 25. maist.
Nemad tulevad laupäeval Jõgevale
*Uugi talu – kasesiirup, rabarberisiirup, põdrakanepisiirup, õunamahl
*OleMari talu – kitsepiimast toorjuust lambaläätsega, sini-must-valge toorjuust rukkilille ja köömnetega, suitsujuust, praejuust, magus iiris, soolane karamell, kitsepiimaseep, ravimtaimed
*Juulamõis – kuivatatud õunad, teepakid, astelpaju marmelaad- ja ribad, kaalikas, punapeet, talvekartul, marjarullid ja seemnenäksid
*Tõrukese talu – kärjeküünlad, kitsepiima seep, karask, karask rosinatega
*Karu talu – lihaveise suitsuvorst juustuga ja ilma, lihaveise konserv
*Kurista söögitare – suitsusink, suitsukala, seitse erinevat kalakonservi: latikas, koha, haug, rääbis, luts, lõhe, võileivakate lõhega
*Mõts ja Mesi – mesi, mõts
*Kaasiku talu – kartul, punapeet
*Juhus – seitse erinevat liiki käsitööõlut: šokolaadi, maisiõlu, humalane, nisuõlu, kadakane, kollane lumi ja nokime koos. Mart räägib kohapeal, miks õlled sellised nimed saanud on
*Reenumäe talu – astelpajumarjad, astelpaju-õunamoos, astelpajusiirup, pardimunad, tšillikaunad, alõtšasiirup, kultuurpihlaka siirup
*Külaotsa talu – rukkileib linnasega, mahe lehmapiim, karask, sõir
*Jokri talu – lihaleib.
ANDRA KIRNA