|
Kuigi Eestimaal tormi tõttu kahe öö ja päeva jooksul maksimaalselt pea kümme tuhat leibkonda või firmat elektrita oli, ei küündinud Jõgevamaal elektrivooluta majapidamiste arv tuhandenigi, jäädes tormi tipphetkel 700-800 lähedale. |
Eesti Energia pressiesindaja sõnul oli neljapäeva päeval seoses rikkega Kaarepere kandis elektrita umbes 700-800 klienti, kuid nemad said voolu üsna kiiresti tagasi. Üks klient võib tema sõnul tähendada nii leibkonda kui ka tervet ettevõtet.
Samuti oli energiafirma pressiesindaja andmetel Torma vallas neljapäeva hommikupoolikul elektrivooluta 300-400 klienti. Reedeks olid kõik keskpinge rikked likvideeritud, vooluta oli veel 20 madalpingealajaama ehk umbes 50-60 klienti Jõgeva ümbruses.
Pressiesindaja kinnitusel on töös neli rikkeid kõrvaldavat brigaadi. Enamasti põhjustasid elektrikatkestusi tugeva tuulega liinidele langenud suured oksad ja puud.
Päästeameti teatel oli tugevast tuulest tingitud väljasõite Jõgevamaal kaksteist. Peamiselt oli tegemist teele langenud puudega, inimesed vigastada ei saanud.
14. oktoobril kell 12.28 käisid päästjad Palamuse vallas Ehavere külas eemaldamas teele murdunud ja mõlemad sõidusuunad sulgenud puid. Kell 13.35 tuli Pajusi vallas Pajusi külas eemaldada murdunud ja liikluse sulgenud puu. Põltsamaa linnas teatati kell 14.06 Tallinna ja Viljandi maantee ristmikule kukkunud puust, mille linnavõimud oma vahenditega kõrvaldasid. Juba kell 15.26 käisid päästjad Tabivere vallas Maarja külas eemaldamas teele kukkunud puid, paari tunni pärast kell 17.17 tuli Palamuse vallas Kaarepere külas kõrvaldada kultuurimaja juures ohtlikult murdunud puu. Puid eemaldati teedelt ka Maarjas, Pedjas, Palal, Kuremaa alevikus ja Luual.
15. oktoobril kell 00.34 käisid päästjad Palamuse vallas Kaareperes eemaldamas sõiduteele murdunud ja kell 06.49. Saare vallas Kääpa külas elektriliinidesse kukkunud puid.
Kokku said päästjad loodusjõududest põhjustatud sündmusele üle Eesti 134 väljakutset. Kõige rohkem väljakutseid oli Lääne-Virumaal, kus päästjatel tuli välja sõita 25 korral, Tallinnas ja Harjumaal oli 20 tugevast tuulest tingitud väljasõitu ning Tartumaal 15.
Samuti tuli päästjatel reageerida väljakutsetele, kus torm oli katusepleki lahti rebinud või reklaamtahvleid lennutanud.
Tänavune esimene sügistorm Sören, mis möllas 4. oktoobril, Jõgevamaal samuti suurt kahju ei teinud. Söreni ajal ulatus Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi (EMHI) andmetel tuule kiirus Jõgeval 15,4 meetrini sekundis, Vilsandil aga 25,5 meetrini sekundis.
Jõgeval ulatus sajuhulk 15,7 millimeetrini, mis on 24 protsenti kuu normist. Kõige rohkem sadas 4. oktoobril vihma Läänemaal Lääne-Nigulas, kus ööpäevaga tuli maha 49,6 millimeetrit sademeid ehk 65 protsenti oktoobri sademete normist. Kõige vähem sademeid mõõdeti Tartu Tõravere ilmajaamas, kus EMHI mõõtejaam registreeris pühapäeva jooksul 4,7 millimeetrit sademeid.
iii
HELVE LAASIK