Juhtkiri: Kuidas säilitada vaimset tervist?

Konverentsid ja seminarid on paljudele elu igapäevane osa. Aeg-ajalt kostub mõte, et sellised koosviibimised on raha raiskamine ja kasutegur pole kuigi suur. Seekordne Jõgevamaa vaimse tervise konverents tõestas vastupidist. Juba ainuüksi see, et kohad täitusid loetud päevadega, näitas, et vaimse tervise teemad on populaarsed ja ajakohased. Teemad, millest julgetakse ja tahetakse rääkida, jagada kogemusi ja õppida.
Ilmselt on kõik tunnetanud viimaste aastate jooksul, alates koroonapandeemiast kuni Ukraina sõjani, et ärevus on tõusnud nii isiklikus plaanis kui ühiskondlikult. Meediast tuleb vaid halbu ja väga halbu uudiseid ning üha raskem on säilitada külma mõistust ja rahu südames. Kui juba täiskasvanud on ärevuse fooniga haaratud, mida siis lapsed ja noored peaks peale hakkama? Nemadki näevad ja tunnetavad ühiskonnas toimuvat ja trendid, mis noorte elu kujundavad, on kohati vägagi julmad. Kuidas selles kõiges ellu jääda ja kainet mõistust säilitada?
Need, kelle igapäevatöö on õpetada-juhendada noori, töötada nendega päevast päeva, on kahtlemata tugevad ja targad isiksused. Põltsamaa konverentsi publiku moodustasid just need inimesed. Hoolimata tarkusest ja tugevusest on kõigil hetki, kui tuntakse end kurnatuna või lausa läbipõlenuna. Oskused, mis aitaksid seda vältida, on võimalik omandada. See protsess võiks alguse saada juba lasteaiast ja koolist, et edasises elus oleks lisaks tunnetele ka teadmised, et vaimne tervis säiliks. Sellekohaste teadmiste-oskuste harjutamine teeb meid kindlasti tugevamaks.

blog comments powered by Disqus