Jõulueelne kink kunstiseltsilt

 

Lähenevad jõulud on paljudele eelkõige kingituste saamise ja tegemise aeg. Põltsamaa kunstiselts tegi kodulinna kunstipublikule toreda kingituse juba veidi aega enne jõule: novembri algul avati Põltsamaa kultuurikeskuses seltsi aastanäitus, mis seekord kannab mitmetähenduslikku pealkirja “King(k)”.

King võib olla see, mida me jalas kanname, ent inglise keele konteksti asetatuna tähendab see hoopis kuningat. Sõna “kink” on samuti kahetähenduslik: see võib olla kingitus, aga ka väike kõrgendik. Mõni autor on lähtunud ühest, mõni teisest, kolmandast või neljandast tähendusest.

Kui tavaliselt on kunstiseltsi aastanäitusel väljas olnud umbes 20 tööd, siis seekord on 15 tööd 24 autorilt (mõnel taiesel on nimelt rohkem autoreid kui üks). Vaatamata tööde suhteliselt väikesele arvule, peab Põltsamaa kunstiseltsi eestvedaja Ethel Hakkaja näitust õnnestunuks, sest autorid on käsitlenud teemat leidlikult ja vaimukalt.

“Oleme nüüdseks kindla teemaga aastanäituste tegemist nii palju harjutanud, et inimesed ei lähe enam kergema vastupanu teed: nad ei tee mingit dekoratiivset pildikest, vaid kõnelevad kunstikeeles südamelähedastest asjadest,” ütles Ethel Hakkaja ja lisas, et ka taieste tutvustamine näituse avamisel kujunes elamuslikuks: kõigil autoritel oli midagi olulist ja emotsionaalselt puudutavat öelda.

Kõige enam oli autorite hulgas neid, kes valisid käsitlemiseks kingituse teema. Kohe näitusesaali astudes võtab vaatajat näiteks vastu hiiglaslik lehviga kaunistatud kingituspakk, millel lähemal vaatlusel ava sees. Selle kaudu saab vaataja pakki sisse piiluda, ent sealt pääseb sisse ka valgus. Just valgust peabki taiese autor Eire Kulbin oma elu üheks suuremaks kingituseks.

Marian Rõugu meelest on jälle kõige suurem kingitus loodus. Tema õlimaalil on koos kõik aastaajad. Külli Kivisilla õlimaal “Soovid elult” kujutab merd, ent seda võib ilmselt vaadelda elumerena, mis võib uhtuda randa toredaid kingitusi, aga ei pruugi seda ka teha. Maie Luht kõneleb oma kollaažil aga mehest, kes ootab hoopis maisemat laadi kingitusi: neid, mis on vedelas olekus ja tuju tõstavad.

Loomulikud eeldused

Ethel Hakkaja ise pani näitusele mitmeosalise taiese “Koolivaheaeg vanaema juures”, mille kaasautoriteks on tema lapselapsed — seitsmeaastane Aaron ja viieaastane Aakon. Esimese jaoks oli hiljutine sügisvaheaeg tema elu esimene koolivaheaeg. Vanaema ja lapselaste koos veedetud aeg oli kingituseks mõlemale poolele. Kunstnikust vanaema andis poistele kätte krunditud lõuendid, pintslid ja akrüülvärvid ning laskis neil nendega päris omatahtsi toimetada. Tulemus sai üllatavalt kunstipärane.

“Lapsed tajuvad suurepäraselt, kas kompositsioon on tasakaalus või mitte. Nii et kui inimene juba lapsena kunsti juurde viia, saab ta oma loomulikud eeldused täiel määral ära kasutada,” ütles Ethel Hakkaja. Tema maalis Aaronist ja Aakonist portreed. Needki on ühistaiese koostisosadeks.

Kingituse teemale paneb vaimuka punkti Aime Gretško oma installatsiooniga “Testament”. Autori elu suurim kingitus on nimelt saadud pärimise teel. Taies kujutabki endast A4 formaadis turvaümbrikku linaga kaetud laual. Mis ümbriku sees on, seda võib vaataja vaid aimata. Lahendus on lihtne, aga mõjuv.

Kingateema tuleb kõige nähtavamalt esile kunstiseltsi savikojas voolimas käinute töödes. Savist kingi on mitmes suuruses ja mitme kujuga, autoriteks Helga Järve, Sigrid Saar, Lili Tiks, Erki Mets, Ingrid Kuusik, Kaja Kits, Anni Aasna, Reelika Uisk ja Jaanika Lemetsar. Maire Kaju kingateemaline taies on inspireeritud tänavusuvisest reisist Rooma. Ta kujutab akrüülmaalil ühes sealses muuseumis nähtud imperaatorite jalanõusid, ent on lisanud neile nn ready-made objektina ühe tänapäevase suvejalatsi.

Kuningas kingas

Ka Marje Soodla eksponeerib päris kingi — nõuka-ajast pärit platvormkingi, millega ta olevat enda sõnul kõndinud teise usku. Kunagi käinud ta nendega kirikus, hiljem kunstikoolis. Salme Allikhein kujutab aga oma akrüülmaalil hoopis kuukinga nimelist orhideed.

Kuningate ja kuninglikkuse lahtimõtestamisega tegelevad näitusel Väino Valdmann, Piret Järv ja Siiri Kaljund. Valdmanni digitrükitehnikas taies “Kuninglik tervitus” on kokku miksitud arvutiprogrammist võetud kolmedimensioonilistest objektidest. Tervitajateks on kahejalgne kuningas ja neljajalgne loomade kuningas. Piret Järve akrüülmaal “King of pop” kujutab aga varalahkunud poptähte Michael Jacksonit.

Siiri Kaljundi kaheosalisel taiesel “Üks unistus ja veel üks unistus” on tegelikult koos peaaegu kõik tõlgendused, mida kunstiseltsi aastanäituse teema võimaldas: on juttu kuningatest, aga ka kingast ja kingust. Ühel pildil lesib hiiglasekasvu mees kingul, kuningakroon varba otsas, teisel kükitab tibatilluke kuningas hiiglasliku kinga serval. Sümboleid ja mõtteainet on neis piltides rohkesti.

Tuntud autorite hulgas on aastanäitusel ka üks uus tulija: Ingrid Grünvald. Temagi esineb toreda digitrükitehnikas tööga, milles on kasutanud ära oma laste ideid.

Põltsamaa kunstiseltsi aastanäitus jääb avatuks novembri lõpuni.

 

RIINA MÄGI

i

blog comments powered by Disqus