Jõulude eel kulutatakse tänavu mullusest rohkem

Sel aastal on nii mitmedki kaubandusketid saanud tõdeda, et detsembris ostetakse mullusega võrreldes tarbekaupa rohkem, sest suured koondamislained on möödas ning tööstuskaupade hinnad on eelmise aastaga võrreldes veidi langenud.

Maxima kauplusteketi pressiesindaja Erkki Erilaid kinnitas, et detsembris on nende kauplustes edenenud müük tõusvas joones. Võrreldes möödunud aasta detsembriga, ostetakse tänavu kaupa umbes viiendiku võrra rohkem. Erilaid nentis, et inimesed ei karda enam koondamisi ja ei ole seetõttu ka kiivalt kokkuhoidlikud. “Möödunud aastal elasid paljud samal ajal koondamishirmus ning seega oldi toona jõulueelsete ostudega kokkuhoidlikumad,” lisas Erilaid.

Kui toidukaubad on võrreldes möödunud aastaga kallinenud, siis tööstuskaupade hinnad on mullusega võrreldes veidi madalamad. Enim on Maxima kauplustes ostetud just mänguasju. Erilaiu sõnul ei takistanud mänguasjade müüki ei lumemöll ega tarneraskused. “Kõik mänguasjad olid iga-aastase jõulueelse kampaania raames 40 protsenti odavamad ja see tõi kliendid tuisust hoolimata ostma,” ütles ta.

Igal kampaaniapäeval  müüdi mänguasju rohkem kui miljoni krooni eest, see on  Maxima pressiesindaja sõnul kauplusteketi taoliste kampaaniate rekord. 

Tänavu ostetakse kallimaid mänguasju

Tänavu osteti  Maxima poodidest võrreldes mullusega rohkem kallimaid mänguasju. “Kui mullu moodustasid suurema osa müügist mänguasjad kampaaniahindadega 200-250 krooni, siis tänavu osteti enim 300-400-krooniseid lelusid,” rääkis Erilaid. “Palju osteti näiteks kallimaid nukke, raadio teel juhitavaid autosid ning nagu mullugi oli populaarne mänguvõitlejate sari Bakugan.”

Tarbijad kulutavad Erilaidi hinnangul tänavu jõulukinkide tegemisel mullusest mõnevõrra suurema summa. “Numbreid saab muidugi võrrelda alles pärast pühi, kuid viimaste kuude kampaaniad on kõik osutunud edukamateks kui mullu,” märkis ta.

Maxima kommunikatsioonijuhi väitel tema eurotuleku  paanikat rahva hulgas täheldanud ei ole. “Praegu on meie poodides veidi tõusnud konservide müüginumbrid, kuid ma ei julge väita, et see on seotud euro tulekuga,” ütles Erilaid.

Samas lisas mees üsna kindlalt, et euroga kaasnevat ja palju kardetud aasta alguse hinnatõusu ei tule. “Teada on, et jaanuaris ja veebruaris on poodide käibed oluliselt väiksemad ja rahva ostujõudlus on aasta lõpuga võrreldes oluliselt langenud. Seetõttu usun ma, et aasta esimestel kuudel teevad hinnad läbi hoopis languse, mitte tõusu,” kinnitas Erilaid.

Jõulupühade nädalal on Maxima poodides soodushinnaga müügil jõulukataloogi sooduskaubad. “Peaasjalikult on need kaubad suuremates Maxima kauplustes, kuid mõned neist jõuavad lettidele ka väiksemates Maxima poodides,” rääkis Erkki Erilaid.  

Kuumaks kaubaks spaapaketid

Rimi Eesti Food AS-i kommunikatsioonispetsialist Katrin Bats rääkis, et tänavune jõulupühade eelne müük on Rimi kauplustes ja Säästumarketites  kulgenud ootuspäraselt. Seda, kui palju jõulude eel kaubandusketi poode rohkem külastati, ei osanud ta veel öelda. Ka kampaaniaid korraldatakse vastavalt hooajale, praegu on Säästumarketis soodushinnaga saadaval kana ja verivorstid.

Hästi lähevad kaubaks ka spetsiaalselt jõuludeks müüki pandud tööstuskaubad. Säästumarketites on kuumaks kaubaks tavahinnast pea poole soodsamad spaapaketid, mis on sel aastal euromündikomplektide ja suurte sendisahtlitega rahakottide kõrval üks populaarsemaid jõulukinke. “Spetsiaalselt jõulude tarvis lettidele toodud tööstuskaupu on Jõgeval ostetud üllatavalt hästi,” nentis Bats.

Hinnapoliitika kohalt pole Säästumarket erilisi muutusi läbi viinud. “Pakume rahvale soodsat kaupa iga päev ning seda ka loomulikult jõulude ajal,” ütles Katrin Bats. Veel lisas ta, et sarnaselt möödunud paarile aastale, on ostjad hindade suhtes äärmiselt tundlikud. Samas leidis Bats, et enne euro tulekut pole eestlaste tarbijakäitumine muutunud.

“Ei saa väita, et inimesed ostaksid kokku suuri toiduvarusid. Seega võib öelda, et inimesed võtavad euro tulekut rahulikult,” kinnitas Rimi Eesti kommunikatsioonijuht, kes on siiski märganud, et maksmisel kasutatakse rohkem sularahamünte.

“Eesti kroonide ja müntidega saab maksta ka uue aasta esimesel kahel nädalal. Siis saab meie poodides  ka ühe ostu eest tasuda nii kroonide kui eurodega. Meie kassasüsteemid on nii seadistatud, et tasumine mõlema valuutaga on võimalik,” lisas Rimi Eesti kommunikatsioonijuht.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus