Jõhvi kiskus Jõgeva särgiskandaali

Möödunud laupäeva õhtul Jõgeva aleviku staadionil toimuma pidanud Eesti meistrivõistluste teise liiga mäng Jõgeva SK Noorus-96 ning Jõhvi FC Lokomotivi vahel jäi ära, sest külalismeeskond läks väljakule helesinistes särkides, mis ei olnud kohtuniku hinnangul eristatavad kodumeeskonna helesinistest särkidest. Eesti Jalgpalli Liit reeglite vastu eksinud Jõhvi meeskonnale karistust siiski ei määranud ning soovib korduskohtumist.

Jalgpalliliidu poolt kehtestatud reeglite kohaselt peavad võistkonnad mängudel kasutama mänguvormi, mille nad on märkinud võistkonna registreerimistaotlusel esimesena. Meistrivõistluste juhend kohustab võistkondi kontrollima enne mängu Eesti Jalgpalli Liidu kodulehelt vastasvõistkonna mänguvormi värve.

Seal avaldatud info kohaselt on Jõgeva Noorus-96-l põhivormiks helesinine mängusärk, Jõhvi Lokomotivil on see aga punane. Varusärgid on vastavalt kollased ja helesinised. Seega ei oleks tohtinud mingisugust probleemi tekkida (võiks ju eeldada, et veel eelmisel aastal meistriliigas mänginud meeskond teab reeglite järgmise vajadust), kuid mingil põhjusel võttis külalismeeskond punaste mängusärkide asemel Jõgevale kaasa hoopis oma helesinise varuvormi.

Sarnane mänguvorm

Mängueelse soojenduse ajal ei ennustanud miski probleemide tekkimist, Jõhvi meeskond pani

võistlusvormi selga alles mõni minut enne kohtumise algust oma bussis. Meeskondade väljakule kogunemise ajal juhtis väljakukohtunik Riivo Stolts nende tähelepanu sarnastele mängusärkidele ning nõudis külalismeeskonnalt särkide vahetamist või vestide kasutamist. Nimelt sätestab meistrivõistluste juhendi artikkel 35.2, et sama värvi mängusärkide korral vahetab särgid just külalisvõistkond. Jõhvi meeskond aga väitis, et põhivormi neil kaasas ei ole ning ka kaasavõetud vestidest olid viis punased ning viis rohelised. Kodumeeskonnal ei olnud samuti vajalikku arvu ühte värvi veste ning et ka neil ei olnud varusärke kaasas, kuulutaski Riivo Stolts kohtumise lõppenuks.

Kohtuniku otsusest ägestunud Jõhvi mängijad pakkusid seepeale välja, et hoopis Jõgeva meeskond võiks endale uue mänguvormi leida, kasutades näiteks oma pikka soojendusdressi. Vigu püüti leida ka mänguväljakult. Jõhvi mängijate hinnangul ei olnud näiteks laupäevase hoovihma järel piisavalt hästi nähtavad karistusala jooned jne. Kohtunikud siiski Jõhvi meeskonna nõudmistega kaasa ei läinud ning mäng jäeti ära.

Tuleb uus mäng

EJL võistluste osakonna juhataja Kadri Jägeli sõnul eksis Jõhvi FC Lokomotiv meistrivõistluste juhendi punkti 35.2 vastu, sest ei kontrollinud eelnevalt vastasvõistkonna mänguvorme ning tuli võistlema vormiga, mille nad on märkinud võistkonna avaldusele teisena. “Kohtunik otsustas mängu mitte läbi viia,” lausus Jägel. “Kuna aga võistlusjuhendiga ei ole kehtestatud sellise olukorra lahendamine, on tegemist juhendis käsitlemata küsimusega ning vastavalt juhendi punktile 56.1 on sellistes küsimustes otsuse tegemise pädevus EJL peadirektoril.”

Kadri Jägeli sõnul leidis EJL peadirektor Tõnu Sirel mängu kohtuniku seletuskirja ning mängul tehtud fotomaterjaliga tutvumise järel, et mänguvorme oli võimalik siiski eristada ja kohtunik oleks pidanud mängu läbi viima. “Peame tunnistama, et kohtuniku otsus selle olukorra lahendamisel ei olnud kõige õigem, sest mängu ärajätmine peaks olema äärmuslik abinõu ja kõik mänguga seotud osapooled peaksid tegema kõik endast oleneva, et mängu läbi viia,” ütles Jägel. “Sellest tulenevalt otsustasime, et antud kohtumine tuleb mängida uuesti.”

Uus mänguaeg tuleb võistkondadel kokku leppida hiljemalt 14. augustiks. “Korduskohtumise kulud katab EJL esitatud arvete alusel,” lubas jalgpalliliidu esindaja.

Eelmisel hooajal Eesti meistriliigas mänginud, kuid üleminekumängudes Viljandi Tulevikule kaotanud Jõhvi FC Lokomotiv loobus uue hooaja eel oma esiliigakohast ning otsustas teise liiga kasuks. Väga hästi neil seal siiski läinud ei ole, poole hooaja järel ollakse kaheksandal kohal ning kahes kohtumises on Jõhvi meeskonna tulemus mänguõigust mitteomava mängija kasutamise tõttu tühistatud.

Karikasarjas kaotus

Möödunud kolmapäeva õhtul kohtus Jõgeva SK Noorus-96 aleviku staadionil Eesti karikavõistluste teise ringi mängus Pärnu FC Metropooliga ning kaotas kummaliselt kulgenud mängu 1:4.

Tulemusele vaatamata oli kogu kohtumise jooksul ründavamaks pooleks hoopis Noorus-96. Teise liiga lääne-lõunatsoonis viimasel kohal oleva Pärnu meeskonna vastu loodi rohkelt võimalusi, eriti aktiivselt tegutsesid rünnakul Mairo Tikerberi ja Nikolai Roop, kuid nende pealelöögid langesid kas vastaste väravavahi saagiks või tabasid väravaposte. Pärnakatel aga õnnestus praktiliselt kõik oma harvad vasturünnakud realiseerida. Skoori avas Metropool mängu 12. minutil, kui Aleksandr Menne realiseeris mängija mahatõmbamise eest antud 11 meetri karistuslöögi. Avapoolaeg lõppeski pärnakate minimaalses eduseisus ning kuigi jõgevalased asusid vaheaja järel uue hooga ründama, jõudsid järgmise tabamuseni ikkagi külalised. 68. minutil pääses paremalt äärelt läbi Risto Kauniste ning lõi Timo Limbergile püüdmatult 2:0. Kaheksa minutit hiljem teenis Eigo Loorius oma teise kollase kaardi ning pidi väljakult lahkuma. Hetkeline peataolek Jõgeva meeskonna kaitseliinis tõi Pärnule järjest kaks võimalust vasturünnakuteks ning mõlemad õnnestus neil ka realiseerida – 80. minutil lõi Risto Kauniste oma teise värava, kolm minutit hiljem suurendas Kristian Tammsaar vahe juba neljaväravaliseks. Auväravata kodumeeskond siiski õnneks ei jäänud, 90. minutil sai ilusast kauglöögist lõpuks ometi jala valgeks kogu mängu väga hingestatult rassinud Mairo Tikerberi.

Viimase Jõgevamaa meeskonnana Evald Tipneri karikavõistlustel konkurentsi jäänud Tabivere RSK pidas oma teise ringi kohtumise Pirita JK-ga Reliikvia eile õhtul.