Jõgewa muuseum vajab uut maja

Möödunud neljapäeval peeti MTÜ Pommiauk Jõgewa Muuseumis ümarlauda. Eramuuseumi eestvedajad Sergei Jerjomin ja Eduard Onopa tutvustasid muuseumi laienemisplaane ning rääkisid ideest, kuidas tähistada väärikalt Eesti vabariigi 100. sünnipäeva.

Muuseumi eestvedajad soovivad, et Eesti Vabariigi sünnipäevaks oleks ekspositsioon Vabadussõja lahingutest ja vabariigi loomisest korras. “Peaks leidma võimalusi nende sündmuste tähistamiseks,” rääkis Eduard Onopa. Praegune ruum on näituse jaoks väike. Suuremad asjad on hoiul angaaris, nende jaoks enam ruumi ei ole. Lisaks täiendaksid näitust sõjamuuseumi pakutav tehnika, kuid selleks on tarvis sobivad tingimused luua. “Jõgeva muuseum tutvustab meie elu ja lähiminevikku nii linnaelanikele kui ka turistidele. Piibe maanteel sõidab iga päev 4000 sõidukit, aga väga väike arv inimesi pöörab muuseumile tähelepanu,” sõnas Sergei Jerjomin.

Juubeliks uus maja

Sergei on lasknud koostada uue muuseumihoone eskiisi.  “Suurem hoone on 550 ruutmeetrit ja asub Tallinna maantee 17a. Sealsel platsil oleme jaanituld pidanud ja vanavaralaata korraldanud. Koht pole ideaalne, aga arutame neid võimalusi, mis hetkel on,” täpsustas Jerjomin.

Uude hoonesse on kavandatud garderoob, tualetid ning saal. Seinte äärde seatakse ekspositsioon. Hoone peab olema mitmekülgsete võimalustega, kus saab korraldada näitusi,  pidada seminare, konverentse ning laste ajalootunde. Ehitus on planeeritud etapilisena. “Siiamaani oleme väikeste rahadega hakkama saanud, aga projekti lõpuni viimiseks vajame rahalist toetust,” selgitas Onopa. Hetkel on eelkokkulepe Tallinna maanteel asuva hoone omanikuga, kes on nõus selle pikaks ajaks rendile andma.

Ümarlaua aruteluga soovisid muusemi aktivistid teada saada, kuidas on Jõgevamaa omavalitsusustel võimalik projekti toetada. “Kui praegust projekti vaadata, siis on vaja uude majja uut põrandat ja küljed välja ehitada. Lagi jääb samaks, seda tuleb puhastada. Kuigi summad pole veel paigas, saaks 150 tuhande euro eest juubeliks Vabadussõja ekspositsiooni välja,” on Sergei Jerjomin lootusrikas.

Viimane katse

Sergei ja Eduard teavad oma kogemustest rääkida, et nii Eestis kui Lätis on väikestel muuseumidel samad mured – ei suudeta konkureerida turistialas, kus liigutakse suurte bussidega. Väikesel muuseumil on iseseisvalt hakkama saada praktiliselt võimatu.

“Kusagile peab edasi liikuma, muidu on muuseum hobi tasemel ja uksed kinni. Senine praktika näitab, et huvilised tulevad küll ukse taha, aga helistama ei hakata, et näitust näha. Minnakse lihtsalt ära,” nentis Onopa.

Läbi Eesti sõjaajaloo pärandi kirjutatud projekti on sel suvel muuseumil piisavalt vahendeid ukse lahti hoidmiseks, et rahvas näeks seda, mis on praeguseks välja pandud. Turismimessidel on muuseumi vastu suurt huvi tuntud. Kui hakati pärast helistama ja küsima, et mida siin pakutakse, olid variandid kehvad. “Kõik peab olema suur, aga 150 inimest ei mahuta siia ära. Võime hüppeid teha, kuid mitte üle oma varju. Reklaami oleme igal viisil katsetanud. Ümarlaud on viimane katse, et toetajaid leida,” sõnas Onopa.

Töökohti tuleks juurde

Omavalitsuste esindajate osavõtt oli napp. Esmatähtsad on oma piirkonna mured, võõraid muresid ei jaksa keegi enda kanda võtta.

“Koostööd saab teha Jõgeva linnaga, mitte keegi teine õlga alla ei pane,” tõdes maavanem Viktor Svjatõšev realistliku pessimistina.  Maavanem soovitas muuseumil otsida lahendusi erinevatest meetmetest ja projektidest. “Uurin võimalusi piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetmest raha taotlemiseks, lisaks Hasartmängumaksu nõukogust,” lisas maavanem.

Muuseum on valmis igasuguseks koostööks. Maavalitsuse poolt on tulemas nõu ja võimalused projektides osalemiseks ning linn lubas muuseumi toetada. “Kui uue hoonega luuakse töökohti juurde, siis on võimalused suuremad. Piirkondade konkurentsivõime tugevdamisel on tööhõive oluline lisandväärtus,” ütles abilinnapea Raivo Meitus.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus