Jõgevamaalt noortepeo dirigendipulti

Veidi vähem kui kahe aasta pärast, 2017. aasta juuni lõpus ja juuli alguses peetakse Tallinnas XII noorte laulu- ja tantsupidu. Laulupeo dirigendipuldis saame seekord näha koguni kaht Jõgevamaalt võrsunud noort dirigenti: Janne Fridolini ja Mai Simsonit.


Janne Fridolinil on kanda lastekooride liigijuhi austav roll, Mai Simson on üks neidudekooride dirigentidest. Nad pole kaugeltki ainsad uustulnukad laulupeodirigentide hulgas: 2017. aasta noortepeol saab esimese laulupeokarastuse ühtekokku 17 noort koori- ja orkestrijuhti.

“Idee tuua seekord laulupeo dirigendipulti suurem seltskond varasema laulupeokogemuseta noori tuleneb peo ideekavandist “Noored juured”, mille autoriteks on Rasmus Puur ja Veiko Tubin,” ütles 2017. aasta noorte laulupeo peadirigent Heli Jürgenson.

Kõnealune kavand püüab noorte koorijuhtide kaasamise, aga ka repertuaarivaliku kaudu teadvustada, et kõik meie kultuuriloo suurkujud on kord olnud noored ning juba noorpõlves olulisi asju korda saatnud. Laulupeol esitatakse näiteks eesti tuntud heliloojate laule, mille autorid on kirjutanud enne oma 35. sünnipäeva, samuti tänapäeva noorte heliloojate kirjutatud palasid.

“Suure hulga noorte dirigentide laulupeo kunstilisse toimkonda kaasamine on mõnevõrra riskantne ettevõtmine, aga ega me neid inimesi päris kinnisilmi ka valinud: uurisime ikka enne nende muusikalist tausta ja kaalusime seniseid saavutusi,” ütles Heli Jürgenson.

Janne Fridolin on tema sõnul päris pikka aega Eesti koorimaastikul tegutsenud. Ta on Tallinna muusikakeskkooli dirigeerimisõpetaja ja juhtinud Eesti Muusikaõpetajate Liitu. Noortekooriga Vox Populi on ta edukalt esinenud konkurssidel ja osalenud Veljo Tormise loomingul põhinevates lavastustes.

“Janne viimaste aastate lavaline karjäär on olnud muljet avaldav. Ja ta on osalenud ka üliõpilaslaulupeo Gaudeamus toimkonnas. Tänu suurtele kogemustele saab ta ka liigijuhi vastutusrikkama ülesande,” sõnas Heli Jürgenson.

Mai Simson on praegu alles oma koorijuhitee alguses, ent samuti juba silma paistnud. Pärast Jõgeva gümnaasiumi kuldmedaliga lõpetamist asus ta 2010. aastal paralleelselt õppima matemaatikat Tartu ülikoolis ja koorijuhtimist Heino Elleri nimelises Tartu muusikakoolis. Matemaatikale ütles ta 2013. aastal hüvasti, dirigeerimisõpinguid otsustas aga jätkata Eesti muusika- ja teatriakadeemias. Sellest sügisest on ta seal magistriõppes.

Hea mentor

Õpitut on Mai rakendanud Jõgeva põhikooli muusikaõpetaja ja neidudekoori dirigendina, Tartu laulupeomuuseumi segakoori dirigendina (neist ametitest on ta nüüdseks lahkunud) ja viimastel kuudel ka Euroopa kultuuripealinna segakoori dirigendina. Päris esimesed koorijuhi kogemused sai ta Palamuse segakoori Kuus Õuna ees. Koori põhidirigent on Mai kunagine muusikaõpetaja Maret Oja.

“Mai Simsonil on olnud hea Maret Oja kõrval koorijuhiks sirguda. See, kui noorel dirigendil on algusest peale toeks hea eeskuju ja mentor, on üldse parim asi, mis noore dirigendiga juhtuda võib,” ütles Heli Jürgenson. “Ehkki Mai õpib Tallinnas, on osa tema tegemisi endiselt seotud Jõgevamaaga. See hea näide, et kõik andekad noored ei tule jooksuga ära Tallinna. Mai jäi meile silma ka sellega, et jõudis möödunud sügisel toimunud üleriigilisel noorte koorijuhtide konkursil finaali ehk viie parema hulka ja juhatas lõppvoorus Eesti filharmoonia kammerkoori ees väga nõudlikku teost.”

Kui tavaliselt on dirigendil juhatada üks koor, mille liikmed on tema töövõtetega harjunud, siis laulupeo protsessis osalev dirigent peab suutma end arusaadavaks teha suurele lauljate ja dirigentide hulgale.

“Ta peab olema nii hea suhtleja kui ka suurepärane muusik,” ütles Heli Jürgenson. “Laulupeol koondub kogu tegevus ka väga lühikesele ajavahemikule: igal dirigendil on proovide ajal kasutada kaks korda viisteist minutit ning siis tuleb juba anda endast parim kontserdil. See on väga pingeline olukord, peaaegu et elu ja surma küsimus. Aga kus siis veel noori dirigente katsetada, kui mitte noortepeol,” arvas Heli Jürgenson ja lisas, et laulupeotoimkond on laulupeoprogrammis osalevaid noori dirigente naljatamisi beebiporganditeks ehk tiburullideks kutsuma hakanud.

Vaja järelkasvu

Küsimusele, kas mõned teenekamad, aga laulupeokogemuseta dirigendid ei solvu, kui üks seltskond noori n-ö kiirendatud korras laulupeokoori ette pääseb, vastas ta, et selline oht on muidugi olemas.

“Olen siiski püüdnud kõigile selgitada, et n-ö noorteprogramm on väga otseses seoses laulupeo ideekavandiga,” sõnas Heli Jürgenson. “Ent sellel on veel üks tagamõte. Viimasel ajal tuleb koorijuhtimist õppima järjest vähem noori. Kui sama tendents jätkub, siis võib meid tulevikus suur dirigentide põud kummitama hakata. Kui näitame noortele lauljatele noori dirigente, siis motiveerib see ehk mõnda neistki koorijuhi ameti valima. Koolipõlves tegelevad ju paljud noored muusikaga, aga professionaalseks muusikuks saada otsustavad vähesed.”

Mai Simson kinnitas, et oli loomulikult üllatunud, kui Heli Jürgenson talle märtsikuus telefonitsi 2017. aasta noortepeol dirigendina osalemise ettepaneku tegi. Ent vastusega ei viivitanud ta kaua: otse loomulikult oli ta nõus.

“See, et meid, alles koolipingist tulnud või veel koolipinki nühkivad dirigente, nii noorelt nii palju usaldatakse, on meile suur au,” ütles Mai Simson. “Sellega kaasneb muidugi tohutu vastutus, mida me ilmselt veel päris täielikult ei hooma. Aga eelkõige on see üks elu paremaid võimalusi: võimalus kogenud dirigentide kõrval õppida ja laulupeo protsessi sisse elada.”

Selles, et temast koorijuht sai, on ka Mai enda arvates suuresti “süüdi” Maret Oja.

“Olen koorimuusikaga seotud olnud üheksandast klassist, mil Mareti juhendatavasse koolikoori laulma läksin. Maret on mulle tohutult palju nõu andnud. Kui koorimuusika teemal rääkima hakkame, siis jätkub juttu kohe kauemaks. Ma arvan, et ma ei jõua teda kõige selle eest kunagi ära tänada,” ütles Mai Simson.

Tema sõnul on “beebiporgandid” korra juba koos käinud ning saanud ülevaate sellest, missugused koolitused ja muud tegevused neid kahe järgneva aasta jooksul ees ootavad. Nad on osalenud ka noortepeo toimkonnale Pärnumaal Ojako puhkekeskuses korraldatud loomelaagris ning peorepertuaari tellimises-valimises. Augustis Vigalas toimuvas traditsioonilises koorijuhtide ja muusikaõpetajate seminarlaagris esitletakse neid aga laiemale koorijuhtide ringile.

Mai Simson tunnistas, et kaks lähemat aastat on tema jaoks äärmiselt põnevad.

“Kui praegu lauluväljaku dirigendipulti vaatan, siis tundub uskumatuna, et ma kahe aasta pärast seal koori juhatama hakkan. Ma olen siis ainult 25 aastat vana,” sõnas Mai.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus