Jõgevamaalt läheb meeste tantsupeole 23 rühma

Rakveres peetakse juuni algul kolmandat meeste tantsupidu. Jõgevamaalt osaleb sellel 23 tantsukollektiivi 184 tantsijaga. Ühtekokku näeb Rakveres tantsimas ligemale kolme ja poolt tuhandet tugevama soo esindajat.


Peo idee autor ja pealavastaja on Maie Orav ning peo kavva kuulub 32 tantsu. Nii tantsud kui ka nende aluseks olevad muusikapalad on loodud spetsiaalselt selle peo jaoks.

Lisaks lasterühmade poistele ja segarühmade meestele osalevad meeste tantsupeol E-rühmad, mis koosnevad meestest, kel varasem kokkupuude rahvatantsuga puudub või piirdub meeste tantsupeoga, ning T-rühmad, mille on välja pannud Eesti teatrid.

Kui T-rühmi ja A-segarühmade mehi Jõgevamaal välja panna pole, siis ülejäänud kaheksa peol kaasa tegevat rühmaliiki on meil kenasti esindatud. Omandatud peorepertuaari oli neil võimalus peo kunstilise toimkonna liikmetele ette tantsida 17. ja 18. aprillil Jõgeva põhikooli Rohu tänava koolimajas, Laiuse koolis ja Sadala rahvamajas. Liigitantse tantsis iga rühm eraldi, üldtantse esitati kahe rühma kaupa.

“Tänan Jõgeva ja Laiuse põhikooli juhtkonda ja kooliperet ning Torma vallavalitsust ja Sadala külade seltsi ettetantsimiste kordaminekule kaasaaitamise eest,” ütles Jõgeva maakonna rahvakultuurispetsialist Pille Tutt.

Tema sõnul on meie juhendajad oma rühmad peoks hästi ette valmistanud. Suur abi oli ka kõigile kaheksale rühmaliigile veebruaris ja märtsis korraldatud mentorkoolitustest. Need leidsid aset Palamuse gümnaasiumis, Sadala rahvamajas, Pala koolis ja Laiuse koolis.

“Üldtantsude osas tehakse praegu veel täpsustusi. Proovid rühmades aga jätkuvad täie hooga, sest Rakveres on peo “kokkupanekuks” ainult paar päeva aega,” ütles Pille Tutt.

Kõige suurema arvu rühmadega läheb seekord meeste tantsupeole Virve Muser: ta on juhendaja või kaasjuhendajana ette valmistanud neli rühma. Kõige rohkem tööd oli tema sõnul E-rühma ehk Sadala Külade Teatri rühmaga SaMaKas (Sadala Maameeste Kasvulava).

“E-rühma tantsud olid kogemusteta tantsijaile üsna rasked,” ütles Virve Muser. “Nii et esialgu oli rühma proovides üsna palju ebakindlust, ent nüüdseks on repertuaar omandatud.”

Mehelik vaim

Virve Museri arvates on meeste tantsupeo kavas päris toredaid tantse. Sadala laste tantsurühma Tantsupäkad poistele meeldib kõige rohkem just see tants, mida nad suurte meestega koos tantsivad: sellist võimalust neil tihti ju pole.

“Meestele ja poistele meeldib koos “jämmida” ja Rakvere peo ajal peaks tõeliselt mehelik vaim välja tulema küll,” sõnas Virve Muser.

Tema sõnul jättis meeste tantsupeoks valmistumine laste- ja segarühmade tavatööle oma pitseri. Naised ja tüdrukud olid natuke nagu vaeslapse osas. Aga pahameelt polevat nad ilmutanud. Ning loodetavasti tulevad nad Rakverre vaatama, mis nägu see pidu lõpuks tuleb.

Pajusi segarühma Kaljaan ja Lustivere segarühma Lustilised juhendaja Ülar Martjan sõnas, et nimetatud rühmade meestele meeldib tegelikult rohkem ikka naistega tantsida, ent nad võtsid siiski nõuks ka meeste tantsupeo ära proovida. Meestepeo repertuaar Martjani sõnul raske polnud ning selle paremale omandamisele aitasid kaasa ka veebruaris-märtsis korraldatud mentorkoolitused.

“Usun, et pidu tuleb äge, sest iga pidu ongi omamoodi äge,” arvas Ülar Martjan.

Uued pastlad

Palamuse gümnaasiumi 1.-2. klassi tantsurühma Murumardikad juhendaja Sirje Kiis ütles, et meeste tantsupeoks valmistumine kulges võrreldes suure tantsupeoga pingevabalt, sest meestepeole pääsesid kõik, kel repertuaar omandatud. Natuke keeruliseks tegi tantsude õppimise see, et väikestel tantsijatel oli raskusi saatemuusika kaasaegsete rütmide tabamisega. See-eest lähevad Palamuse poisid Rakverre tuliuute pasteldega, mille tegi Lõuna- ja Kesk-Eesti parim selle ala meister Pastla-Paul.

“Kui väikesed poisid tahavad vägagi isekeskis tantsida, siis meie kooli noorte segarühma poisid otsustasid, et nemad ilma tüdrukuteta peole minna ei taha, ning loobusid meestepeost. Tõsi, oma lõbuks õppisid nad siiski ära mõned selle peo vahvamad tantsud,” ütles Sirje Kiis.

Küsimusele, miks üldse peaksid mehed omaette tantsima, vastas Sadala meeste tantsurühma liige Valdi Reinas: “Aga miks ka mitte? Mehed võivad ju ka kord viie aasta tagant eputada saada. Ja mõnele mehele meeldib kindlasti ka see, kui ta neljaks päevaks naise silma alt minema saab.”

Lustaka nimega Sadala tantsurühm läheb peole tuliuute Torma kihelkonna rahvarõivastega, mille valmistamiseks taotles Sadala külade selts raha Eesti Kultuurkapitalilt ja kohaliku omaalgatuse programmist. Rahvarõivaprojekti panustasid ka Torma vald, Sadala külade selts ja tantsijad ise.

Meeste tantsupeo kolm etendust toimuvad Rakvere staadionil 6. ja 7. juunil. Kes neile veel pileteid saada soovib, peaks ostmisega kiirustama. 

Jõgevamaalt läheb meeste tantsupeole:

  • kuus 1.-2. klassi rühma (Siimusti lasteaed-algkooli Siimukesed, Põltsamaa Tantsusõbrad, Pisisaare Päikesed, Põltsamaa Tõrukesed, Palamuse gümnaasiumi Murumardikad ja Luua algkooli rühm);
  • neli 3.-4. klassi rühma (Pala kooli Tantsusõbrad, Palamuse gümnaasiumi rühm, Jõgeva põhikooli rühm ja Sadala Tantsupäkad);
  • üks 5.-6. klassi rühm (Pala kooli rühm);
  • neli 7.-9. klassi rühma (Pala kooli rühm, Pala kooli Hüpparid, Lustivere põhikooli rühm ja Palamuse gümnaasiumi rühm);
  • üks C-segarühm (Jõgevamaa gümnaasiumi rühm);
  • kolm B-segarühma (Laiuse-Sadala rühm, Pajusi Kaljaan ja Paunvere Tootsid);
  • kolm D-segarühma (Jõgeva Kaaratsim, Lustivere Lustilised ja Pala Tuuritajad);
  • üks E-rühm (Sadala Külade teatri meeste tantsutrupp SaMaKas ehk Sadala Maameeste Kasvulava).

 

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus