Jõgevamaal saab novembris teoks uudne muusikafestival

Jõgevamaal saab novembri keskel, täpsemalt 16.-19. novembrini, teoks muusikafestival “Ühe pilli lugu”. Tänavusel festivalil on vaatluse all löökpillid ning neid tutvustavad kontserdid leiavad aset Jõgevamaa kolmes kultuurikeskuses ja kahes mõisas.


Uudset festivali korraldab MTÜ Jõgevamaa Kultuurikoda ning sündmuse kunstiliseks juhiks on Eestis hästi tuntud muusikaprodutsent Toivo Tuberik. Festivali avakontsert leiab aset 16. novembril Jõgeva kultuurikeskuses ja lõppkontsert 19. novembril Põltsamaa kultuurikeskuses. Nende vahele jäävad muusikaõhtud Mustvee kultuurikeskuses (17. novembril) ning Kuremaa ja Puurmani lossis (vastavalt 17. ja 18. novembril). Viiel kontserdil saab kuulata nii klassikat kui ka nüüdismuusikat.

Jõgeval astuvad üles Vambola Krigul (löökpillid) ja Peeter Vähi (löökpillid ja elektroonilised klahvpillid). Kaks esitatavat pala (“Vihmategija” ja “Aprilliöö unenägu”) on Peeter Vähi enda loodud, Vambola Krigul näitab end aga kontserdil mitte ainult interpreedi, vaid ka arranžeerijana: tema seades kõlab tuntud nüüdishelilooja Steve Reichi “Marimba Phase”. Veel saab avakontserdil kuulda Tatjana Kozlova-Johannese “Ice Curves”, mida esitades võtavad interpreedid abiks ka fonogrammi ja heliobjektid. Ühtekokku saab see kindlasti põnev olema.

Mustvee kultuurikeskusse tuleb külla löökpilliansambel Kirss Garden, mis on omapärane selle poolest, et tegemist on pereansambliga, mida juhib Jaan Kirss. Kuremaa ja Puurmani lossis saab kuulata soomlasest vibrafonivirtuoosi Panu Savolainenit ja eesti saksofoniässa Raivo Tafenaud. Viimasele on Puurmani loss eriti tuttav ja südamelähedane paik, sest seal on ta üsna sage esineja: Tafenaul on nimelt Puurmani vallas maakodu.

Tõeline rosin

Festivalile paneb uhke punkti Põltsamaa kultuurikeskuses toimuv kontsert, millel astuvad üles marimbal musitseeriv Heigo Rosin ja kammerorkester Klaaspärlimäng Sinfonietta Lukas Groeni juhatusel. Kuulda saab E. Sejourne’i marimbakontserti, G. F. Händeli “Veemuusikasüiti” ja E. Elgari “Serenaadi”. Kuna “Klassikatähtede” saates end Eestimaa muusikasõprade südamesse mänginud Heigo Rosin on pärit Põltsamaalt, siis on see kontsert kohalikule publikule tõeline “rosin”.

“Uudis, et selline kontsert novembris aset leiab, on hakanud Põltsamaal juba levima ja rahvas tunneb huvi, kust ja millal pileteid saab,” ütles MTÜ Jõgevamaa Kultuurikoda juhatuse esimees Ainar Ojasaar. “Üleeilsest ongi selle kontserdi piletid juba Piletimaailmas müügil, aga riburada tulevad müügile ka teiste festivalisündmuste pääsmed.”

Ühele pillile või pillirühmale keskenduva festivali idee pärineb Toivo Tuberikult. Jõgevamaa kultuurikorraldajatele pakkus ta selle välja seepärast, et nii mõnegagi neist seovad teda pikaajalised ja meeldivad tööalased kontaktid. Löökpillidele otsustati tänavu keskenduda sellepärast, et see on väga põnev pillirühm.

Meeldib kõigile

“Kuuldes sõna “löökpill”, tuleb inimesele tavaliselt esimesena silma ette trummikomplekt, ent tegelikult on olemas ka meloodilised löökpillid, nagu näiteks vibrafon ja marimba. Nii et tänavune festival teenib natuke ka löökpillide tutvustamise ülesannet,” ütles Ainar Ojasaar ja lisas, et löökpilliõpe pole siinmail just eriti populaarne olnud. Jõgeva muusikakoolis pole praegu löökpilliõpetajatki.

Ka Toivo Tuberik kinnitas, et löökpillid on põnev teema. Sellesse pillirühma kuulub väga erineva suuruse ja kõlaga pille.

“Kui vaadata kogu maailma mastaabis, siis on löökpillide rühm ikka väga kirju,” sõnas Tuberik. “Ja olen täiesti veendunud, et löökpillimuusika meeldib igas vanuses ja igasuguse muusikakogemusega inimestele.”

Küsimusele, kas Heigo Rosin võiks olla praegu tuntuim Jõgevamaalt pärit löökpillimängija, vastas Ainar Ojasaar, et ilmselt küll.

“Kui läheneva festivali ajal saab Heigo Rosinat kuulata ainult Põltsamaal, siis mõni aeg tagasi astus ta üles ka Jõgeva kultuurikeskuses. Võin oma kogemuse varal öelda, et see noormees on löökpillidel klass omaette,” kinnitas Ainar Ojasaar.

Tema sõnul panevad festivalile “Ühe pilli lugu” õla alla Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital ja Jõgevamaa ekspertgrupp ning hasartmängumaksu nõukogu. Toetustest siiski ei piisa muusikaelamuste tasuta pakkumiseks, nii et kontsertidele pääsemiseks tuleb pääse lunastada.

Kui esimene festival õnnestub, korraldab MTÜ Jõgevamaa Kultuurikoda samalaadse sündmuse ka tuleval aastal, ainult et siis on festivali fookuses juba mõni teine pill või pillirühm.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus