Jõgevamaa kardispordilugu kirjutati raamatuks

Eelmisel aastal sai Kardispordiklubi Saduküla kolmekümne- ja tänavu suvel Põltsamaal  asuv Kuningamäe kardirada viiekümneaastaseks. Kaks sündmust andsid põhjuse anda välja Jõgevamaa kardispordilugu tutvustav 175- leheküljeline raamat.

Raamatu “Kuningamäe kardirada 50. Kardispordiklubi Saduküla 30 ” sissejuhatuses  tutvustatakse selle tehnikaspordiala kõige varasemat ajalugu nii kogu maailmas kui ka Eestis. Põhjalikult kirjutatakse sündmustest Põltsamaal, kus aastal 1961 ehitati autobaasis nr 5. ja mehhaanikatehase “Progress ” kohalikus tsehhis esimesed kartautod. Aasta hiljem hakati aga autobaasi direktori Vello Astriku eestvedamisel Kuningamäele kardirada rajama. Juttu on Saduküla põhikooli tehnikaringi kujunemisest kardispordiklubiks Saduküla, võistlustest Saduküla Jaanikart, Põltsamaa karikavõistlustest, kuuekümnendate-seitsmekümnendate aastate nimekale kardisportlasele Väino Alliperele pühendatud mälestusvõistlustest, erinevatel perioodidel kasutatud kartautodest jne. Raamatus on   ühiskonnategelase Ants Paju pühendussõnad kardispordi edendajale Peeter Kallasmaale ja tema perele, mis kirja pandud aastal 2002, ning proua Evelin Ilvese sissekanne külalisteraamatusse  2008. aastast,  kui ta  Jõgevamaa visiidil  Kuningamäe rajal esmakordselt hobikardiga sõitis.

Varem on ilmunud kardispordiklubi Saduküla tutvustav väljaanne “XX aastat ratastel”.   MTÜ Kardispordiklubi juhi Peeter Kallasmaa sõnul oli uue  raamatu väljaandmisel oma osa selleski, et selle spordiala varasemaid aegu mäletavad inimesed jäävad järjest vanemaks  ja praegu oli just õige aeg nende meenutuste talletamiseks. 

 “Trükise koostaja,  ajalehe Vali Uudised ajakirjanik Raivo Feldmann on kirjutanud huvitava ja eredaid elamusi pakkuva raamatu, kus leidub ka rohkesti fakte ja spordistatistikat. Samas pole tegemist teatmeteosega, seetõttu ei tohiks olla põhjust rahulolematuseks, kui midagi kardispordiga seonduvat sealt välja on jäänud. Mõndagi  tuleb aga ikka meelde pärast raamatu valmimist.  Näiteks võinuks  kirjutada ka Saduküla kandi mehest  Aapo Lahest, professionaalsest ja huumorimeelsest bussijuhist klubi võistlusreisidel. Ta leidis keerulistes olukordades alati  nutikaid lahendusi. Mitmeid ridu väärinuks raamatus ka igavikuteedele läinud ajakirjanik  Rein Viru, kes alati nõustus Kuningamäe rajale võistlusi kommenteerima tulema, oli õhtu juhiks ka kardispordiklubi pidulikel  sündmustel, ” rääkis Peeter Kallasmaa.   “Loodetavasti pole see aga viimane raamat Jõgevamaa kardispordist ja ehk kirjutan kunagi ka ise memuaarid, ” lisas ta

Raamatu vanemad fotod  pärinevad enamasti kunagise kardisõitja ja hilisema kohtuniku Rein Hansoni erakogust. Uuemate piltide autoriks on ka kauaaegne ajalehe Vooremaa reporter Ardi Kivimets.  Kujundustöö tegi aga Riina Soom osaühingust Vali Press.

“Kujundust pidas  õnnestunuks  Saduküla koolis aastakümneid kunstiõpetajana töötanud Hilja Päll, keda omal alal väga heaks asjatundjaks peetakse,” kinnitas Peeter Kallasmaa.  

  “Raamat rikastab veelgi Jõgevamaa spordikirjandust. Seda lugedes  võib veenduda, et kardispordi edendamine on Peeter Kallasmaale eriliselt südamelähedane, lausa elutöö. Oma panuse on andnud ka võitjatele tammepärgasid meisterdav abikaasa  Tähte, Nõukogude Liidus ja Eestis mitmeid meistritiitleid võitnud poeg Toomas, edukas noorsportlane, pojapoeg Kaspar ja teisedki pereliikmed,” ütles Jõgeva maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja kohusetäitja Mart Tooming, kes Saduküla põllumajandusettevõtjana kardispordi käekäigule kaasa aitas.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus