Jõgevalt pärit Mai Simson pälvis Ernesaksa stipendiumi

Üleeile, Gustav Ernesaksa 109. sünniaastapäeval, andis laulutaadi nime kandev fond välja oma iga-aastased stipendiumid. Neist ühe, Gustav Ernesakse nimelise õppestipendiumi, pälvis Jõgevalt pärit noor dirigent Mai Simson, kes õpib praegu Eesti muusika- ja teatriakadeemia magistriõppes orkestrijuhtimist.


Stipendiumid anti üle üleeile õhtul Tallinna lauluväljaku Klaassaalis. Lisaks Mai Simsonile tunnustati stipendiumiga tuntud koorijuhti Aivar Leštšinskit ja Eesti Rahvusringhäälingu Klassikaraadio toimetajat Marge-Ly Rookääru. Esimene sai Gustav Ernesaksa peastipendiumi, teine koorimuusika edendamise stipendiumi. Lisaks stipendiumide väljaandmisele toimus Klaassaalis ka Gustav Ernesaksa sünniaastapäevale pühendatud kontsert, millel esinesid Tartu ülikooli kammerkoor, Tartu ülikooli akadeemiline naiskoor ja Tartu akadeemiline meeskoor.

Mai Simsonile Ernesaksa stipendiumi määrates lähtus Ernesaksa fondi halduskogu sellest, et Mai tegi tänavusel XII noorte laulupeol neidudekooride ees oma debüüdi laulupeodirigendina, samuti sellest, et ta on vaatamata oma noorusele juba päris suurte kogemustega: ta on töötanud muusikaõpetajana, juhatanud mitmeid koore, sealhulgas Inseneride Meeskoori, kammernaiskoori Miina, Eesti Noorte Segakoori ja Jõgevamaa gümnaasiumi neidudekoori. Enne orkestrijuhtimise õpingute alustamist lõpetas ta Eesti muusika- ja teatriakadeemia (EMTA) magistriõppe koorijuhtimise alal. Ta on tegev ka kahes olulises koorimuusikat edendavas organisatsioonis: 2015. aastast kuulub ta Eesti Segakooride Liidu juhatusse ja 2017. aastast Eesti Koorijuhtide Liidu juhatusse.

Mai Simson lõpetas 2010. aastal Jõgeva gümnaasiumi ning asus pärast seda õppima korraga kahte kooli: Heino Elleri nimelisse Tartu muusikakooli koorijuhtimise ja Tartu ülikooli matemaatika erialale. 2013. aastal jätkas ta õpinguid EMTA-s. Esimesed dirigendikogemused sai ta Palamuse segakoori Kuus Õuna proovides: seda koori juhatas siis ja juhatab praegugi Mai kooliaegne muusikaõpetaja Maret Oja. Elleri-kooli päevil sai Mai ka päris oma koori: Tartu laulupeomuuseumi juurde moodustati segakoor ja Maist sai selle esimene dirigent.

Suurte sammudega

Seitsme aasta jooksul on Mai koorimuusika alal suurte sammudega edasi astunud. Tema senise elu eredaim hetk oli loomulikult neidudekooride juhatamine noorte laulupeol. Tema dirigeerimisel kõlas Mari Kalkuni pala “Om laul”.

“Laulupeo dirigendipuldis seista oli muidugi ääretult uhke tunne ning seda nii laulupeokontserdi kui ka proovide ajal,” kinnitas Mai Simson. “Laulupeost jääb eriti meelde ülimalt kokkuhoidev dirigentide seltskond. Hiljem asju arutades jõudsime ühisele seisukohale, et laulupidu on üks väga suur ja uhke nähtus, ent veelgi suurem, uhkem ja põnevam on laulupeo ettevalmistusprotsess, suure peo poole liikumine.”

Nagu öeldud, õpib Mai praegu orkestrijuhtimist ning tema erialaõppejõududeks on EMTA-s Tõnu Kaljuste ja Jüri Alperten. Noorte laulupeo läbisaamine ei tähenda, et Mai elu igavaks oleks läinud: endiselt on tal võimalus kaasa lüüa põnevates projektides, tõsi, mitte veel orkestrit dirigeerides, küll aga koormeistri rollis. Oktoobris toimus näiteks EMTA kammersaalis Dominy Clementsi ooperi “Der nordische Baer” kontsertettekanne. See kuulsa loodusteadlase Karl Ernst von Baeri elust jutustav ooper toodi Tartu ülikooli ja EMTA koostöös välja küll juba märtsis, ent siis etendati seda Tartu ülikooli aulas. Nüüd sai ooperit näha ka Tallinna publik. Ooperis teevad kaasa EMTA koor ja sinfonietta ning solistid. Mai oli ooperiprojektis koormeister ehk siis see, kes koorile partiid selgeks õpetab.

Samas rollis osales Mai Arthur Honeggeri oratooriumi “Kuningas Taavet” ettekande ettevalmistamisel. Selle kandsid EMTA koor ja sümfooniaorkester ning kammerkoor Collegium Musicale ette 3. detsembril Estonia kontserdisaalis. Kontsert oli pühendatud dirigent Toomas Kapteni 60. sünnipäevale.

Tahab oma koori

Praegu osaleb Mai oma õppejõu professor Tõnu Kaljuste suurprojekti ettevalmistuses: tuleval kevadel kantakse Nargenfestivali raames ette Rudolf Tobiase oratoorium Joonase lähetamine ja seda esmakordselt eesti keeles.

“Nendes projektides osalemine on mulle olnud ühelt poolt töö, teisalt ka õppeprotsessi osa,” ütles Mai Simson.

Et EMTA koori koormeistrina on tal tõesti päris palju tegemist olnud, on ta hetkel loobunud tööst teiste kooridega. Ent tulevikus tahaks ta endale taas oma koori. Mai sooviks on luua endale kunagi kammerkoor luua.

Jõgeval käimiseks Mail praegu palju aega ei jää. Möödunud teisipäeval lõi ta siiski kaasa Jõgevamaa õpilasansamblite konkursi žüriis, möödunud reedel võis aga tema kaunist lauluhäält kuulda Palamuse rahvamajas: ta astus sealsel taidlejate kontserdil üles oma vana koori, segakoori Kuus Õuna, solistina.

“Aga enne seda polnud ma tervelt kuu aega Jõgevale saanud. Mu elu on läinud ikka väga Tallinna-keskseks,” sõnas Mai Simson.

Ernesaksa stipendium annab talle võimaluse õpinguid edukalt jätkata ja tuleva aasta alguses ka ühe väikese reisi ette võtta: Tšehhimaale, kus tema parim sõbranna praegu Erasmuse programmi toetusel õpib.

“Olen tänulik kõigile, kelle toetus on mind aidanud sinna, kus ma praegu olen,” ütles Mai Simson. “Headeks teejuhtideks koorimuusika maailma on mulle olnud mu endine muusikaõpetaja Maret Oja, EMTA õppejõud Veronika Portsmuth ja Tõnu Kaljuste ning paljud teised. Tänulik pean olema ka oma vanematele, kes on muusikust lapse “välja kannatanud”.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus