Jõgeval käib kahekümnes “Tähetund”

Eile algasid Jõgeva kultuurikeskuses Betti Alverile pühendatud luulepäevad Tähetund”, millel esitatakse eesti luulel põhinevaid lavastusi. Tänavused luulepäevad on ses mõttes pidulikumad, et gümnaasiumiealisi luulehuvilisi ühendav sündmus on jõudnud kahekümnenda toimumiskorrani.

Luulepäevadel osaleb 24 truppi 25 lavastusega. Neid hindab žürii ehk Akadeemia, millesse kuuluvad kirjanik Leelo Tungal, teenekas kirjandusõpetaja Karmen Aso, Eesti Harrastusteatrite Liidu juhatuse esimees Kristiina Oomer, teatri- ja riigimees Jaak Allik, näitleja ja lavastaja Andrus Vaarik, tele- ja raadioajakirjanikud Tarmo Tiisler ja Meelis Kompus, luuletaja Aare Pilv ning kultuuritegelane Viljar Pohhomov.

“Tulen Jõgevale nagu oma koju,” ütles Andrus Vaarik. Küsimusele, mitmel “Tähetunnil” ta käinud on, vastas Vaarik, et täpselt ei mäleta, aga kindlasti jääb kordade arv viie ja kümne vahele. Ning kui kutsutakse ja aega vähegi on, laseb end ikka ja jälle “ära rääkida”.

““Tähetunnil” viibimine mõjub alati eneseteadvust turgutavalt,” ütles Andrus Vaarik. “Aastad lähevad, aga sa näed, et ikka tuleb luuleteatri vallas peale uusi häid tegijaid, olgu nad siis pealegi juba varsti su lapselastega ühevanused. Minu kuuldes ei maksa igatahes kellelgi öelda, et noorus hukas on. Kui ma siia saali kogunenud noori vaatan, siis tunnen, et meis on palju rohkem sarnast kui erinevat.”

Juubelipuhuse pidulikkuse kõrval võib tänavustel luulepäevadel tajuda ka nukrust: et tuleval aastal samal ajal üht “Tähetunni” korraldajatest, Jõgeva gümnaasiumi enam ei eksisteeri, siis ripub luulepäevade traditsiooni jätkumise kohal väike kahtlusevari.

“Mina usun küll, et luulepäevi korraldatakse edasi,” ütles Andrus Vaarik. “Küll selleks uued võimalused leitakse.”

Kahekümne aasta jooksul on luulepäevadel käsitletud laia teemaderingi. Loetud on eesti ja vene luulet ning maailma luuleklassikat, eesti pagulasluulet, sonette ja ballaade, arbujate ja siurulaste loomingut ning uuritud lapse, naise ja Tartu vaimu seost luulega. Üksikautoritest on vaatluse all olnud loomulikult Betti Alver, aga ka Heiti Talvik, Juhan Viiding, Ellen Niit ja Jaan Kross. Seega võib naljatamisi luuleakadeemikuteks nimetada mitte ainult žüriiliikmeid, vaid ka kõiki teisi, kes korduvalt “Tähetundidel” osalenud.

Mati peale magama

Saaremaa ühisgümnaasiumi luuleteatri Krevera juhendaja Rita Ilves kinnitas, et tema on olnud kohal kõigil “Tähetundidel”.

“Täna hommikul kell viis ärgates mõtlesin just sellele, et kas tõesti peab inimene end sellisel kellaajal üles ajama, et sõita Jõgevale võimlemismati peale magama, kui palju mugavam oleks ärgata hiljem ja magada kodus oma voodis,” ütles Rita Ilves. “Aga Jõgevale lihtsalt ei saa tulemata jätta. Mõnikord kipub küll väike tüdimus peale tulema ja mõnikord ei tule luulelavastuse jaoks algul head ideed, aga tüdimus läheb alati üle ja idee ei jää ka kunagi tulemata.”

Kolga keskkooli trupi Kohal-Olijad juhendaja Terje Varul ütles, et temal on käimata jäänud ainult esimesel “Tähetunnil” ja ka ühelt järgmiselt jäi ta eemale, ent tema õpilased käisid siis ikkagi kohal.

“Mul oli siis väike laps kodus. Lavastuse sain tema kõrvalt valmis teha küll, aga Jõgevale sõitma ma ei hakanud,” meenutas Terje Varul. “Siia, Jõgevale tulles on tore tõdeda, et kõik vanad tuttavad on ikka sama nägu ja tegu nagu kaheksateist aastat tagasi, kui esimest korda “Tähetunnil” käisin. Siis võid loota, et oled ise ka endiselt vormis, mis sest, et silmanägemine jääb üha kehvemaks.”

Aseri keskkooli trupi Kirdekad juhendaja Luule Varinurm lisas, et mitte kusagil mujal ei tunta tema kohalejõudmisest nii suurt rõõmu kui Jõgeva “Tähetunnil” ning mitte kusagil mujal ei saa ta ise rõõmustada nii suure hulga heade tuttavate kohalesaabumise üle.

Jagati tunnustust

“Tähetunni” avamisel on varasematel aastatel üle antud Betti Alveri Fondi aastapreemia ja stipendium. Nüüd jätkab sama traditsiooni MTÜ Tähetund. Tänavuse preemia andsid nad Jõgeva gümnaasiumi kokale Koidu Malmile, kes on luulepäevadel osalejaid kõigil kahekümnel aastal toitlustanud. Humanitaareriala tudengile mõeldud stipendiumi pälvis tänavu Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia üliõpilane, Jõgeva gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja vilistlane Maarja Zelinski.

Avamisel jagati veel mitmesugust tunnustust. Eesti Harrastusteatrite Liidu juhatuse esimees Kristiina Oomer andis Jõgeva gümnaasiumile üle liidu tänukirja Eesti kooliteatrielu rikastamise eest. Liblikapüüdja lavastajale ja “Tähetunni” ühele eestvedajale Lianne Saage-Vahurile andis ta aga üle Eesti Harrastusteatrite Liidu teenetemärgi.

Üks tänukummardus oli teha ka “Tähetunni” korraldajatel: selle pälvis Jõgeva gümnaasiumi õppealajuhataja Astra Pern.

“Luulepäevade ajal, mil palju võõrast rahvast majas, peavad ju Jõgeva gümnaasiumis tavapärane koolitöö tehtud saama ning selle eest on kogu aeg hea seisnud Astra Pern. Ta on kannatlikult tunniplaane ümber teinud ja muul viisil asju korraldanud. See töö kipub teistel märkamata jääma, ent see on väga vajalik,“ ütles Jõgeva gümnaasiumi õpetaja ja MTÜ Tähetund juhatuse liige Maimu Valdmann.

Betti Alverile pühendatud luulepäevad “Tähetund” jätkuvad täna. Päevade pidulik lõpetamine leiab aset kell 16 kultuurikeskuses.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus