Sellel nädalal startis Jõgeva valla malevasuvi, mille ajal saavad 42 noort üle valla tööd teha Tormas, Luual, Altrajal ja Kuremaal. Usinaid töömesilasi ei heiduta kuum ilm ega äkilised sajuhood.
Sellel nädalal kõike pakkunud ilmataat pole noori hellitanud. Kui esmaspäeval tuli hakkama saada kuumaga, siis edaspidi on kogetud nii vihma kui ka jahedamapoolset ilma. Ent töö pole tegemata jäänud ja vingumist ei kosta ühestki rühmast.
Malev noortele meeldib
Teisipäeva hommikul, mil malevasuvi oli kestnud vaevu poolteist päeva, kostis Kuremaa lossi ümber jutuvada ja lossi sees undas tolmuimeja. Kõige suurem rühm töötas kohe Jõgeva valla suvekeskuse tiitli saavas paigas ning aitas korda teha nii järve ümbrust, kui ka lossi. „Keldris lammutatakse, tüdrukud koristavad,“ teatas rühmajuhendaja Marju Saviauk rõõmsalt.
Tolmuimeja tasane urin kostabki tänu Getteri, kes parajasti tooli puhastab, usinatele kätele. „Eile (esmaspäeval – toim) käisime rannas, korjasime vetikaid ja niidetud kõrkjaid. Täna koristame, praegu puhastan tolmuimejaga mööblit, toole, toolikatteid ja patju,“ sõnas tütarlaps varmalt. Seda, et malevaelu äge on, kinnitas ta julgelt.
Sama nentis ka toolijalgu pesnud Geidi. „Olen malevas esimest korda, väga äge on!“ kiitis ta, lisades, et töötukassa koolitused tööohutusest ja karjäärivalikutest on samuti kasuks tulnud.
Põhjust rõõmustada oli ka lossi perenaisel Tiina Tegelmannil. „Nii äge, nendega koos muutun ise ka nooremaks,“ ütles ta energiliselt, lisades, et valla noorsootööspetsialisti Kaire Sakjase pakkumise üle kaks korda mõelda polnud vaja. „Muidugi on valmidus neid vastu võtta. Nad on olnud väga tublid, kogu grupp ja juhendajad on vinged töötegijad, mul on rõõm nende üle ja olen võimaluse eest väga tänulik,“ kinnitas Tegelmann, rõhutades, et noored pole kaugeltki hukas.
Osalemise rekord
„Muidugi ei ole noored hukas. Just täna hommikul istusime hommikulauas ja taipasin, et nad on väga tublid ja alati kõigega nõus,“ ütles Marju Saviauk. Olgugi et koroonaviiruse ohu tõttu võinuks malevasuvi seekord toimumata jääda, said noored siiski viimaks tööle tulla. „Kõik toimus väga viimasel minutil kui nõusolekud tulid. Aga täna on 42 noort õnnelikud,“ ütles Saviauk.
Omamoodi on 42 noort töötegijat ka rekord, sest kunagi varem pole nii palju soovijaid olnud. Suur abi on ka riigi rahastusest. Torma ja Kuremaa rühmadele maksab palka Jõgeva vallavalitsus. Luua ja Altraja rühma töötasu eest hoolitseb tööandja.
„Nõudlus oli oluliselt suurem kui kohtade arv,“ nentis Marju Saviauk. Ja nii nagu päriselt ikka käib, tuli noortel malevasse saamiseks läbida tööintervjuu. „Töötukassa korraldas kandideerimise: saata tuli oma elulookirjeldus, korraldasime vestlusi ja nende põhjal tegime valiku. Lihtne see ei olnud,“ nentis juhendaja. Nii näiteks said 12 noort just Kuremaale, olgugi et kohti oli 10. Valik oli aga nõnda raske, et seda teha polnudki võimalik.
„Noored tulid täna (teisipäeval – toim) nägu nalja täis, nad olid nõus ka väikese vihmasabinaga õue minema. Olen nii õnnelik, et rühmas nii toredad noored on. Esmaspäeval oli lämbe ilm, aga keegi ei virisenud,“ oli juhendaja õnnelik.
Samasugune vaikne töö käis ka Luua arboreetumis. Kümme töömesilast pidid vihma eest kasvuhoonesse varju pugema. „Põhiliselt tegeleme rohimisega, korrastasime müügiplatse, istikuid ja kõplasime platsi puhtaks. See töö jäi aga vihma tõttu pooleli. Nüüd teevad nad pistikuid, ehk panevad topsidesse oksi, mis juured alla võtavad,“ selgitas rühmajuhendaja Teele Laanes.
Temagi sõnas, et vingumist kostab harva ning tööga ollakse rahul. „Noored saavad siit palju enamat kui töö ja raha. Olulisem on see kogemus ja koos olemine. On tore vaadata, kuidas nad iga päevaga aina enam tutvuvad,“ ütles juhendaja.
Teist korda malevas olnud Eveliis käis esimesel aastal abiks Kuremaal, tänavu aga Luual. „Siin on teine seltskond, juhendajadki on teistsugused,“ nimetas ta erinevusi kahe koha vahel. Kaasa võtab ta aga uued kogemused ja tutvused. Eelmise aasta malevakaaslastega suhtleb ta siiani. „Mulle malev väga meeldib,“ kinnitas ta.
Esimest korda malevas töötav Patrik nentis, et siiani on talle malev sobinud. „Järgmisel aastal võiks tagasi tulla,“ mõtiskles ta.
Noori jälgiv vanemaednik-praktikajuhendaja Neeme Murka tõdes, et noored töötajad saavad hakkama küll. „Kui suvel metsakooli ei ole, siis vahepeal lähebki igavaks. Juuli lõpus tulevad Mustvee maleva noored,“ tõdes Murka.
Kehvast ilmast ei hooli
Neljapäeva hommikul oli Torma endises vallamajas esimesel korrusel kosta vaid tasast jutuvadinat, mis oli enamasti töine. Nimelt aitasid kümme malevanoort raamatukogul vanasse vallamajja kolida.
„Noored on väga usinad olnud, vahepeal peab lausa pidurit tõmbama, et nad rahulikult võtaks,“ muigas rühmajuht Jane-Ly Reidolf. Nii said asjalikud töökäed näiteks kaheks päevaks planeeritud pakkimisega hakkama vaid ühe päevaga. „Meil on nii kihvt kamp,“ kiitis Reidolf.
Ka Altraja puhkemajas asunud 10 noort ei hoolinud kehvast ilmast. „Noored on hästi hakkama saanud ja tahavad tööd teha, meil on väga palju just välitööd olnud, vahepeal peab neile lausa pausegi meelde tuletama,“ nentis rühmajuhendaja Eveli Leego, lisades, et vingumist pole kuulda olnud, pigem tahetakse ehk rohkemgi asjatada.
„Poisid lõhuvad puid, korjavad vanu puid, lihvivad uksi. Tüdrukud on valdavalt aiatöid teinud ja koristanud,“ loetles Leego.
Esimest aastat malevas olnud Inara leidis, et järgmisel aastal võiks uuesti tulla. See, et aeg-ajalt on vihma saadud või külma, töö tegemist kindlasti ei takista.
KERTTU-KADI VANAMB