Jõgeva noored maalisid Viljandi vanalinna maju

Jõgeva Kunstikooli õpilaste suvepraktika oli tänavu Viljandis- Möödunud nädala esmaspäevast reedeni joonistasid noored Viljandi vanalinna põnevaid maju.

Õpetaja Elita Järvela sõnul valmis Jõgeva noortel kunstnikel, kel vanust 9-17 aastat, viie päeva jooksul ca 160 pilti mitmes erinevas tehnikas.

Suvepraktikat on kunstikool läbi viinud igal aastal. Idee seekord just Viljandisse minna tekkis õpetaja Järvelal eelmisel suvel, kui ta avastas Viljandi kui Eesti mõistes mägise linna trepid ja orud.

“Rääkisin meie kooli juhatajale Anne Nurmikule, et teeksime tänavu suvepraktika looduse asemel hoopis linnas, et seal avanevad täiesti teistsugused rakursid ja perspektiivid,” selgitas õpetaja Järvela.

Lapsed olid õpetaja valikust lausa vaimustuses. Marleen Petersen, Hille Malm, Marleen Varblas, Aureelia Mitt ja Laura Pint kinnitasid, et Viljandi on täitsa äge linn, kuhu nad kindlasti teine kord tagasi tulla tahavad.

Tüdrukud kinnitasid, et Viljandi, mis pole ju Jõgevast üldse kaugel, mõjus neile nagu välismaa. „Siin on nii mägine, et võib võrrelda Norraga, meie bussijuht küsiski kitsastel tänavatel üles-alla keerutades, et kas laseme tal harjutada järgmisel aastal Norrasse sõiduks,” naersid tüdrukud.

Joonistada said nad enda sõnul selle nädala jooksul nii pakju, kui hing ihaldas ja rohkemgi veel.

Võõras paigas meeled erksamad

Õpetajatest olid lastel Viljandis kaasas kõik neli praegu Jõgeva Kunstikoolis rakkes olevat kunstnikku: koolijuht Anne Nurmik, Elita Järvela ja tema endised õpilased, praegused noored õpetajad Ebe Kofugata ja Käty Aasmäe.

Viljandis elati hostelis Oma Kodu, kus tutvuti ka Taani projekti Monsuna muusika- ja teatritudengitega, kes elasid samas hostelis ja viibisid Viljandis Taani-Eesti folklooriseltsi korraldatud üritusel, kus esitasid etenduse “Igaüks sureb põhjusega”.

“Teisipäeval oli meil suurem vennastumine, taanlased õpetasid meile taani rahvatantsu ja meie neile seltskonnatantsu Kaks-sammu-sissepoole. Kinkisime taanlastele oma uue almanahhi, mis on Ebe kujundatud ja pühendatud kunstikooli 10 tegevusaastale,” rääkis Järvela.

Viljandis oldud nädalaga igale poole ei jõutudki ja ka vihm segas nii mõnegi plaani ära. Nii jäid seekord maalimata näiteks kuulsad Viljandi lossimäed.

Elita Järvela sõnul on võõras paigas meeled erksamad ja kui teatud paikkonda maalinud oled, jääb sellega aastateks eriline side, mis kunagi tagasi tulles võimendub.

“Mul on endal selline kogemus Roomaga. Mäletan täpselt seda vihmasadu, neid küpresse, varemeid jne. Kõik see,  mida ma tundsin, kui maalisin, on minus alles ja taastub, kui pilte vaatan. Või see õhustik, mis on Lätis Gauja jõe kaldal!. See ongi ju põhjus, miks kunstnikud lähevad laia maailma – neil tekib maalitud paikadega energeetiline side!” rääkis ta.

Viljandlased tahavad töid osta

Kunstnikke kohtab Viljandi maju joonistamas ja maalimas sageli. Augusti algul maalisid Tallinna Ülikooli tudengid Viljandi kaunitest vaadetest sadu pilte. Viljandlased, kes oma linna kaunidusest teadlikud, uudistavad aga alati, mida siis seekord joonistatakse. Nii seisatasid nad ka Jõgeva noorte kõrval ja pärisid sedagi, kus nende töid hiljem näha saab ja kas pildid ka müüki pannakse.

Viljandlastele näidati pilte suvelaagri viimasel päeval hostelis Oma Kodu, kuid augusti lõpuks ilmuvad tööd Jõgeva Kunstikooli uuele koduleheküljele aadressil www.kunstikool.edu.ee, mida koostab kunstikooli asutaja, direktor ja hing Anne Nurmik ise.

“Meie koduleheküljelt saavad ka viljandlased vaadata virtuaalset näitust ja kui mõni pilt tõesti meeldima hakkab, saab maali autoriga ehk ka ostu suhtes kokkuleppele,” lubas Elita Järvela.

Viljandis valminud guašš-, söepastell- ja akvarelltehnikas pildid pannakse välja Jõgeval Virtuses, kus 1. septembril avatakse traditsiooniline näitus Kunstisuvi.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus