Jõgeva mehed leidsid turuniši

 

Kui liivaprits ja survepesur on laialdaselt tuntud pinnapuhastusvahendid, siis soodapritsist on samas rollis kuulnud suhteliselt vähesed. Ometi tegutseb just Jõgeval esimene firma, mis Eestis soodapuhastusteenust pakkuma hakkas – SodaBlastBaltic OÜ.

 

Soodapuhastusest kui perspektiivikast teenuseliigist kuulis üks firma praegustest omanikest juhuslikult: millalgi möödunud suvel kõlas raadioeetris uudis selle kohta, kuidas kusagil just selle tehnoloogia abil rongid grafitist puhtaks saadi. Huvi pärast hakkas ta koos sõbraga soodapuhastuse kohta internetist infot otsima. Eestikeelset leiti ainult seoses hambaravikabinettidega, kus miniatuurset soodapritsi hammaste valgendamiseks kasutatakse. Siis tärkas meestel juba sportlik huvi: kas tõesti on võimalik  leida 2010. aastal mingi masin või teenus, mida Eestis veel pole?

Kui mehed suutsid välja mõelda soodapuhastuse või -pritsimise ingliskeelse vaste “sodablasting” ja selle otsingumootorile “sisse söötsid”, tuli viiteid terve laviin. Ilmnes, et mujal maailmas on soodapuhastust kasutatud juba aastakümneid — alates sellest, kui USAs 1972. aastal seda tehnoloogiat kasutades New Yorgi Vabadussammas ära puhastati.

Kui firma loomiseks läks, kutsuti kampa veel kaks sõpra, kelle teadmised ja oskused kasu tõotasid, ning neljast Jõgeva mehest koosneb omanikering praegugi. Soodaprits hangiti Soome firma Suomen Soodapuhallus OY vahendusel maailma juhtivalt soodapuhastusseadmeid tootvalt firmalt Soda Blast Systems LLC, mis tegutseb USAs Houstonis. Masin läks maksma umbes 750 000 krooni ja selle soetamisel oli suureks abiks EASilt saadud ligemale poole miljoni kroonine kasvutoetus. Praegu on SodaBlastBaltic Houstoni firma ainuesindaja Eestis ja Lätis, mis tähendab, et selle firma toodangut võivad siin edasi müüa ainult nemad.

Peab oma silmaga nägema

Alates möödunud aasta oktoobrist, mil soodaprits Eestisse saabus, on SodaBlastBalticu mehed jõudnud sellega puhastada puit- ja kiviseinu, veesõidukeid, valuvelgi ja paljut muud. Sel suvel puhastati näiteks ära tosin Eesti paepealinna Paidet kaunistavat paeskulptuuri.

Suur hulk aega kulub esialgu siiski sellele, et soodapritsi tööd inimestele tutvustada.

“Kes ise näinud pole, ei kujuta ettegi, mis masin see on ja mida see võimaldab,” ütles üks SodaBlastBalticu omanikke ja juhatuse liige Kalle Kabanen. “Kui üht vana maja puhastama läksime, ütles majaperemees näiteks lahkelt, et võtku me siis oma ämbrid ja tulgu üles, arvates et meil on sooda ämbrites ja ise hakkame harjadega seina nühkima.”

Tegelikult kuuluvad soodapritsikomplekti suur diiselkompressor, sajaliitrine sooda- ja niisama suur veepütt, õhufiltrid, jahutid, separaatorid ja prits ise. Kogu see varustus mahub ära suuremasse autohaagisesse. Ning mees, kes sellega töötab, peab kõva tegija olema, sest juba ainuüksi suure rõhu all soodat välja pritsiva vooliku hoidmine nõuab päris suurt jõudu.

“Katsetasime algul masinat päris hoolega, enne kui klientide juurde läksime,” ütles Kalle Kabanen. “Nüüdseks oleme välja töötanud oma nipid, mis vooliku hoidmise lihtsamaks teevad, ning selgeks saanud, missugust rõhku ühe või teise pinna puhastamisel kasutada, et tulemus saaks hea ja soodakulu oleks optimaalne. Algul suutsime tehasenormist suisa kaks korda rohkem soodat kulutada, aga nii kehva kasuteguriga töötades jääksime kas ise kahjumisse või ei jaksaks klient meie tööd kinni maksta. Nüüd oleme soodakulu normi saanud.” 

Tööpõld lai

Ka sooda ostetakse samast tehasest, kus pritski toodetud. Võrreldes poes müüdava söögisoodaga on masinas kasutatav jämedama fraktsiooniga. Kokkupuutel puhastatava pinnaga soodakristallid “lõhkevad” ja “lõhkemise” tulemusena vabaneva energia abil eemaldatakse mustus, värv, krohv või rooste ilma puhastatavat pinda kahjustamata.

“Soodapritsi eelis võrreldes liivapritsiga ongi see, et see ei kahjusta puhastatavat pinda,” ütles Kalle Kabanen. “Näiteks majaseinu puhastades pole vaja aknaid ega elektrijuhtmeid või autot puhastades peegleid, klaase ja kroomitud detaile kinni katta ega eemaldada. Plastpaadigi teeb soodaprits vetikatest ja muust saastast puhtaks, ilma et paadipõhi kraabitud saaks. Paadi vastupidavuse seisukohalt on aga iga mikromeeter tähtis.”

Eriti hea tulemuse annab soodapuhastus puitpinnal: sooda toob puidu mustri kenasti välja ja eemaldab ka hallituse, mis on viimasel ajal probleemiks isegi suhteliselt uute hoonete puhul. Kui kasutada soodapuhastust tulekahjujärgsel koristusel, saab aga lahti ka spetsiifilisest pigilõhnast, mis muidu visa kaduma. Mis soodajääkidesse puutub, siis neid poleks tegelikult pärast puhastust koristada vajagi, sest esimese vihmaga vajuksid need ise maasse ega saastaks isegi pinnast. Küll aga tuleb ära koristada soodaga eemaldatud vana värv ja mustus ning nende kogumiseks pannakse tavaliselt enne töölehakkamist kiled maha.

Kui alguses käisid soodapritsiga väljas firma omanikud ise, siis nüüd on masin usaldatud Vambola Sabre kätte, kes on juuli lõpust ametis firma juhatajana. Masina tööjõudlus on päris suur: olenevalt töö iseloomust, jõuab tunnis puhastada 8-10 ruutmeetrit. Senine päevarekord on 150 ruutmeetrit.

Vaatamata sellele, et ka Tallinna on nüüd üks soodapuhastusteenust pakkuv firma tekkinud (nende Hollandist ostetud masin on väiksema jõudlusega), peavad SodaBlastBalticu omanikud plaani endale veel teinegi prits soetada: üks hakkaks siis teenindama Põhja- ja teine Lõuna-Eesti kliente.

“Tööpõld on meil tegelikult lai, sest puhastamist vajavaid vanu palk- ja maakivihooneid on Eestis palju,” ütles Kalle Kabanen. “Sageli on juhtunud, et läheme kuhugi objektile ega saa sealt sugugi planeeritud ajal tulema, sest tellija satub teenusest nii suurde vaimustusse, et leiab meile lisatööd. Või siis näeb naaber soodapritsi töö tulemust ja tahab ka endal midagi puhastada lasta.”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus