Jõgeva Majandusühistu kosub ja teeb ruumi juurde

Jõgeva Majandusühistu (JMÜ) liikmete, keda on üle 2300, äsja läbi viidud piirkondlikel koosolekutel rääkisid majandusühistu juhatuse esimees Toomas Vahur ja kaubandusjuht Endla Raud JMÜ senisest käekäigust ja teoksil olevatest ettevõtmistest. Mullu jõuti 222 miljoni krooni suuruse kaubakäibeni, mis on tunamullusest 26,7 protsenti suurem. Muidugi, oma osa on selles inimeste ostujõudluse kasvul, kuid praeguse poodiderohkuse juures muutub üha olulisemaks, kui head kaubandusteenust suudab keegi pakkuda. JMÜl on 16 teeninduspiirkonnas 25 kaubandusüksust, nendest linnades vaid kaheksa. “Praegu ongi meie kaubandusvõrk maal oluliselt paremas seisus kui Mustvees ja Jõgeval ning suurem osa käibest tuleb maapiirkondadest. Mullused olulisemad ettevõtmised olid meil Jõgeva alevikus Mõisa poe kapitaalremont, uue kaupluse ehitamine Maarja-Magdaleenas ning Jõgeval Suur tn 14 asuva hoone esimese korruse tagasiostmine. Kaasomanikuna kasutasime ostueesõigust ja tulevikule mõeldes pidasime otstarbekaks, et see kunagi pangale müüdud osa majast kuuluks taas meile. Ilmselt tõuseb kinnisvara hind ka Jõgeval,” arutles JMÜ juhatuse esimees Toomas Vahur. “Kestva majandusliku tõusu juures jätkub jaekaubanduses kliente kõigile. Uusi tegijaid tuleb aina juurde, kuid praegu on meid õnnistatud sellega, et meil on ametis head töötajad, eriti kaupluste juhatajad. Jõgeval avatav Selver on oma kaadrivaliku juba teinud ja kuigi mõned müüjad lähevad meilt sinna tööle, see meile kaadripuudust ei tekita. Arvata, et ehitatav Maxima ei suuda seda ammugi,” jäi Toomas Vahur optimistlikuks.

“Eriline on vaid Mustvee: tööjõupuudus hakkab siin meie arengut pidurdama. Tahame kvaliteetsemat teenust pakkuda ja laiendada ehitusmaterjalide poodi poole võrra, kuid meestööjõudu ei leia. Mõni mees on siin vaid ühe päevakese jõudnud olla ? ju siis on ehitusmaterjalide müümine meeste jaoks liiga raske. Hoolimata raskustest, on ehitusmaterjalide kaupluse käive siiski kasvanud: tänavu kolme kuuga võrreldes mullu esimese kvartaliga koguni 64 protsenti. Suuresti on see kaupluse töötajate Hilja Kase, Sille Eiseri ja Alar Kohala teene,” kiitis JMÜ kaubandusjuht Endla Raud müüjaid.

Mustvee saab kaubanduskeskuse

Mustveesse praeguse bussijaama ja järve vahelisele maa-alale tuleb Konsumi kaubanduskeskus. Eelmisel nädalal allkirjastati ehitajaga leping ligemale tuhande ruutmeetri suuruse müügisaaliga hoone ehitamiseks. Hiljemalt järgmise aasta jaanipäeval peaks seal müümine-ostmine lahti minema. Uue poe saavad ka Torma ja Tabivere. Selle, kumb kauplus varem valmis saab, otsustab valla kiirus detailplaneeringu kehtestamisel ja ka see, kummas alevis jõutakse maaomandi küsimus kiiremini lahendada.

Kääpa kaupluses on müügipinda juba avardatud, selle aasta plaan on laiendada ka Pala kauplust: endise söökla asemele ehitatakse laoruumid ja poe müügisaal suureneb veerandi võrra. Pae kaupluse mööbliosakond sai juurde laoruumid, toiduosakonnale peaks andma natuke ruumi juurde külmkappide ja -lettide uuemate vastu vahetamine. Silutakse veidi ka Pae poe välimust ja vahetatakse aknaid, kuid mis saab selle hoone II korrusest, on veel lahtine ning ootab head äriideed. Karjuvalt väikeseks on jäänud majandusühistu kauplus Siimustis. Kiiret lahendust sellele ei ole, kuid veidi aitab seal ruumipuudust leevendada külmseadmete uuendamine ja pandipakendite vastuvõtu viimine poest välja. Taarakäitluse ongi majandusühistu juhid endale selle aasta ülesandeks seadnud ja plaan on viia toidupoodide müügisaalidest taara vastuvõtmine välja. Taaraautomaadid peaksid jõudma ka maapoodidesse.

Kaubahall ei leia ehitajat

Jõgeva Kaubahalli väljast ja seest uuendamine on veninud. “Tahtmine on see hoone väljast soojustada ja anda majale ka mingi kaasaegne nägu, et keset linna laiuv “hall laik” likvideerida. Rohkem kui aasta oleme otsinud projekteerijat ja ehitajat, kui huvilisi pole olnud. Uut hoonet tullakse veel ehitama, kuid vana maja rekonstrueerijat on raske leida,” tõdes Toomas Vahur. Lõpuks on projekteerija, kes on kompetentne ka konstruktsioonide projekteerimiseks, leitud ja temaga leping sõlmitud. Projekt valmib veel tänavu, kuid et esmajoones on tegemist kaubahalli peasissekäigu poolse küljega, siis pole majandusühistu juht kindel, et see töö veel sellel suvel tehtud saab. Veel vajab täpsustamist, millist tüüpi eskalaatorid hakkavad ostjaid halli teisele korrusele sõidutama. Kõige esmane töö kaubahalli teisel korrusel on aga jahutusseadmete paigaldamine, et suvel palavaga poleks seal ostjatel ega müüjatel ebamugav.

Pisipoodide aeg saab ümber

Koos kaupluste laiendamiste ja uute ehitamisega on JMÜ ka ühe poe ? Jõgeva turuplatsil asunud AjaO ? sulgenud. “See äriprojekt elas lihtsalt oma aja ära. Viimased paar aastat oli sellise poekese pidamine kesklinnas, kus toidupoed asuvad teineteisest vaid mõne sammu kaugusel, küsitava väärtusega ettevõtmine. Tegelikult ongi väikeste poodide pidamise aeg saanud ümber ja muutunud üsna kulukaks. Selle poe sulgemine ei tohiks tekitada mingit probleemi, iseasi, kui paneme kinni ühe maapoe, mis võib olla selle piirkonna elanikule ainukene pood kümne kilomeetri raadiuses. Jõgeva vanas raudteejaamas asuv pood jääb alles, selles müüdava kauba sortimendi oleme kujundanud just individuaalelamus või suvilas elava inimese järgi,” selgitas majandusühistu juht. Ta näeb ka reaalset võimalust, et taas alustab tööd kauplus-auto. Jaanuarist alates oli JMÜl kavas laiendada oma müügipiirkonda ka Väike-Maarjasse. Sealne tarbijate ühistu oli jäänud kehva majanduslikku olukorda ja soovis Jõgeva ühistuga kokku lüüa. Nende liikmete üldkoosolek ütles sellest plaanist aga viimasel minutil ära. 17. aprillil otsustas Väike-Maarja Tarbijate Ühistu liikmete erakorraline koosolek, et nad alustavad koostööd hoopis OG Elektraga. Oleg Gross ostis ühistu osakud ja saigi ühistu ainuomanikuks.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus