Mõned päevad tagasi märkasid agaramad sotsiaalmeedia kasutajad Instagramis ja Facebookis ringlemas fotot, kus paljud Jõgeva linna majad moodustavad ühtse kollaaži. Pildi keskmesse jäi endine raudteejaam, mis külmalinnale omaselt ongi helesinine.
„Jõgeva majade pilt on osa vaikselt kulgevast projektist tekitada iga Eesti linna südamest vähemalt üks kirev fotokollaaž. Päris isiklikku sidet mul Jõgevaga pole, seostasin linna pikka aega eelkõige rongiaknast nähtava, helesiniseks võõbatud vaksalihoonega. Nii sai see külmapealinnale kohaselt veidi jäälossi meenutavana ka kollaaži keskmesse sätitud,“ selgitas palju kõneainet tekitanud kollaaži autor Nele Inglist Vooremaale.
Instagramis leheküljelt buildingART_from_estonia võib sarnaseid kollaaže leida ka teistest linnadest, lisaks värvilisi uksi, rõdusid ja muud arhitektuuri.
„Fotod sünnivad kõik sarnasel viisil. Jalutan läbi linna ja vaatan, millised iseloomulikumad majad kaamera ette jäävad. Nii, nagu me tavaliselt tänavapilti näeme, võiks ka kollaaž olla paras segu kõigest, nii korras kui ka kehvemas seisus majadest. Ideaalselt hakkaks kompositsioon peegeldama linnale omast arhitektuurikeelt. Kui osa linnakollaaže olen teinud ainult puumajadest või vanalinnast, siis Jõgeva puhul sai kõike rõõmsalt läbisegi,“ rääkis Inglist.
Loomulikult jääb palju maju kollaažist välja, sest liiga palju materjali muudab pildi kribu-krabuks, piisav on umbes 50–80 vahel. Teisalt on väljajäämisel proosaline põhjus – tihti tuleb leppida, et nii mõnigi uhke fassaad on peitnud end puude varju. Kuid järelikult seal nad peavadki olema.
„Ka Jõgeval on paar sellist kohta, mida veel tagantjärele sooviks pildile lisada,“ ütles autor, kelle sõnul on fotode digitaalne kokkusättimine ja puhastamine omamoodi äge protsess.
„Korraga neid maju ju põhimõtteliselt ei näe ja seda kunstlikult korraldada on visuaalselt imponeeriv, mis andiski kollaažimõttele algse tõuke. On väga armas lugeda inimeste reaktsioone nendele n-ö linnakompottidele ja liigutav, et sellist toimetamist märgatakse. Lõbus on, kui küsitakse, kus ometi Eestis selline koht asub, kus majad nõnda üksteise otsas on,“ rääkis Inglist.
Autor julgustab inimesi avastama ja pildistama. „Võtan neid pildistamise-kolamisi kui väikest vaheldust. Mulle meeldib tunne, kui võõras paik muutub koduseks. Veel eriti tore on see, kui juba tead, kustkohast saab head kohvi või maitsvat pirukat! Nüüd on Jõgeva saanud mulle tuttavaks ja loodetavasti satun siiakanti veelgi. Soovitan kõigile minna kuhugi jalutama, kus varem on vähe või pole üldse käidud. Avastamist on alati!“ julgustas Inglist.
Kollaažide ja fotodega saab tutvuda Nele Inglisti loodud Instagrami lehel buildingART_from_estonia.
KERTTU-KADI VANAMB