Jõgeva kunstikooli õpilased jäädvustasid Taevaskoja metsikut loodust

Neljal augustikuu päeval maalisid Jõgeva kunstikooli õpilased Taevaskoja kauneid vaateid. Terve septembri saab neid suvepraktikal valminud töid vaadata spordikeskuse Virtus fuajees ja nullkorrusel.

Taevaskojast jõudsid näitusele mitmed metsavaated, jäälind ja orav. Kõige rohkem  oli kunstnikke lummanud  Neitsi koobas, mida saab näitlusel imetleda nii lähi- kui kaugvaates, realistlikuna nagu fotol või ka abstraktse joonistusena. Kunstikooli õpilaste Kertu ja Grete-Johanna sõnul inspireeris neid kõige rohkem mets, eriti männid.

“Mände oli väga lihtne joonistada, sest neil ei olnud allpool oksi,” naersid tüdrukud. Päeval liiguti looduses ning otsiti endale meelepärane koht maalimiseks. Õhtul koguneti Taevaskoja puhkekeskuse konverentsimajja, vaadati, mida keegi oli päeva jooksul märganud. Muidem terve puhkemaja oli kunstiõpilaste käsutuses. “Isegi jäätisekappide võtmed olid kunstikooli käes,” muigas õpetaja Elita Järvela kavalalt.

Suvepraktikal osales 13 kunstikooli õpilast ning neli õpetajat, paar täiskasvanud huvilist liitus seltskonnaga ka avatud stuudio õpilaste hulgast.

Tõeline ürgmets

Noored kunstnikud kogusid inspiratsiooni Taevaskoja ürgmetsadest. Elita Järvela sõnul on see looduskaitseala ning tõeline elus mets on säilinud. “Isegi langenud puud on koristamata, seda igal pool ei kohta,” tunnistas kunstikooli direktor Kaia Lukats. “Sammaldunud muinasjutumets,” lisas õpetaja Piret Järv.

Kunstikooli direktor Kaia Lukats otsis põnevaid kohti, kuhu praktikale minna. „Juhuslikult tuli minu postkasti Taevaskoja pakkumine. Reageerisin, teistele sobis ja otsustasimegi sinna minna,” rääkis Kaia. Õpetajad Elita ja Piret kinnitasid naerdes, et kui Taevaskoja ise nende juurde tuli, siis oli küll õige otsus suvepraktika seal teha. Noortel kunstnikel ei olnud tarvis teha muud, kui kohal olla ja loomingule pühenduda. Õpetajad olid kõik ette valmistanud ning aegsasti pintslid, paberid ja värvid kaasa pakkinud.

“Jagasime ka tehnikad nelja päeva vahel ära. Kaks päeva pühendasime joonistamisel ning ülejäänud aeg läks maalimisele,” rääkis õpetaja Elita. 

Kogemus jääb südamesse   

“Eesti loodus on kaunis ja Lõuna-Eestis on teistmoodi maastik. See on väga hea, kui lapsed saavad tutvuda kodumaa ilu ja eripäraga,” lausus Elita. Õpetaja Piret lisas, et suvel on nii hea võimalus natuurist maalida. Ei pea piltide ja mälu järgi tegema, vaid näeb värve otse loodusest. Elita sõnul on millegi järgi maalimine õppeprotsessi loomulik osa, millest laps saab uusi kogemusi, kuid looduses tekib autori ja töö vahel eriline side. Kui laps seda kogeb, siis jäädvustub see talle nii mällu kui südamesse. See on eluline väärtus ja oskus. Kui õpilane pühendub loomingule, siis mäletab ta seda elu lõpuni,” kinnitas õpetaja.

“Ekskursioonidel käies on sageli tormamine, pole aega süveneda ega märgata, kuid joonistades näed detaile, värve ja kuuled helisid. Meie nägime oravaid, vaskussi, jäälindu ning kuulsime linnaulaulu – see kõik on ürgmetsas olemas ning jätab kustumatu mäletuse,” rääkis Piret.

Istus töö otsas

Suvepraktikal osalenud Kaarel rääkis kogemusest ülivõrdes. “Mulle meeldis ilus loodus ning mis kõige toredam, terve laagri peale ei olnud ühtegi erimeelsust. Lihtsalt väga mõnus seltskond oli koos,” kirjeldas ta. Näitusetöödest hakkab silma Kaarli söejoonis mahalangenud puust, mille kooreta tüve pinnal on märgata mustikavarte varje. Seda pilti tehes istus poiss sõna otseses mõttes oma töö peal. “Tegin selle joonistuse lähivaates, ise istusin puu ladval,” selgitas noormees. Kaarel rääkis, et kui nad grupiga metsas oma kohta otsisid, siis ta märkas, et kõik keskenduvad suurtele asjadele. “Nad vaatasid rohkem puude kujusid ning laiemat metsavaadet. Ma leidsin langenud puu, see meeldis mulle ning otsustasin, et keskendun ühele väiksele detailile.” Tähelepanuväärne on teinegi noore kunstniku taies. “Need on puud ülevalt alla orgu vaadatuna,” tutvustas poiss oma tööd.  Kuigi Kaarel on juba neli aastat kunstikoolis õppinud, ei ole ta varem suvepraktikal käinud. Ta nentis, et nii, nagu sel suvel  Taevaskojas, polegi ta varem looduses maalinud. “Igatahes on see väga hea kogemus,” kinnitas noormees.

MARGE TASUR

 

blog comments powered by Disqus