Jõgeva kunstikooli õpetajad said kuulsate kunstnike radadel innustust

Õhk Lõuna-Prantsusmaal on teist värvi. Kui seda sõnadega saab kirjeldada, siis roosaka varjundiga. Eelmise aasta augusti lõpus üheksapäevasel akrüülmaali täiendkoolitusel viibinud Jõgeva kunstikooli õpetajad naasid koju täis inspiratsiooni ning loomingulist indu. Alates tänasest, 9. oktoobrist on nende maalinäitus huvilistele avatud Betti Alveri muuseumis.


Akrüülmaali koolitusele mahtus teooriat, ajalugu, pintslitõmbeid lõuendile, aga ka kohaliku kultuuri, looduse ja kunstieluga tutvumist.
Päevad algasid Nizza-lähedases väikeses linnakeses Berre-les Alpes´es, mis asub 1000 meetrit merepinnast kõrgemal, verandal auravat kohvi juues ning kohalikus pagariäris värskelt küpsetatud sooja croissant’i ehk kohevat sarvesaiakest süües.
Hommikusöögi kõrvale avanesid hunnitud vaated mitmes viirus lainetavatele Alpidele, ümbritsevale loodusele ning õieilule. Kogu Prantsuse Riviera keskkond oli õpetajate hinnangul nii eriline, et raske oli kõigest sellest motiive valida.
Ümbruse lummus sundis värve haarama ning maagilise tegevusega alustama. „Tundsime aukartust ilu ees. Kas ma üldse tohin ja raatsin seda pintsliga lõuendile maalida?“ kirjeldas Jõgeva kunstikooli õpetaja Elita Järvela inspireerivat õhustikku. Lõuna-Prantsusmaal nähtu maalimine ei piirdunud vaid täiendkoolitusega, vaid jätkub siiani.
„Kõike seda, mida silmad ning fotokaamera suutsid salvestada, saab veel aastaid maalida,“ sõnas õpetaja Piret Järv. Lõuna-Prantsusmaal saadud inspiratsioon ja erilised muljed jäävad kunstikooli õpetajaid saatma ja innustama ka edaspidi.
Pärast loometegevust siirduti igal päeval uut piirkonda avastama. Muuhulgas käidi kunstnike linnana tuntud Saint Paul de Vence`is. Sealt on inspiratsiooni leidnud näiteks Picasso, Chagall, Cézanne ja Matisse. Külastati koguni kahte Picasso muuseumi: Antibes´is ja Vallaures´i linnas ja kõigile meeldiva üllatusena juhtuti nägema ka Prantsuse-Itaalia keraamikabiennaali.
Silmailu pakkus kõrge kalju otsas asuv romantiline Eze küla – printside ja kirjanike meelispaik. Üllatas küla kõige kõrgemasse tippu rajatud kaktuste ja eksootiliste taimede aed, aiast avanes hingematvalt kaunis vaade Prantsuse Rivierale ning lõhnameeli virgutas parfüümimuuseum, mis asus Eze küla lähedal.
Jõgeva kunstikooli direktor Kaia Lukats rääkis, et täiendkoolitusel osalemine oli õpetajatele harukordne võimalus. Osalejate kinnitusel vajavad kunstiinimesed muljeid, inspiratsiooni, teadmisi ning maailmakuulsate kunstnike loodud originaaltööde nägemist. „Seisad maali ees ja saad aru, et seal samas on seisnud Marc Chagall – seda tunnet ei saa guugeldades kätte,“ rääkis Elita Järvela.
Kaia Lukats sõnas, et õpetajatel oli soov oma erialaseid oskusi arendada ja täiendada ning mõte erialasest täiendkoolitusest hakkas küpsema juba pool aastat varem.
Jõgeva kunstikoolis töötab praegu õpetajana professionaalne maalikunstnik Robert Suvi, kes oli valmis kolleege juhendama ning tema pakkuski välja koolituse Lõuna-Prantsusmaal. Õpetaja Robert Suvel oli olemas varasem hea kogemus – ta oli Lõuna-Prantsusmaal korduvalt viibinud koos täiskasvanud maaliõpilastega.
Elita Järvela sõnul passisid kõik soodsad asjaolud kokku nagu pusletükid.
Robert Suvi jagas koolitusel oma teadmisi ja mõtteid maalimise ning kunstiajaloo valdkonnast – kõik see oli õpetajatele suure väärtusega võimalus ja hea kogemus. Lõuenditele jäädvustati eriplaanilisi vaateid kaunist Lõuna-Prantsusmaa loodusest.
Jõgeva kunstikooli õpetajate maalinäitus „Inspireeriv Lõuna-Prantsusmaa“ jääb Betti Alveri muuseumis avatuks 28. novembrini.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus