Jõgeva kultuurikeskuses avatud näitusel „Jõgeva vald. 100. aasta pildid” saab vaadata MTÜ Piltijad liikmete Johannes Haava ja Raivo Tasso fotosid ja fototöötlusi ajaloolistest hoonetest.
Enamusel näitusele toodud fotodel on jäädvustatud mõisad: häärberid, aidad, tallid, tõllakuurid veskid jne (Jõgeva alevikus, Luual, Kuremaal, Kuristal, Kärdes, Kudinal, Tõikveres, Kassinurmes). Suurem osa tänases Jõgeva vallas asunud mõisatest kuulus aadlisuguvõsadele, Laiusel, Tormas ja Palamusel paiknesid kirikumõisad, Saduküla mõisa omanikuks oli Tartu linn.
Pikaaegne hobi
Johannes Haava loomingust näeb ka pilte Jõgeva raudteejaamadest erinevatel aegadel. „Siin on olnud mitmeid jaamahooneid. Eriti huvitav on ehk Saksa võimu ajal ehitatud puumaja, mille olemasolu ehk paljud ei teagi.”
Haav märkis, et ajalooliste hoonete pildistamine on talle olnud pikaajaliseks hobiks. Vanaaegsed hooned ja ka nende varemed on Jõgeva vallas erinevas olukorras. Igaühes leidub neis aga kaamerasilma jaoks midagi huvitavat ja põnevat, olgu tegemist siis kas või vundamendiga. „Näituse koostamisel oli palju abi arhiivimaterjalidest,” sõnas fotograaf. Samuti esitleb Haav 2011. aastal helikopterilt tehtud õhupilti.
Raivo Tasso loomingust on näitusel muu hulgas pildid ettevõtja ja esimese Jõgeva linnapea Johannes Võsa elamust ja Jõgevamaa gümnaasiumi hoonest praegu ning toona, mil majas paiknes vene õppekeelega 8-klassiline kool, mille ees asunud Lenini monument kaheksakümnendate aastate lõpul värvidega üle kallati.
Näitused on õpetlikud
Näituse avasõnad ütles Jõgeva kultuurikeskuse direktor Ainar Ojasaar. „Sama paiga fotodel tutvustamine nii möödanikus kui ka tänapäeval pole just uus, kuid pakub alati huvitavat võrdlusmomenti ja seda mõistagi ka meie kodupiirkonnas.”
„Mulle hakkas eriti silma Suure tänava lõpus asuv punastest tellistest hoone, kus viimati asus villatööstus, kuid veelgi varem jahutööstus. Jahutööstuses on töötanud ka mu vanaisa,” rääkis muljeid Jõgeva abivallavanem Viktor Svjatõšev.
„Vaadetes fotot omaaegse linnapea Johannes Võsu esinduslikust ja arhitektuuriliselt omalaadsest majast on kahju, et seda pärast põlemist ei taastatud. Seegi tõestab, et näitused on alati õpetlikud ja ehk eriti nooremate põlvkondade jaoks, kellel palju avastamist veel ees,” lisas ta.
„Johannes Haava ja Raivo Tasso fotonäituselt on hea vaadata mõisaid ja teisigi vanaaegseid maju, mis mulle alati huvi pakkunud. Nostalgiat tekitas minu kodukandis asuv Kurista mõis, mida Jõgeva metsamajandi aegadel põhjalikult hoiti ja hooldati. Loodetavasti leiab see mõis ka tulevikus omaniku, kel peremehelik suhtumine ja ideed ajaloolisele paigale uue rakenduse leidmiseks. Vanade hoonete olukord Jõgeva vallas väärib üldrahvaliku mõttevahetust, kuhu kindlasti tasuks kaasata ka muinsuskaitse asjatundjad,” ütles näitust külastanud Jõgeva vallavolikogu kultuuri- ja spordikomisjoni esimees Marek Saksing.
Näitus „Jõgeva vald. 100. aasta pildid“ jääb Jõgeva kultuurikeskuses avatuks 3. veebruarini.
JAAN LUKAS