Jõgeva ekstreemspordiparki kaunistab seaduslik grafiti

Eelmisel laupäeval joonistas rühm noori Jõgeva skatepark’i juurde paigaldatud stendile aerosoolidega täiesti legaalse grafiti, mis tähistas projekti “Tänapäevane tänavakunst” lõppu.</p>

Mõned kuud tagasi moodustati Jõgeval noorterühm JuTa ehk pikemalt öeldes “juhuse tahtel”, kuhu kuuluvad noored, kelle sooviks on läbi kunsti edasi anda kohalikku elu edendavaid ja sotsiaalset sõnumit kandvaid ideid.

JuTa noored on sarnaste huvidega ning soovivad oma kodupiirkonna arengule kaasa aidata, selle asemel, et lahkuda suuremasse linna “paremate võimaluste” otsingule. “Kogu projektimeeskonna ühine eesmärk on, et Jõgeva linnas oleks edaspidi grafitiga kaetud seinapind, kus noortel on omal käel ja soovil võimalik seda kunstiliiki harrastada. Kusjuures kujundatakse mõttelaadi, et grafiti ei ole seinasodimine, vaid ühiskondliku sõnumi edastamise vahend,” rääkis projekti üks eestvedajaid Ülle Ottokar. 

Aerosoolidega maalimine on arvatust raskem

Eestis on grafiti tegemine ilma pinna omaniku loata karistatav, seda loetakse võõra vara rikkumiseks.

JuTa soovib noortele pakkuda legaalse võimaluse grafitiga tegelda ning just seetõttu pandi ekstreemspordipargi kõrvale püsti stend, kus nad said kätt harjutada. Jõgeva noortealgatus “Tänapäevane tänavakunst” on Euroopa Noorte programmi toetusel juba jaanuarist saati Jõgeva noori iga nädal joonistama, kavandama ning legaalse grafitiga tegelema innustanud.

“Jaanuaris saime üksteisega tuttavaks ja tutvusime ka grafiti olemusega. Uurisime  selle kohta ise internetist ja esimesed kavandid valmisid internetis programmi grafiti creator abil. Samuti käis meil vastava ala kunstnik Bach inspiratsiooni ja nõuandeid jagamas. Temalt õppisime ka mõned aerosoolide kasutamise võtted ning igaüks sai käe värviseks teha. Avastasime, et grafiti tegemine ei olegi nii väga lihtne ja aerosoolide käsitsemine on keerukas. Valmisid esimesed kavandid proovitööks,” meenutas Ülle Ottokar.

JuTa grupi noored võtsid nõuks viia massidesse teave, et grafiti ei ole seinasodimine, vaid sotsiaalse sõnumiga eneseväljenduse viis. Rühm arutles mitmete sõnumite mõju üle, vaadeldes erinevaid ideid mitmest kandist ja vaatenurgast. Nelja kuu jooksul jõudsid nad valmis teha ühise proovitöö. 

Esmalt tuleb valmis teha korralik kavand

“Sõnumi, mille plangule kirjutame, valisime ühiselt pika ja põhjaliku arutelu tulemusena paljude teiste variantide seast. See annab lõputuid tõlgendusvõimalusi, samas võtab lihtsalt ja otsekoheselt kokku inimeseks olemise proovikivi ja suhtlemise alustala. Nimelt on igal inimesel omad prillid, vaatenurk, kogemustepagas ja ego, läbi mille ta maailma näeb ja tunnetab. Kõik on inimesed, sarnased ja erinevad. Meie soovime oma kunstiga näidata elu ilusamat poolt, seekord siis läbi legaalse tänavakunsti vormi,” rääkis projekti eestvedaja rulapargis seisvast grafitistendist, kus on kirjas: “Mina ja minu ego”.

Selle taiesega on Jõgeval legaalse grafitikunsti ots lahti tehtud ning JuTa noored innustavad ka teisi huvilisi kätt proovima: “Nüüd, mil seinad on püstitatud ning esimesed teosed loodud, saab iga soovija ka edaspidi siin kätt harjutada. Kuid et me propageerime legaalset grafitit, siis tuleb koos oma kavandiga kõigepealt Jõgeva kunstikooli minna, kus autorile isiklikult seina kasutamiseks luba antakse. Ja seejärel võib vastavalt Jõgeva avaliku elu heakorraeeskirjadele seinale grafitit juurde luua. Üleskutse grafitihuvilistele on, et teeme hästi, läbimõeldult ja legaalselt!”

i

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus