KV.EE kinnisvara portaali on hiljuti üles pandud kuulutus, milles pakutakse müügiks äripinda Jõgeva alevikus ehk siis täpsemalt seal asuvat kauplusehoonet. See teade on rahutuks muutnud kohalikud elanikud, kes kardavad poe sulgemist ja on asunud kaupluse sulgemise vastu võitlemiseks allkirju koguma.
Jõgeva Coopi juhataja Toomas Vahuri sõnul on nende firma seal kauplust pidanud kümmekond aastat. Tema küll seda kinnitada ei saa, et kaupluse sulgemise plaan kusagil otsustatud oleks. Vahur lausus, et kui allkirju kaupluse sulgemise paani vastu koguma on asutud, siis tema soovib inimestele jõudu selleks tegevuseks.
Toomas Vahur kaupluse sulgemise kavatsuse olemasolu ei kinnita ega lükka ka ümber, sest kõik variandid on võimalikud. Coopi juhi sõnul on tänases maailmas elu meie ümber pidevas muutumises. Kinnisvaraportaalis üles pandud kuulutuse kohta ütleb Vahur, et pole teada kuidas seda hoonet müüa õnnestub. Vahel on mõni kinnisvaraobjekt kümme aastat müügis. Kui ilmub välja ostja, kes selle vastu huvi tunneb, oleneb edasine sellest millisele kokkuleppele jõutakse. Vahur tõdes, et ta ei saa päris täpselt aru, mida sealsed inimesed kardavad. Kui neil mingi hirm on, siis ei saa ta sinna midagi parata.
Kogutakse allkirju
Kohaliku elaniku Reine Koppeli sõnul liiguvad aleviku rahva seas tõepoolest niisugused jutud, et ilmselt on plaan kauplusehoone ära müüa. Alevikus elab päris palju inimesi ja neil on hea esmavajalik kaup kohapealt kätte saada. Kaupluses käivad nii vanemad kui ka tööealised inimesed. Tema ise ei käi vahel mitme nädala jooksul linnas poes.
Reine sõnul on inimesed asunud allkirju koguma ja veel eeloleval nädalal plaanitakse need üle anda nii Jõgeva Coopi kui Jõgeva valla juhtkonnale. Esmaspäevase ennelõunase seisuga oli pöördumisele alla kirjutanud üle 180 inimese. “Kindlasti on Jõgeva linnas asuvat Pae poodi efektiivsem üleval pidada, aga ka maal on kauplust vaja. Fakt on see, et eakatele Jõgeva aleviku elanikele tuleb peale kaupluse sulgemist hakata toiduaineid koju kätte toimetama. Kohalik pood on hea ka selles mõttes, et kui kodus mingi toiduaine otsa on saanud, saab selle kohapealt kohe kätte.”
Reine kiidab senist kaupluse kaubaga varustamist, mis on väikese poe kohta heal tasemel. Kiidusõnu jagub tal ka kaupluse personali kohta. Kevadisel aiandushooaja hakul on seal külvamiseks vajalikud turbamullad alati olemas. Ta arvab, et kui Jõgeva alevikus asuv kauplus lausa kahjumis ei ole, siis tasuks väga tõsiselt kaaluda selle tegevuse jätkamist. Pigem võiks kauplust edasi arendada ja sinna väikese kohvikunurga luua, pealegi pole aleviku elanikel väljapool kodu kohta, kus näiteks sünnipäevi tähistada.
Poes võiks külmlett olla
Kohalik elanik Dagy on kindel selles, et niisugused jutud tühjalt kohalt ei teki. Naise arvates tuleks selles kaupluses midagi muuta, näiteks külmlett sinna paigaldada. Enamik aleviku elanikest käib lihatooteid linnas ostmas, sest kohapeal neid lihtsalt ei ole. Kunagi pidasid seal kauplust eraettevõtjad, aga lõpetasid oma tegevuse ära, sest ilmselt ei olnud see nende jaoks küllalt tasuv. Kohalikule rahvale oleks see kurb uudis, sest igapäevased toidukaubad saavad nad sealt kätte.
Noorukese puhkuseasendajast müüjanna Janne sõnul on kaupluse sulgemisest juba aastaid räägitud. Janne on arvamusel, et kinnisvara portaalis üleval olev müügikuulutus on rahva ärevaks muutnud. Müüjanna tõdes, et kassasummad on kaupluses tõepoolest üsna väikesed. Pigem minnakse ikka linna, sest seal on suurem kaubavalik. Kohalikus poes hakkavad enamjaolt talle silma vanemaealised inimesed.
Kaupluse juhataja Karin Kalling teab, et müügikuulutus on üleval. Juhataja sõnul on kohalik kauplus vajalik eelkõige vanemaealistele inimestele ning instituudi rahvale. “Samuti lasteaiale, kuhu sellest kauplusest kaupa ostetakse. Paraku on kaupade hinnad kallinenud ning seetõttu on sortimenti vähendatud. Väga kaalukas roll on alkoholi müügil, mille ostmine on oluliselt tagasi läinud. Mõistagi hinna pärast.”
Karin peab vajalikuks, et sortiment oleks suurem ja et saaks senisest rohkem uusi tooteid pakkuda. Karin ja müüja Ülle Puusepp tõdesid, et neil poleks midagi selle vastu kui kauplusesse kohvikunurk loodaks ja seal näiteks sünnipäevi tähistada saaks. Karini sõnul kasvatab ta üksinda last ja kui tema töökoht kaoks, oleks see talle väga valus löök. Üllel samuti uut töökohta silmapiiril ei ole, aga tal on vähemalt toetav teine pool olemas.
Karin pakub, et kui kaupluse sulgemise plaan nö. lauale on tõstetud, tuleks sellega niikaua oodata kuni instituudi uus maja valmis saab ja sinna inimesed tööle on võetud.
TOOMAS REINPÕLD