Jõgeva aleviku sauna taga tehti suveteatrit

Ühes tuntud lorilaulus aetakse asju sauna taga tiigi ääres. Jõgeva alevikus kogunes rahvas üleeile õhtul sauna taha jõe äärde, et vaadata Jõgevamaa näitemängu ühendtrupi NÜT esituses Eve Somelari lavastatud Hugo Raudsepa igihaljast komöödiat “Mikumärdi”.

“Mikumärdi” esietendusele läksin kindla teadmisega, et untsu see tükk lihtsalt ei saa minna: tundes teksti ja kõiki näitlejaid, välistasin ebaõnnestumise täielikult. Pettuda ei tulnud mul ega ka teistel vaatajatel. Ning neid oli kohal rohkesti: inimest sada või koguni kakssada, mitte ei märganud üle lugeda.

Et ilma sobiva peategelase, st Jaak Jooramita korralikku “Mikumärdi” lavastust ei sünni, see on selge. Jõgevamaa näitemängu ühendtrupis mängis Jooramit kogenud Rein Annuk, ent ka kõik ülejäänud tegelased sobisid oma rollidesse kui rusikas silmaauku. Harrastusteatri võlu selles seisnebki, et truppides võib kohata ehedaid värvikaid tüüpe, kellel näidelda pole igas tükis vajagi.

Lavastuse “mootor” tõmmati käima kohe esimeste stseenidega ning kui mõned väikesed aeglustused välja arvata, tuksus see tempokalt lõpuni. Karikatuursemate tegelaste puhul osalised värve kokku ei hoidnud, ent seal, kus vaja, osati välja mängida ka hingeliigutusi ja siseheitlusi. Peretütar Mareti (Terje Kärmas) ja popsipoeg Juhani (Rein Karu) tee teineteiseni ei kulgenud ju sugugi käänakuteta ning sulane Antski (Gunnar Vasemägi) kaalus ühel hetkel tõsiselt võimalust saata jumalakartlik teenija Maie (Tiiu Karu) kõige oma rahaga kuu peale ning põrutada kiigepeole nooremat ja lõbusamat seltskonda otsima.

Antsu visklemist vastandlike mõtete vahel oli eriti lõbus jälgida seepärast, et kauguses toimuvat kiigepidu markeeris ootuspärase lõõtspillimängu asemel tänapäevane diskotümps. See tekitas mõnusa võõristusefekti. Nüüdisajaga flirtimist tuli lavastuses ette veelgi, alates sellest, et Mikumärdi eluhoone meenutas talumaja asemel üht eestlaste jaoks hästi tuntud esindushoonet. Aga kõike ei saa ette ära rääkida, muidu pole järgmiste etenduste vaatajatel enam võimalust lõbusalt üllatuda.

Kui lavastuse uimase alguse vaatajad tavaliselt andestavad, siis lohisev lõpp on kurjast. “Mikumärdis” vallandati lõpu eel aga selline koomika tulevärk, et publik jõudis end hingetuks naerda.

Ühtlane trupp

“Väga ühtlane trupp oli. Iga näitleja oli täpselt omas elemendis ja näha sai vahvaid lavastuslikke leide,” kiitis publiku hulgas viibinud Tabivere harrastusnäitleja ja -lavastaja Esta Sokk.

“See, kuidas ootamatult talu-usku pööranud linnaproua Mimm harja ja mängurehaga heinale tormas, oli suisa kompvek!” lisas Jõgeva harrastusnäitleja Helgi Herman. “Üldse on tore, kui harrastajad selliseid reipamaid tükke mängivad. Kui võetakse mingi tõsisem “kannatamise” tükk, siis hakkab vaataja pahatihti poole peal nihelema või marsib hoopis minema.”

Peaosalisel Rein Annukil oli tüki lõppedes selg suurest rahmeldamisest märg mis märg, aga tuju suurepärane.

“Endalgi on selline tunne, et lavastus läks “elama”. Ja publik paistis sama arvavat,” ütles Rein Annuk.

Tema sõnul andis lavastaja Eve Somelar osalistele rolli kujundamisel üsna vabad käed. Jaak Jooramit polnud Annukil kuigi keeruline teha, sest ta on varem mänginud tolle kaudset hingesugulast Saamuel Pliuhkamit ning seda enam kui ühes lavastuses. Annukil on tänavu üldse toimekas teatrisuvi, sest ta teeb kaasa ka Tartumaal Rannus piirkondliku harrastusnäitlejate suvekooli trupiga välja toodud lavastuses “Maada”, mida mängitakse 20. juulini. “Mikumärdit” mängitakse 9. augustini ühtekokku 14 korral.

“Ühel päeval tuleb mul mängida nii “Maadas” kui ka “Mikumärdis”, aga õnneks on üks etendus päeval ja teine õhtul,” ütles Rein Annuk.

Hea publik

Mikumärdi perenaist, Jaak Joorami tütart Maretit kehastanud Terje Kärmas on ka päriselus taluperenaine. Ainult et tema kodutalu kannab mitte Mikumärdi, vaid Udu nime ja asub Änkkülas. Teatritegemises oli tal vahepeal pikem paus sisse tulnud. Ja kui produtsent Janek Varblas talle Mareti rolli pakkus, pidi ta asja natuke kaaluma.

“Jah-ütlemise tegi mulle tunduvalt lihtsamaks vanem tütar Kerli, kes lubas minu äraolekul väikest õde hoida. Päris tore oli üle hulga aja laval olla. Ning mis viga mängida, kui Laile Suka näol oli olemas suurepärane Mimm, kes teisigi oma energiaga nakatas!”</font>

Laile Sukk ise kiitis omakorda esietenduse publikut.

“Kui rahva poolt erksad reaktsioonid hakkasid tulema, andis see kohe mänguindu juurde,” sõnas Laile.

Eve Somelar on siiani rohkem silma paistnud hea karakternäitlejana, ent ka lavastamine pole talle võõras töö.

“”Mikumärdi” lavaletoomine polnud minu jaoks lihtne, sest ma natuke kardan neid vanaaegseid tükke: need tuleb ju osata kuidagi aktuaalseks teha,” ütles Eesti Taimekasvatuse Instituudis agronoomina töötav Eve Somelar. “Siis aga selgus, et “Mikumärdi” tekstis on tänapäevaselt kõlavaid kohti päris palju ja tänapäevasust andis ise veel juurdegi tekitada. Et lavastus mõistliku pikkusega saaks, tuli teksti veidi kärpida ja selle töö käigus jäi välja ka kaks tegelast, perepoeg Enn ja karjatüdruk Emsi. Viimasest oli eriti kahju.”

Küsimusele, kas lavastus tuli välja selline, nagu planeeritud, vastas lavastaja pärast väikest mõttepausi: “Enam-vähem jah. Ainult mõne koha peal oleks vunki veel rohkem võinud olla. Lisaks näitlejatele olen väga rahul kunstnik Janne Vaabla, kunstnik-teostaja Natalia Gonchari ning teistegi abijõudude tööga.”

Kohe pärast esietendust läks maakonna ühendtrupp “Mikumärdiga” tuurile mööda Jõgevamaa omavalitsusi. Eile mängiti tükki Puurmani lauluväljakul, täna saab seda näha Palamuse lauluväljakul ning laupäeval Pajusi mõisa pargis. Tuur lõpeb 9. augustil Paduvere talumuuseumis. Tänu Leader-programmist ja Eesti Kultuurkapitalilt saadud toetusele saab ühendtrupp Jõgevamaa rahvale suveteatrirõõmu pakkuda tasuta.

“Mikumärdi”

Jõgevamaa näitemängu ühendtrupi NÜT suvelavastus

Autor: Hugo Raudsepp

Lavastaja: Eve Somelar

Osades: Rein Annuk, Laile Sukk, Terje Kärmas, Rein Karu, Susan Kolde, Gunnar Vasemägi, Tiiu Karu, Indrek Uusmaa, Janek Varblas

Esietendus 15. juulil Jõgeva alevikus

Kokku antakse tükiga 14 etendust üheteistkümnes Jõgevamaa omavalitsuses

i

Lavastust toetavad Leader-programm ja Eesti Kultuurkapital

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus