Jääaja keskuses jagati reedel tarkusi vaid ühe euro eest

Reedel peeti üle Euroopalist Teadlaste Ööd, mida Eestis korraldab peaasjalikult Ahaa Teaduskeskus. Sel aastal kaasati sündmusesse ka Jääaja Keskus, kus lisaks püsiväljapanekutele said külastajad teadmisi jääaegse loomastiku ja taimestiku uurimisest.

 

Reede õhtul kella kuue paiku kogunes Jääaja keskusesse rohkelt rahvast. Keskus oli Teadlaste Öö raames avatud kuni kella kümneni ning sündmuse tarvis startis Tartust Äksi kaks bussi, millega said Jääaja keskuse Teadlaste Ööst osa ka need, kelle puudus isiklik transport.

Samas oli ka Keskuse külastuse pilet eriti hea hinnaga, nimelt tuli Teadlaste Ööl keskuse külastuse eest tasuda vaid üks euro. Tavalistel aegadel maksab keskuse külastuse täispilet kuus eurot. Sooduspilet, hiline lahtioleku aeg ja transpordivõimalus andis nii mõnelegi huvilisele võimaluse keskuse külastuseks, kel varasemalt on jäänud seal käimata kas raha või ajapuuduse tõttu.

Lisaks tavalisele väljapanekule viidi Jääaja keskuses Teadlaste Öö raames läbi mitmeid mänge, eraldi raskusastmega lastele ja täiskasvanutele. Teise korruse põlevkivisaalis rääkisid teadlased jääaja uurimisest, Eestimaa looduse kujunemisest ning ka kliimast maakeral. Seega lisaks ise uurimisele, vaatamisele ja lugemisele, oli külastajatel võimalik viia end teemaga kurssi ka sügavuti. 

Arheobioloog mammuti kloonimist ei poolda

Arheobioloog Lembi Lõugas rääkis oma ettekandes, kuidas “elustatakse” minevikus elanud loomi. Lõugas selgitas, et ürgsete loomade vanuste ning nende elu-olu kindlaks määramine käib suurelt jaolt ikkagi luude järgi. Peamiselt seetõttu, et need säilivad kõige kauem ja on piisavalt heas seisukorras ning luudes talletub kõik see, mida loom sööb ja joob.

“Tegime uuringu Põhja-Lätis asunud kiviaja asulast, mille järgi selgus, et keskmine kiviaja inimene toitus peaasjalikult magevee kaladest, vaid väike osake küttis endale igapäevaseks toiduks metsloomi,” ilmestas Lõugas oma uurimistööd.

Samuti säilib luudes ka pärilikkusaine ning selle põhjal on muuhulgas kindlaks tehtud, et ürgajal elanud mammutid on lähedasemalt sugulussidemes india elevandi kui aafrika elevandiga.

Samas lisas Lõugas, et tema ei poolda mammutite kloonimist, mida näiteks on plaaninud teha Lõuna-Korea ja Venemaa teadlased Siberist leitud mammutiga, mis oli üllatuslikult hästi säilinud. “Ma leian, et iga looma jaoks on elamiseks oma ajastu,” põhjendas arheobioloog Lõugas. 

Teadlaste öö andis ettekäände Jääaja keskuse külastamiseks

Jääaja keskust Teadlaste Ööl külastanud Irina rääkis, et selline sündmus oli heaks võimaluseks lõpuks keskusele pilk peale heita. “Nüüd selle Teadlaste Öö raames tehti Jääaja keskusele palju reklaami ja otsustasin ka vaadata, mida põnevat siin tehakse,” sõnas Irina, kes oli Tartust kohale tulnud koos tütre Elisabethiga.

Nemad tulid Tartust Äksi küll oma transpordiga, kuid Irina tunnistas, et oli kursis tellitud bussidega, mis inimesi reedel Taaralinnast Äksi külla sõidutasid. “Kui mul poleks olnud võimalust isikliku transpordiga tulla, siis oleksin ehk selle tellitud bussi kasuks otsustanud,” lisas Irina.

Veel rääkis naine, et kuulaks hea meelega ka teadlaste loenguid, kuid tütar Elisabeth ei jaksaks seal ühe koha peal istuda ja kuulata, liiatigi kui Jääaja keskuses oldi esimest korda ning uudistamist jätkus tervelt mitme korruse jagu.

“Olen Teadlaste Ööst kuulnud, kuid varem pole õnnestunud sellest osa võtta. Täna olen siis esimest korda sellel sündmusel osaline, olgugi, et loenguid ma kuulata ei saa,” rääkis Irina, kes lubas, et tuleval aastal püüab juba Teadlaste Ööl ka teadusloengutest osa võtta. “See on väga hea võimalus midagi uut ja huvitavat õppida,” lisas naine.

Soodsat lahtioleku aega ja piletihinda kasutasid ära ka mitmed kohalikud, kes varem polnud Jääaja keskusesse sisse astunud. Kohalik naine Tiina rääkis, et on selle maja kerkimist ja saamislugu jälginud juba pikka aega, kuid seni pole tal olnud aega keskusest läbi käia.

“Ma täna lugesin Internetist, et siin viiakse ka Teadlaste Ööd läbi, siis mõtlesin, et vaatan ka sisse,” rääkis Tiina. Veel rääkis naine, et on lisaks püsieksponaatidele huvitatud ka teadlaste loengutest ning lubas, et ei jäta juhust kasutamata ja läheb neid kindlasti kuulama.

Jääaja keskuse eestvedajad ning ka Teadlaste öö koordinaatorid märkisid, et ka järgmisel aastal saab sündmus uuesti Jääaja keskuses läbi viidud. Kui tänavu korraldasid loenguid keskuse väljapaneku juures olnud teadlased, siis järgmiseks aastaks mõeldakse kindlasti midagi muud põnevat välja. Järgmise Teadlaste Ööni on küll aastajagu aega, kuid juba praegu arvasid asjaosalised, et uuel aastal võiks sündmuse ajaks rakendada mingeid praktilisi tegevusi ning mänge.

i

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus