Imavere rapsitehase ehitus jätkub sügisel

Algselt Põltsamaa valda tulema pidanud rapsikoogitehas kerkib nüüd hoopiski Imavere lähedale Paia teeristi. Kuivatiosa on tänaseks juba valmis saanud ning töötab juba teist hooaega. Sügisel algavad ka rapsikoogitehase teise etapi ehitustööd. Edaspidi hakatakse seal peamiselt tootma rapsikooki ja -õli.


Kes juhtub Tallinna-Tartu maanteel Imaverest mööda sõitma, sellele ei jää ilmselt tee ääres märkamata rapsitehase kuivatikompleksi hiigelsuured mahutid. Täpselt aasta tagasi veeresid sinna esimesed rapsikoormad Lõuna-Eestist.
Kuivati töötab Imaveres täisvõimsusel ka tänavusel suvel ning sinna voorivad juba mitmendat nädalat viljaveoautod erinevatest Eestimaa nurkadest.

Valmib järgmisel suvel

Kesk-Eestisse õlikultuuride töötlemise tehast ehitava osaühingu Farm In Productions juhatuse liige Margo Kuusk sõnas, et hetkel pakub Imavere rapsikoogitehas ainult kuivatiteenust, kuid juba järgmisel suvel peaks kogu rapsikoogitehas – nii kuivati- kui ka tehasepool – valminud olema. Mitmel põhjusel on rapsitehase valmimine aga viibinud ning üheks põhjuseks oli vastuseis tehase ehitamisele Põltsamaa valda.
„Hetkel tegutseme tõesti ainult teenuskuivatina. Nii möödunud aastal kui ka sel suvel oleme kuivatanud siin kõiki Eesti enamkasvatatavaid teravilju – nii toidu- kui ka söödanisu, otra, rapsi, eelmisel aastal õnnestus kuivatada ka uba. Pakume teraviljakasvatajatele ka vilja hoiustamise võimalust. Kokku on meil kuus viljamahutit, mis mahutavad 15 000 tonni teravilja,” lausus Margo Kuusk.
Et tänavusel suvel on nisu- ja rapsisaak väga hea, siis on kõik hoiustamiskohad juba ette broneeritud. Tänavu hoiustatakse Imavere rapsitehase kuivatikompleksis tunduvalt rohkem vilja kui möödunud suvel.
Päris nii see siiski pole, et kui kohalik väiketalunik kasvatab oma maalapil teravilja, siis toob ta selle esimesel võimalusel Imavere rapsitehase kuivatisse ja saab siin kogu vilja ka ära kuivatada. Farm In Productions teeb koostööd üksnes suuremate teravilja ja rapsi kokkuostjatega, nagu OÜ Avena Nordic Grain.
„Oleme osaliselt ka ümberkaudsetele põllumeestele kuivatusteenust osutanud, kuid see pole meie põhitegevus,” märkis Margo Kuusk.
Teravilja tuuakse Imavere kuivatisse nii Lõuna- kui ka Põhja-Eestist, Viljandimaalt ning teistest asukohtadest. Reeglina läheb kogu siia toodud vili sadamate kaudu ekspordiks.
„Vili tuuakse kõigepealt siia, meil toimub vilja kuivatamine ja ladustamine ning kuivatatud vili liigub siit edasi kas Muuga või Bekkeri sadamasse laevade peale,” rääkis Margo Kuusk.

Ehitusega liigutakse edasi

Teravilja kuivatus- ja hoiustamisteenuse pakkumine polnud siiski kogu projekti algne mõte. Eestimaiseid põllumajandustootjaid koondava tulundusühistu Farm In eesmärgiks on panna Imavere lähedale püsti rapsikoogitehas, kust kohalikud põllumehed saaks väärtuslikku loomasööta – rapsikooki. Kui ajas mõned aastad tagasi minna, siis pidi tehas tulema hoopiski Põltsamaa külje alla, kuhu kohalike vastuseisu tõttu seda paraku ei ehitatud.
„Paia risti lähedal paikneva kuivatikompleksi kõrvale tuleb peatselt ka rapsikoogitehas. Tehase ehitusega alustame septembris. Just äsja korraldasime hanke uue ehitaja leidmiseks. Hetkel on hanke tulemus kooskõlastamisel PRIAs. Kui oleme PRIAlt kooskõlastuse saanud, saame tehase ehitustöödega edasi liikuda,” selgitas Margo Kuusk.
„Tehasehoone ehitus peaks kestma neli kuni viis kuud, tehnoloogia paigaldus tehasesse toimub järgmise aasta maikuuks. Seega peaks rapsikoogitehas tööle hakkama hiljemalt järgmise aasta suvel,” lisas Kuusk.
Kui rapsikoogitehase ehituse teine etapp 2021. aasta kevadel lõpule jõuab, algab töö tehases 24 tundi päevas, seitse päeva nädalas.

Lisandub uusi töökohti

„Tehas hakkab tootma rapsikooki ja rapsiõli. Usun, et osutame tehase valmides siin edasi ka kuivatusteenust, kuid fookus läheb siiski tehase varustamisele rapsiga,” selgitas Margo Kuusk.
Tehas on planeeritud töötlema 3800 tonni õlikultuure kuus ja 42 000 tonni aastas. Rapsikooki on plaanis hakata müüma Eesti turule ehk kohalikele farmeritele. Rapsiõli läheb aga valdavalt ekspordiks.
Imavere kanti peaks tänu tehase valmimisele juurde tulema ka töökohti, mis on samas hea uudis ka Jõgevamaa ja Põltsamaa kandi inimestele, kuivõrd Imaverre käiakse tööl ka Põltsamaalt.
„Tehase valmimisel peaks juurde tulema viis-kuus töökohta. Tänasel hetkel on meil siin tööl neli inimest – kaks laboranti ja kaks operaatorit. Üks inimene on Põltsamaalt, üks Adaverest ja kaks töötajat sõidab siia tööle Türilt,” märkis Margo Kuusk.
Mis puutub sellesse, et osaühingu Farm In Productions poolt rajatava rapsitehast algselt kavandati hoopistükkis Põltsamaa külje alla, Mõhkülas asuvat maatükile, siis selle kohta ütles ettevõtte juhatuse liige, et paraku seisid teatud inimesed järjekindlalt Põltsamaale rapsiõlitehase rajamise vastu ning eestimaiseid põllumajandustootjaid koondaval tulundusühistul Farm In polnud lihtsalt võimalik kallist aega hakata kohtus käimise peale raiskama.
„Ma ei julgeks öelda, et rapsitehasele seisid vastu kohalikud elanikud Põltsamaal – pigem seisid tehasele teatud põhjustel vastu konkreetsed inimesed, ülejäänud inimesed paistsid olema tehase rajamise poolt ja kõigiti koostööaltid. Vaidlus tehase asukoha ümber oleks võinud venida aga väga pikale, mistõttu otsustasime tehase Järvamaale rajada,” leidis Margo Kuusk.
Rapsitehase ehitustegevusega Imavere lähistel asuval Tööstuse kinnistul alustati 2017. aasta detsembrikuus.

TAAVI KELDER

blog comments powered by Disqus