Läinud nädala neljapäeva keskpäeval avati Kesk-Eestis Imavere lähedal Tikupoisi restorani kõrval Seto saatkond ning heisati pidulikult Setomaa lipp. Tegu pole siiski diplomaatilise esindusega, vaid pigem müügikioski ja infopunktiga, kus hakatakse müüma Setumaalt pärit käsitööd, toidukaupa ning tutvustama ühtlasi ka kohalikku seto kultuuri.
Seto saatkond ei kerkinud siiski päris tühjale kohale, keset viljapõldu maantee äärde. Paari aasta eest Järvamaal Paia ristis avatud Tikupoisi restorani juures hakkas nimelt möödunud suvest tööle kohalik taluturg, kust saab osta lihatooteid, kala, juur- ja puuvilju, koduküpsetatud leiba ja käsitööd. Ühes taluturu müügikioskis avaski nüüd oma uksed Seto saatkond.
Mõeldud ennekõike Setumaa reklaamimiseks
Saatkonnast on võimalik soetada endale paarikümne ettevõtte tooteid: niihästi suveniire, toiduaineid, raamatuid, brošüüre, kaarte kui CD-plaate, mida Setomaal toodetakse. Loomulikult on esindatud ka seto käsitöötooted, samas saab siit osta ka mahekasvatatud sibulaid.
Saatkonna tegevust hakkab kohapeal koordineerima suur Setomaa sõber Marje Heiskonen Põltsamaalt.
„Seto saatkond on mõeldud eelkõige Setumaa reklaamimiseks, seto toodangu müümiseks ja nende omapärase kultuuri tutvustamiseks,” lausus saatkonna perenaine, MTÜ Seto Saatkond juhatuse liige Marje Heiskonen.
Kuigi Heiskonen elab ise Põltsamaal ning peab Lustiveres talu, tunneb ta suurt huvi setu kultuurielu vastu. Saatkonnas hakkab müüjana tööle Kerli Saar, kes käib samuti tööle Põltsamaalt.
Idee avada Seto Saatkond Eesti jaoks olulises liiklussõlmpunktis, Imavere lähedal asuvas Paia teeristis, sündis krundiomaniku AS Johnny juhatuse liikme Urmas Johansoni, OÜ Tikupoisi juhatuse liikme Priit Palgi ja Setomaa Liidu juhi Margus Timmo ühise arutelu tulemusena.
Setod hoiavad naabritega häid suhteid
„Läbi sajandite on setod hoidnud häid suhteid oma naabritega ning õppinud nendega koos elama ja koostööd tegema. Koostööks võib nimetada ka Tikupoisis, sisuliselt Eesti keskpunktis, avatud Seto saatkonda – esindust, kus meie külaline lähemalt ja kaugelt meie erilise piirkonnaga esimest korda kohtuda võiks,” rääkis Setomaa liidu juhatuse esimees Margus Timmo avamisel.
„Saatkonna eesmärgiks ei ole küll olla sõna-sõnalt diplomaatiline esindus, vaid ikkagi olla koht, kus saab teavet Eesti kagunurga kultuuri ja eluolu kohta ning osta kaasa seal loodud kraami. Peamine on tekitada huvi piirkonna vastu ja kutsuda sündmusi külastama,“ lisas Timmo.
Margus Timmo sõnul pole esialgu veel otsustatud, kas Seto saatkond hakkab avatud olema aasta ringi, kuid esialgu on plaanis saatkonda vähemalt jõuludeni lahti hoida.
„Suvekuudel hakkab Seto saatkond kindlasti avatud olema viiel päeval nädalas,” märkis Margus Timmo.
„Setomaa on alati mõelnud oma piiride laiendamise peale ning otsinud kõikvõimalikke koostöövõimalusi ülejäänud eestlastega. Tikupoiss on seisnud aastaid Imaveres Viljandi sümbolina mulgi rahvarõivais ja kutsunud Viljandisse. Nüüd on piltlikult öeldes aeg riietada poiss seto rõivile ning kuna Setomaal valitseb matriarhaalne eluviis, tuleb poisile ka naisterahvas kõrvale panna ning inimesi külla kutsuda.”
Samuti avamisel olnud Setomaa vallavanem Raul Kudre rääkis, et võib juhtuda, et mõni inimene ei satu isiklikult Setumaale, kuid Kesk-Eestis asuvast Seto saatkonnast läbi astudes saab ta siiski mingit aimu ka Kagu-Eesti kohalikust kultuurist.
TAAVI KELDER