Iga ooterežiimi vatt kulutab aasta jooksul ühe euro

Teler, digiboks, kodukinosüsteem, ruuter, muusikakeskus, nõudepesumasin, elektriahi ja veel hunnik teisi seadmeid on pidevalt tulede ja näidikute valguses ärevalt ootel. Nad ootavad vaid ühte nupuvajutust, et kohe abivalmilt tööle hakata. Sellele mugavusele kulutab keskmine kodu ligi 10 protsenti oma aastasest elektrikulust. See on raha, mille võiks kulutada hoopis teatri- või kontserdikülastusele või mõnele hobile.

Ooterežiimi elektrikulu on üldjuhul suurem just vanematel seadmetel, ulatudes kohati mitmekümne vatini (W). Iga vatt tähendab aga üheeurost kulu aastas. Nii kulutab näiteks pidevalt ooterežiimile jäetud ja 5 W tarbiv printer aastas viie euro eest elektrit.

2010. aastast ei tohi uute seadmete energiatarbimine väljalülitatuna või ooterežiimil ületada üht W. Kui ooterežiimil töötav seade edastab samal ajal teavet nagu kellaaeg või info oma seisundi kohta, ei tohi elektritarbimine ületada kaht W. Lähitulevikus muutuvad nõuded uutele seadmetele veelgi karmimateks: alates 2013. aastast ei tohi samad näitajad ületada 0,5 W ja 1W.

Kas elektrikulu vähendamiseks peaks seadmed pärast kasutamist seinast välja tõmbama? See on üks võimalus, aga sellega kannatab seadmete kasutusmugavus. Kordades lihtsamaks võimaluseks on kasutada lülitiga pikendusjuhtmeid, kaugjuhitavaid pistiklüliteid ja taimereid.

Lülitiga pikendusjuhtme taha on võimalik korraga ühendada mitu samas kohas paiknevat seadet ja need siis korraga pärast kasutust välja lülitada. Kaugjuhitavaid pistiklüliteid kasutades saab aga puldist välja lülitada korraga üksiku seadme, seadmete grupi või vajadusel kodust lahkudes kõik seadmed, välja arvatud külmik. Taimerid on kasulik lahendus veeboileritele ja küttesüsteemidele, et lülitada need automaatselt sisse öisel ajal, mil elekter maksab vähem. Samuti saab taimeriga automaatselt välja lülitada ooterežiimil telekad, arvutid ja muud seadmed, mida ei kasutata näiteks päevasel ajal, kui pererahvas on kodust ära, või öösel.

Eesti poodides on saada ka kasulikke ooterežiimi tuvastusseadmeid, mis ühendatakse seinakontakti ja koduseadme vahele. Kui seade tuvastab hetke, mil koduseadme energiatarve oluliselt väheneb, st seade jääb ooterežiimile, katkestab see ühenduse vooluvõrguga. Seadet saab juhtida puldist, mis tähendab, et sisselülitamisnuppu vajutades tuvastab ta signaali ja lülitab voolu jälle sisse.

Pistikupesaarvestiga mõõtmise tulemused ühe eramu näitel:

<td style=”BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-BOTTOM: 3pt; BACKGROUND-COLOR: transparent; PADDING-LEFT: 7.5pt; PADDING-RIGHT: 7.5pt; BORDER-TOP: #ece9d8; BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-TOP: 3pt” valign=”top” nowrap=”true”>

Seade

Ooterežiimi tarbimine

Teler LCD

1,1 W

Teler kineskoop

9,4 W

Digiboks

6 W

Ruuter

11,8 W

DVD-mängija

0,5 W

Sülearvuti

1,4 W

Arvuti kõlarid

3,8 W

Lauatelefoni laadija

2,0 W

Printer-koopimasin

4,7 W

Muusikakeskus

1,3 W

Mängukonsool

1,8 W

Reguleeritava valgustugevusega põrandavalgusti

0,4 W

Harilik seinalamp

0 W

Mobiiltelefoni laadija nutitelefoniga (aku on täis laetud)

2,0 W

Pesumasin

0,9 W

Veekeetja

0 W

Elektrilise hambaharja laadija (hambaharjata)

1,2 W

Kõik kokku

48,3 W

i
MIKK SAAR, Eesti Energia energiasäästu valdkonna projektijuht

blog comments powered by Disqus