Hooajaga rahule jäänud Marten Liiv loodab jätkata Inzellis

Ligi 50aastase vaheaja järel Eesti kiiruisutamisele tiitlivõistluste medali toonud 19aastane adaverelane Marten Liiv andis lõppenud hooajale maksimumhinde ning loodab ka edasist karjääri jätkata Inzelli kiiruisuakadeemias.


Marten Liiv püstitas lõppenud hooajal seitse Eesti rekordit ning võitis juunioride MK-sarja etappidelt neli medalit, millest kaks olid kuldsed. Edukale hooajale pani aga punkti Hiinas Changchunis peetud juunioride MM-võistlustelt 1000 meetri distantsil võidetud pronksmedal.

“Annaksin hooajale viiepallisüsteemis hindeks viie,” lausus tänavu Põltsamaa ühisgümnaasiumi lõpetav kiiruisutaja. “Ma arvan, et ületasin sel hooajal ka enda ootusi. Ma ei uskunud, et võin nii palju medaleid koju tuua.”

Möödunud suvest Inzelli kiiruisuakadeemias harjutanud Marten Liiv tunnistab nüüd, et ei osanud Saksamaale minnes arvatagi, et sellega taoline areng kaasneb. “Üheks arengu põhjuseks on kindlasti see, et olen saanud nüüd rohkem jääl olla,” lausus ta. “Eelmisel hooajal sain kahe kuu jooksul ehk vaid kaks nädalat 400 meetrisel rajal harjutada, nüüd sain aga Inzellis põhimõtteliselt iga päev jääl käia. Kindlasti on kasu toonud treeningukavade muutus, päris palju olen just tehnilist poolt juurde õppinud.”

Inzelli kiiruisuakadeemia kasvandikest tegi tänavustel juunioride MM-võistlustel kaasa vaid kaks Eesti kiiruisutajat, treenerid jäid nende seal näidatud tulemustega igati rahule. “Üks akadeemias harjutav soomlane pidi ka Hiinasse tulema, aga ta jäi paar nädalat enne MM-i haigeks,” rääkis Marten Liiv, kelle kõrval oli MM-il stardis ka tallinlane Kaspar Kaljuvee. “Ka treener Wim den Elsenil olid terviseprobleemid ja seetõttu oli Hiinas meiega kaasas akadeemia abitreener, kes jäi meiega väga rahule.”

Ajavahega harjumiseks saabusid Eesti kiiruisutajad Hiinasse juba veebruari viimasel päeval, viis päeva enne Changchunis peetud juunioride MK-sarja finaaletapi algust. “Ajavahega kohanemine sujus üsna kiiresti,” ütles esmakordselt väljaspool Euroopat võistelnud Marten Liiv. “Kõige raskem oli ehk teine päev, pärast läks juba lihtsamaks.”

Harjuda tuli ka võõraste söökide ja seninägematu elu-oluga. “Sõin enamasti riisi ja pastat, puudust tundsin kõige rohkem lihast,” ütles adaverelane. “Liha oli alati väga väikeste tükkidena mingi kastme sees, pidid sealt seda otsima,” lisas ta naerdes.

Kirde-Hiinas asuvast ligi nelja miljoni elanikuga Changchuni linnast Marten Liivil väga häid muljeid ei jäänud. “Head olid ainult hotell ja jäähall ning ainuke ilus tänav oli linna peatänav, kõrvaltänavad olid aga üsna koledad.”

Marten Liivi hinnangul oli 210 meetri kõrgusel merepinnast asuva Changchuni uisuraja jää üsna kiire. “Euroopa kiiremate radadega üsna ühest klassist,” kinnitas ta. “Hiinasse sõites eeldasin küll, et jää seal väga kiire ei ole, kuid püstitasin lõpuks kaks isiklikku rekordit ning sõitsin ka teistel distantsidel välja isikliku rekordi lähedased ajad.”

Kui juunioride MK-sarja etappidel noppisid enim esikohti venelased Viktor Muštakov ja Mihhail Kazelin, siis juunioride MM-il näitasid parimat vormi vaid 16aastane korealane Kim Min-Seok ja MK-sarja etappidel mitte võistelnud 19aastane kanadalane Benjamin Donnelly, kes loovutasid kuuel kavas olnud alal teistele vaid ühe esikoha (500 meetris võitis kuldmedali Valgevene uisutaja Ignat Golovatjuk), Venemaa noormehed jäid aga üldse medalita.

“Teadsin, et Donnelly on kõva pähkel ja võib konkureerida esikohale ka mitmevõistluses. Mäletan teda juba eelmistest hooaegadest ning teadsin, et ta tegi tänavu kaasa ka täiskasvanute MK-etappidel.”

Kõige edukamad sõidud tegi Marten Liiv MM-il 1000 ja 1500 meetri distantsil, kus sai vastavalt kolmanda ja viienda koha. Mitmevõistluse kokkuvõttes oli ta neljas, uus Eesti rekord sündis lisaks 1500 meetrile ka 5000 meetris.

“Algul oli plaanis keskenduda vaid kolmele lühemale distantsile, kuid siis mõtlesin, et mul on juunioride klassis viimast korda võimalus kaasa teha ka mitmevõistluses ning seetõttu startisin ka 5000 meetris. Pikaks distantsiks ma üldse ei valmistunud, aga panin ikkagi kõik mängu, mis mul sees oli.”

1000 meetri distantsil neljateistkümnendas paaris sõitnud ja ajaga 1.11,15 lõpetanud Liiv läks korealase Kimi järel teisele kohale. Sõitmata oli sel hetkel aga veel neli paari, kaheksast uisutajast suutis Liivi aja lõpuks üle sõita vaid Donnelly. “Üsna ärev olukord oli, päris palju oli selliseid uisutajaid, kes oleksid võinud mind edestada. Mäletan, et jälgisin uisutajat ja siis läks pilk kohe tabloole,” meenutas adaverelane ärevaid hetki.

Senise karjääri ägedaimate nädalate krooniks oli Marten Liivile Põltsamaa ühisgümnaasiumis tema medalivõidu auks korraldatud vastuvõtt. “Vastuvõtt oli väga lahe, mulle meeldis,” lausus ta. “Olin seal tookord aga parajalt unine, sest jõudsin Hiinast koju alles poole kahe ajal öösel, koolis pidin aga olema juba poole kümneks.”

Lennureis Hiinast koju kestis üle neljakümne tunni. “Changchunist lendasime kõigepealt Shanghaisse,” meenutas Liiv pikka koduteed, mis viis ta täpselt nädal enne terrorirünnakuid ka Brüsseli lennujaama. “Shanghaist lendasime Münchenisse, kus tuli kuus tundi oodata, sealt viis järgmine lend Brüsselisse, kus ootasime veel kolm tundi ja alles siis saime Tallinna suunduda.”

Kiiruisutreeninguid võtab Marten Liiv hetkel natuke rahulikumalt, tema põhitööks on nüüd aga gümnaasiumi lõpueksamiteks valmistumine. “Mõned tööd on vaja koolis enne veel ära teha, esimene eksam on 25. aprillil,” ütles ta. “Kiiruisutamises on praegu aga puhkuseperiood, kus ma väga palju trenni ei tee. Tunnen, et olen hooajast veidi väsinud ja just nüüd oligi täpselt õige aeg puhkuseks. Ka akadeemia treener arvas, et kolm-neli nädalat võib rahulikumalt võtta ja alles siis jälle vaikselt intensiivsemate treeningutega pihta hakata.”

Marten Liiv loodab Inzelli kiiruisuakadeemias jätkata ka järgmisel hooajal. “Mulle meeldib sealne süsteem,” rääkis ta. “Jääle saamiseks ei pea kuskile kaugele reisima, jäähall on vaid kilomeetri kaugusel elukohast. Ka seal treenivate uisutajate seltskond on tore, vabadel päevadel oleme üheskoos käinud näiteks Salzburgis.”

Eesti parima meeskiiruisutaja tuleviku osas saabub selgus tõenäoliselt alles juunikuuks. “Mina sooviksin küll Inzellis jätkata, kuid hetkel on sellest veel liiga vara rääkida,” lausus Liiv. “Kiiruisuakadeemia omanik ei rääkinud praegu järgmisest hooajast veel midagi, ilmselt räägivad nad Kaspari ja minu seal jätkamise teemal otse Eesti uisuliiduga.”

Marten Liivi isiklikud rekordid

500 m – 35,99 (2015 Inzell)

1000 m – 1.10,91 (2015 Inzell)

1500 m – 1.50,65 (2016 Changchun)

3000 m – 4.00,15 (2015 Minsk)

5000 m – 6.55,21 (2016 Changchun)

10000 m – 15.18,26 (2014 Minsk)

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus