Homme algavad Jõgeval Betti Alverile pühendatud luulepäevad “Tuulelapsed”. Kahe päeva jooksul tuleb Jõgeva kultuurikeskuses publiku ette 25 luulelavastust, milles teevad kaasa põhikooliõpilased kogu Eestist. Luulepäevade teemaks on “Elu on täis kummalisi asju — mis on mängult ja mis on päris…?!”.
Kaheteistkümnendat korda toimuvatel “Tuulelastel” mängitavate lavastuste aluseks on Heljo Männi ja Henno Käo luuletekstid. Esimene tähistas mullu veebruaris oma üheksakümnendat sünnipäeva, teine oleks saanud üleeile seitsmekümne viieseks. Kahjuks lahkus ta meie hulgast juba 2004. aasta juulis.
“Ega Heljo Männil ja Henno Käol muid ühenduslülisid peale nende juubelite suurt olegi,” ütles Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja ja “Tuulelaste” üks korraldajaid Lianne Saage-Vahur. “Mõlema loomingut olen ka juba ammu “Tuulelaste” kavva tahtnud võtta. Nüüd sai see siis tehtud.”
Liblikapüüdja nelja trupi lavastused põhinevad siiski kõik Heljo Männi luulel.
“See lihtsalt kujunes nii,” ütles Lianne Saage-Vahur. “Üks põhjus on see, et Henno Käol on palju lühikesi vaimukaid tekste, aga mina ei ole meister lühikestest tekstidest tervikut kokku panema, mina eelistan ikka pikemaid “looga” tekste. Ja neid leiab pigem Heljo Männi loomingust. Eelkõige jäid sõelale mulle endale lapsepõlvest tuttavad ja armsad tekstid. Nii et seekord on lavastustes üsna palju minu enda nostalgiat.”
Viirus möllab
Kõige raskema ja pretensioonikama teksti, millel pealkirjaks “Linalakk ja Rosalind”, usaldas ta 6.b klassi trupile, mille liikmed on neljast põhikoolitrupist kõige suurema lavakogemusega. 2.a klassi trupiga tõi Lianne lavale loo “Pidu vihma ajal”, milles tegelasteks mänguasjad. Kolmanda-neljanda klassi trupi lavastus kannab pealkirja “Kord muinasjutumaal” ning koosneb mitmest luuletekstist, 8.-9. klassi trupi lavastus “Une-ema lapsed” on natuke müstiliste sugemetega.
Ehkki kõik neli lavastust on põhimõtteliselt valmis, polnud lavastaja eile päris kindel, et neid kõiki “Tuulelastel” mängida õnnestub, sest nii mõnigi noor näitleja oli tõvevoodis.
“Meil on koolis mingi kõrge palavikuga viirus liikvel ja kui võtmenäitlejad terveks ei saa, siis tuleb võib-olla mõni etendus ära jätta,” ütles Lianne Saage-Vahur ja avaldas lootust, et sama viirus teisi truppe luulepäevadelt kõrvale ei jäta.
Luulepäevadeks valmistumine käis seekord niigi pingelisemas tempos kui tavaliselt, sest algselt planeeritud 20. ja 21. jaanuarilt tuli festival tõsta nädal varasemale ajale. Selgus nimelt, et 21. jaanuariks oli kultuurikeskusesse planeeritud juba Koolitantsu maakondlik tantsupäev. Kui arvestada, et lapsed tulid alles koolivaheajalt, siis võib ette kujutada, millises tempos proove teha tuli.
“Aga see häda ei tabanud ainult mind ja Liblikapüüdjat, vaid kõiki truppe ja juhendajaid,” ütles Lianne Saage-Vahur. Oleme siin naljatamisi mõelnud, et võib-olla on asjad natuke pahupidi sellepärast, et luulepäevade algus langeb reedele ja kolmeteistkümnendale kuupäevale.”
Maarja ja Pala
Jõgevamaalt lööb “Tuulelastel” peale Liblikapüüdja kaasa veel Maarja põhikooli trupp Pahupidi Pärlid (juhendaja Kristi Jaanus) ja Pala kooli 7. klassi trupp (juhendaja Marve Juursalu). Maarja lapsed esitavad nii Heljo Männi kui ka Henno Käo luulet, Pala noored on valinud ainult Käo tekstid.
Luulepäevad avatakse homme kell 12. Järgnevad neli etenduste plokki algusega kell 12.30, kell 14, kell 15.30 ja kell 17.30. Laupäevased etenduste plokid algavad kell 9.30 ja 11. 30. Reede õhtul kell 19 kogunetakse mälestushetkele Betti Alveri parki. Luulepäevade lõpetamine ja paremate autasustamine on laupäeval kell 16.
Lianne Saage-Vahuri sõnul on “Tuulelastele” oodata ka Henno Käo leske. Kaheks päevaks Jõgevale tulekut pidas ta küll liiga väsitavaks, aga laupäeva hommikul lubas ta mõned tunnid kohal olla,” sõnas Lianne Saage-Vahur. Tema sõnul peaks noori näitlejaid ja juhendajaid Jõgevale saabuma veidi vähem kui nelisada. Nende majutuspaigaks on Jõgeva põhikool.
Luulepäevi “Tuulelapsedˮ korraldab MTÜ Tähetund koostöös Jõgeva kooliteatriga Liblikapüüdja ning Jõgeva põhikooli ja kultuurikeskusega. Luulepäevade ajal ja küllap ka mõnda aega pärast seda saab kultuurikeskuses vaadata Riina Mägi ja Anatoli Makarevitši näitust “Tuulelapsed luulelainel”, mis kajastab mulluseid “Tuulelapsi”.
RIINA MÄGI