Jõgeva Gümnaasiumis algavad homme Betti Alverile pühendatud luulepäevad “Tuulelapsed”, millel keskastme õpilastrupid kooliteemalisi luulelavastusi etendavad.
Luulepäevad avatakse kell 15 ja seejärel vaadatakse väikesi vahepause pidades ära kõik 14 lavastust. Osalevaid truppe on ühe võrra vähem kui lavastusi, sest Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja noorim, II b klassi õpilastest koosnev näiteseltskond tuleb välja kahe lavastusega. Osalevaid koole on veelgi vähem – 11 –, sest Jõgeva Gümnaasiumist ja Lustivere Põhikoolist osaleb kaks erinevat truppi.
“Meie tuleme kahe trupi ja tervelt kolme lavastusega välja sellepärast, et II b klassi lavastused olid juba varem valmis, ent kummagagi neist pole me ühelgi festivalil osalenud,” ütles Liblikapüüdja lavastaja ja “Tuulelaste” peakorraldaja Lianne Saage-Vahur. “Lavastus “Koolikillud”, milles teevad kaasa vaid poisid, valmis juba möödunud kevadel peetud Liblikapüüdja 20. sünnipäevaks, “Kõnelgem lastest” aga möödunudsügiseseks “Tähetunniks”: lapsed astusid sellega üles gümnaasiumiastme luulepäevade lõpetamisel. Nooremad luulehuvilised pole neid lavastusi aga näinud ja arvasime, et miks mitte neid siis “Tuulelastel” taas näidata.”
Liblikapüüdja keskmine, VI b klassi õpilastest koosnev trupp esineb luulepäevadel Betti Alveri luulel põhineva lavastusega “Küll oli avar me vabaõhuklass”.
“Vaatamata oma noorusele on selle trupi liikmed juba “vanad lavakalad” ning seepärast pakkusin neile Alveri üsna raskete tekstide näol suurema väljakutse: lihtsamaid ja lõbusamaid asju on nad juba küll ja küll teinud. Ning kes siis veel Alverit peaks esitama kui mitte meie! Kooliteema on tema tekstides ju täiesti esindatud,” ütles Lianne Saage-Vahur.
Luulelavastusi hindavad Eesti Rahvusringhäälingu raadioteatri juht Toomas Lõhmuste, kirjanik Leelo Tungal, Eesti Harrastusteatrite Liidu juht Kristiina Oomer, Vikerraadio lastesaadete toimetaja Kadri Tiisel ja kultuurihuviline tohter Kalle Piiskoppel. Eelviimasena mainitu kavatseb Jõgeval koguda materjali ka ühe lastesaate tarvis.
Ehkki lavastused saavad kõik reedel ära vaadatud, kuulutatakse zhürii ehk Nõukoja otsus välja alles laupäeval kell 13.30. Laupäeva hommikupoolikul saavad noored näitlejad osa harivatest ja arendavatest ettevõtmistest. Homme õhtul orienteerivalt kell 19.20 võetakse aga ette traditsiooniline käik Betti Alveri parki, kus toimub mälestustseremoonia. Pärast sellele järgnevat õhtusööki lähevad lapsed pidu pidama ning juhendajad ja Nõukoda lavastusi läbi arutama.
Ehkki truppe osaleb tänavustel, kuuendat järjekorranumbrit kandvatel “Tuulelastel” ilmselt masuajast tingituna küllalt vähe, on osalevate laste arv siiski päris suur – 150.
“Olgu ajad millised tahes, keskastme luulepäevad on ikkagi niisama vajalikud kui gümnaasiumiastmele mõeldud “Tähetund”,” ütles Lianne Saage-Vahur. Kust siis “Tähetunnile” ikka uusi tugevaid tegijaid tuleb kui mitte “Tuulelaste” seltskonnast.”
RIINA MÄGI