Hinnakasvu aeglustavad peamiselt väiksemad kulutused transpordile

Tarbijahindade kasv püsis novembris oktoobriga sarnaselt madalal, 1,5 protsendi tasemel. See oli ka ootuspärane. Kuises võrdluses langesid hinnad aga 0,4 protsendi võrra.

Kui aastases võrdluses suurendas inflatsiooni enim kodudesse jõudnud elektri 27-protsendiline kallinemine, siis oktoobriga võrreldes vähenes elektri hind 2,4 protsenti ning kuises võrdluses oli sellel tarbijahindade langusele oluline mõju. Elektri börsihind tõusis aastases võrdluses kodudesse jõudnud elektrihinnast vähem, 13 protsenti, kuises võrdluses oli langus aga suurem (-9,5 protsenti). Vahe tuleb peamiselt sellest, et paljudel kodumajapidamistel on pikaajalised fikseeritud elektrihinnaga paketid.

Elektrihinna aastane kasv mõjutas tarbijahindade kasvu kahe kolmandiku ehk ühe protsendipunkti ulatuses. Samas kompenseeris transpordi odavnemine enam kui poole elektri kallinemisest. Sellest said aga rohkem kasu aasta algusest tasuta ühistransporti kasutavad pealinna elanikud. Lisaks langes mootorikütuse hind aastases võrdluses 4,7 protsenti ning kuises võrdluses 0,5 protsenti. Oktoobriga võrreldes mootorikütuse hinnalangus siiski aeglustus. Maailmaturu toornafta hind oli novembris eurodes aastases võrdluses 6 protsenti odavam. Tugev euro on kütuse hinnad eurodes soodsamaks muutnud.

Oluline mõju on ka toiduainete hinnakasvu aeglustumisel. See aeglustus juba neljandat kuud järjest ning jõudis novembris aastases võrdluses kahe protsendini. Novembris langesid maailmaturul toiduainete hinnad aastases võrdluses 4,4 protsenti. Samas käitusid hinnad toiduainete lõikes üsna erinevalt, näiteks teraviljahinnad langesid 24 protsenti, samas kui piimahind tõusis 23 protsenti.

Jätkuvalt olid tugevas languses sidekulude ning haridusteenuste hinnad.

Hinnakasv aeglustub enamikes EL liikmesriikides. Eurotsoonis aeglustus hinnakasv oktoobris 0,7 protsendini ning novembris 0,9 protsendini nii energiahindade languse kui toiduainetehindade kiire aeglustumise toel. Väline hinnasurve toiduainetele ja kütusele on kiiresti vähenenud.

Selle aasta hinnakasv tuleb veidi madalam meie varem prognoositud kolmest protsendist. Järgmiseks aastaks ootame maailmaturul toornafta hindade languse süvenemist, kuid toiduainete hindade languse aeglustumist. Euro nõrgenemine võib aga naftahinna langust oluliselt vähendada või hinda isegi veidi tõsta. Kokkuvõttes ootame madala hinnakasvu püsimist.

i

TÕNU MERTSINA, Swedbanki peaökonomist

blog comments powered by Disqus