Hingemaastikud ja salaaed

 

Põltsamaal Kesk-Eesti kunstigaleriis pART saab 2. veebruarini vaadata Ethel Hakkaja ja Maia Noorvälja ühisnäitust “Hingemaastik. Salaaed”. Pealkirjale on lisatud salapärane arv 115, mis viitab sõbrannadest kunstnike lähenevatele juubelitele. Kui vanaks kumbki saab, jääb vaataja mõistatada.

Ethel Hakkaja (pildil) on Jõgevamaa kunstihuvilistele eelkõige tuttav Põltsamaa kunstiseltsi ja kunstikooli eestvedajana. Maia Noorväli on tegutsenud aastaid keraamikuna ning juhendab praegu ka Tallinnas Nõmme kultuurikeskuse täiskasvanute kunstistuudiot.

Ethel Hakkaja astub juubelinäitusel üles akrüül- ja õlimaalidega. Nende hulgas on kaks sarja: neljast suuremõõtmelisest pildist koosnev “Minu aastaajad” ning 13 väiksemas formaadis tööst koosnev “Rabamaa — hingemaastik”. Neid täiendavad kaheosaline kompositsioon “Püha Miikael ja usk” ning Ethel Hakkaja tavatu autoportree: kunstnik on end nimelt kujutanud vene klassiku Mihhail Vrubeli maalilt tuntud istuva deemonina.

Hakkaja hingemaastikud olid esimest korda väljas 2013. aastal Soomes Pakila kirikus.

“Kavatsesin algul maalida Konrad Mäe töödest inspireeritud realistlikke rabamaastikke, aga mõte teisenes töö käigus ning sarja loomine muutus puhtalt värvimänguks,” ütles Ethel Hakkaja.

Sarja maalid koosnevadki värvitriipudest või suurematest värvipindadest. Maalides tugines kunstnik omaenda sisemisele tajule ja loovuse töötubade juhtimisel saadud kogemustele.

“Kui inimene oma seesmist taju usaldab, siis ta lihtsalt ei saa vale värvi võtta, olgu ta siis kunsti alal haritud või harimata,” ütles Ethel Hakkaja.

Hingemaastike sari kajastab mitmesuguseid meeleolusid, nagu heaolu, usaldus, südamevalu, meelepete jne. Aastaaegade sarja pilte ei tasu samuti võtta üksüheselt, vaid pigem ülekantuna kunstniku eluetappidele: kevad tähistab noorust, suvi keskiga jne.

Maia Noorväli tõi Põltsamaa publikule näha oma katsetused akvarelli alal: selles tehnikas töid hakkas ta üle pika aja looma umbes viis aastat tagasi. Näha saab siiski ka keraamilisi taieseid. Lilli leiab nii Maia Noorvälja akvarellidelt kui ka keraamikalt. Sealt siis tema näituseosa nimigi — “Salaaed”.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus