Hiina tudengid: eestlased on soojad ja sõbralikud

Lõppeval nädalal väisas noortevahetuse raames Põltsamaad viis Hiina tudengit. Neid hämmastasid väikese linnakese võimalused, siinsete noorte andekus ning ka eestlaste sõbralikkus.

 

Tüüpiline eestlane on pigem kinnine, kipub olema võõrastega suheldes kidakeelne ja ise naljalt esimesena välismaalasega vestlust ei alusta. Tabavalt on eestlast iseloomustatud ansambli A-rühm laulus “Palmisaar”: “….Eesti kodanik, kes sa alatasa torised, ninalõõr on umbes ja tossud porised…”.

Huvitaval kombel ei suutnud me jätta sellist muljet viiele hiina tudengile, kes nädala keskel Põltsamaad külastasid. Nende sõnutsi on eestlastega hea ja lihtne suhelda ning kõik tunduvad äärmiselt sõbralikud.

Külalisi võtsid vastu ning sisustasid nende aega Põltsamaa noorteühingu Juventus liikmed.  Vastuvõtjate suurepärane organiseerimisvõime, hea keeleoskus ning ka ladus suhtlus jätsid külalistele kustumatu mälestuse ja kujundasid neis väga hea arvamuse kõikide eestlaste kohta. 

Rütmikatund koos muusikakooli lastega

Esimesel päeval tutvustati kaugetele külalistele Põltsamaa huvikoole ja noortekeskust. Ühiselt käidi kunsti-, muusika- ja spordikoolis ning raamatukogus, ringkäik lõpetati noortekeskuses. Vastuvõturühma juhid Kätrin Liebert ja Tuuli Kaeramaa avaldasid heameelt, et nad ei pidanud külalisi kusagile vägisi kättpidi tirima ega mingit tsirkust tegema, et neid tegutsema kaasata.

“Neid on uskumatult lihtne vaimustada,” kinnitasid Kätrin ja Tuuli. Kunstikoolis näidati külalistele klaasipuhumist, seda polnud nad varem näinud.

Muusikakoolis tutvustas kooli direktor maja ajalugu ja muusikahariduse  andmise aluseid Eestis. Veel said külalised osa eelkooli rütmikatunnist, kus õpetaja Tuuli Jukk ka neile  pillid kätte andis. Rütmipillide mängimine tuli hiinlastel üsna hästi välja, jänni kippusid jääma muusikakooli lapsed, kel oli rohkem tegemist eksootilise välimusega külaliste uudistamisega.

Vestlusest selgus, et päris muusikavõõrad Hiina Guangxi Ülikooli tudengid ei olegi. Kaks tütarlast ning üks noormees on varem kokku puutunud klaverimänguga ning üks neist on proovinud kätt ka hiina rahvapillide mängimisega.

Muusikakooli lapsed uurisid külalistelt nende hobide kohta. Hiina tudengid rääkisid, et nende kodumaal on sedavõrd palju rahvast, et kõikidel pole võimalik isegi heasse kooli saada, huvikoolides käimisest rääkimata.

Rütmikaõpetaja Tuuli Jukk andis muusikakooli õpilastele koduseks ülesandeks otsida  kaardilt üles Eesti ja Hiina ning vaadata, kui kaugelt külalised nende juurde saabusid. 

Rahvatants ja Kalevi kommid

Guangxi Ülikoolis teist aastat inglise keelt õppiv Feng Hao rääkis, et enim vaimustas teda Eestis kaunis loodus ja rahulik argielu. Seda fenomeni pidid kaugetele külalistele lahti seletama ka nende programmijuhid. “Kui me esmaspäeva õhtul Tallinnast Põltsamaale liikuma hakkasime, siis küsisid nad minu käest, et kas meil on siin õhtuti mingi öörahu või liikumiskeeld, sest tänavatel liikus väga vähe inimesi,” rääkis Kätrin Liebert, kellele hiinlased olid tunnistanud, et nende kodumaal on harukordne, kui juhtud tänaval jalutama ihuüksi.

21-aastane Wen Zhenming tunnistas, et talle tuli üllatusena, kui palju on noortel võimalik nii väikeses linnas oma aega sisustada. “Meile tundub, et siin linnakeses on kõik noored väga kunstimeelsed,” sõnasid koolikaaslased Wen ja Feng.

Erinevalt  mõnede teiste suurriikide külalistest, olid hiina tudengid end Eesti elu ja oluga eelnevalt kurssi viinud. “Me tegime kodus uurimistöö Eesti kohta, seega oli meil juba enne teada, kus see riik asub ning milline on siinne loodus,” selgitas Feng Hao. Sellele vaatamata on oma silm, teadagi,  kuningas ning parema ettekujutuse meie riigist said noored alles siin viibides.

Hiina noorte Eestisse toomise esmane eesmärk oli erinevate kultuuride vastastikune tundmaõppimine, külalised rääkisid siin viibides ka oma elust-olust. Teisipäeval korraldati noortekeskuses eesti õhtu ning neljapäeval viidi läbi hiina õhtu. Eesti kultuuri tutvustati rahvatantsu toel ning pakuti ka eestipäraseid toite. Süldi ja kaerakilega kaugeid külalisi siiski šokeerima ei hakatud. Menüüs olid kiluleivad, täidetud munad ning singirullid ja muud eestlastele üsna harjumuspärased suupisted. Magustoiduks pakuti Kalevi kommivabriku toodangut.

Külalistega käidi ka Tartus Ahhaa keskuses ning Püssirohukeldris. Eile külastas seltskond Tallinnas Kumu ning Nõmme Seiklusparki. Läbi käidi ka Hiina saatkonnast. Täna on hiina tudengitel võimalik tunda end tõeliste turistidena. Nad teevad Tallinna vanalinnas sisseoste ning mõtlevad juba ka sellele,  et neid ootab ees pea üheksa tundi kestev lennureis kodumaale.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus