Hea kartulisaak põllumeeste taskuid ei täida

Paljud, kel kartul võetud, võivad tunnistada, et saak on tänavu korralik. Siiski ei tähenda ilus kartulisaak kasvatajate jaoks suuri rahasummasid, sest juba paar aastat on nad pidanud oma tegevusele peale maksma.


Raja Potato juhataja Ain Aru raporteeris, et pool tema 50 hektaril kasvanud kartulisaagist on üles võetud. “Hilisemad sordid võtame alles oktoobri alguses,” sõnas ettevõtte juht. Saak on tema sõnul ilus. “Kartul on nii suur, et seemne leidmisega on raskusi,” kinnitas Aru. Saagirikkad on ettevõtte juhi sõnutsi sordid ’Milla’, ’Marabel’ ja ’Antonia’.

Raja Potato kartul müüakse Eesti hulgiladudesse ning suurematele poekettidele. Käesoleva aasta hindu Ain Aru kommenteerida ei osanud, kuid möödunud aastal oli kartuli hind pigem kehvapoolne. “Madalate hindade tõttu pole seni kartulipõldu vähendama pidanud, kuid mullu jäi kogu tegevus ikka miinuse poole,” nentis Aru. Samas märkis ta, et väljastpoolt ei tohiks tänavu väga palju kartulit Eesti turule tungida, sest Poolas on puudus käes ning Skandinaavias ei ole ka just kõige rikkalikum kartulisaak. 

Torma Tuhlis kevadel seemet mulda ei pane

Torma Tuhlis OÜ juhataja Kalev Tähepõld tunnistas, et sel aastal oli tema ettevõttes viimane kartulivõtt. “Mul ainult 1,5 hektarit oli maas ja tõenäoliselt kevadel enam kartulit maha ei pane,“  ütles ta. Põhjus lõpetamiseks on lihtne: hinnad on maas ja turgu ei jätku. “Tehnika on vana ja üksi pean tegema, ei jätku jõudu rohkemaks,” nentis mees.

Siiski kiitis Tähepõld oma väikeselt põllult saadud saaki ning eriti sorti ’Laura’. Seda tuli tema sõnul umbes nelikümmend tonni hektari kohta. Tema kartul müüakse peamiselt koolisööklatele. 

Eestlased ei eelista kodumaiseid kartulisorte

Mällikvere külas tegutsev Rein Pruuli kasvatab kartulit kahekümne viiel hektaril. “Saak on ilus. Kuidas see nüüd säilib, on muidugi iseasi, sest juuli oli vihmane ja august jällegi põuane,” märkis Pruuli. Tema põldudel kasvatatakse peamiselt Saksamaa päritolu kartulisorte. “Eesti sordid pole nii ilusad ja meie tarbija ei soovi Eesti kartulisorte osta, seega ei ole mõtet neid ka kasvatada,“ nentis Pruuli.

Tema mugulad ostab kokku ja turustab Talukartuli ühistu. Hinda Rein Pruuli praegu ei tea, sest raha makstakse hooaja lõpus. Siiski on ta viimased paar aastat pidanud oma tegevusele peale maksma. “Väidetakse küll, et Venemaa sanktsioonid kartuliturgu ei mõjuta, kuid tegelikkus on midagi muud,” väitis Mällikvere küla kartulikasvataja.

Madalate hindade kiuste ei ole Rein Pruulil plaanis oma kartulikasvatust koomale tõmmata. “Eks muidugi minu vanus on selline, et ei teagi, kauaks kartulikasvatamisega aktiivselt tegelda jõuan. Mul on ka kaks poega, kellest ühel isegi oleks huvi jätkata, aga arvutused näitavad, et pidevalt peale makstes pole sellel ettevõtmisel mõtet,” nentis Pruuli, kuid lisas, et päevapealt pole tal siiski plaanis kartuli kasvatamisest loobuda.

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus