SISUTURUNDUS
Programmi eesmärgiks on parandada maapiirkondades elavate perede elutingimusi. Elanikel avaneb taas võimalus lahendada mitmeid igapäevaelu kitsaskohti – joogivee kvaliteediprobleemid või juurdepääsuteede, kanalisatsiooni ja autonoomsete elektrisüsteemide puudumine.
Riiklik algatus on suunatud maapiirkondade elanikele, et aidata kaasa nende piirkondade jätkusuutlikkusele ning elanike püsimisele maal. Toetust saavad taotleda hajaasustusega piirkondades elavad pered, kelle alaline elukoht on vastavas majapidamises olnud rahvastikuregistri andmetel vähemalt alates 2025. aasta 1. jaanuarist.
Programmi raames on võimalik ühe majapidamise kohta saada toetust kuni 6500 eurot, mis katab kuni 67% taotluse abikõlblikest kuludest. Taotleja oma- ja kaasfinantseering peab kokku moodustama vähemalt 33%. Kõik toetuse abil tehtavad tööd tuleb lõpetada hiljemalt 31. oktoobriks 2026.
Taotlusvoor on avatud 3. veebruarist kuni 3. aprillini 2025.
Mida toetatakse? Programmi kaudu toetatakse mitmesuguseid valdkondi, sealhulgas:
Veevarustussüsteemide rajamine ja parendamine – kaevude ehitamine, veetorustike paigaldamine ja veepuhastusseadmete soetamine;
Kanalisatsioonisüsteemide rajamine – septikute või biopuhastite paigaldamine;
Juurdepääsuteede ehitamine – elamistele ligipääsu parandamiseks;
Autonoomsete elektrisüsteemide loomine – päikesepaneelide ja teiste alternatiivsete energiaallikate kasutuselevõtt.
Oluline teada!
Kui kaevuomanik soovib parandada oma vee kvaliteeti, et tagada perele puhta ning ohutu joogivee olemasolu, siis programmist eraldatav toetus on abikõlblik ka veepuhastusseadmete soetamiseks ja paigaldamiseks. Unustada ei tohi eelnevat vee analüüsimist akrediteeritud veelaboris.
Joogivee kvaliteedi parandamine – oluline tervisele ja mugavusele
Paljudes maapiirkondades sõltuvad majapidamised kaevuveest, mille kvaliteet võib olla puudulik – esineda võib liigselt rauda, mangaani, karedust, mikroorganisme või muid tervist kahjustavaid tegureid.
Joogivee kvaliteediprobleemi lahendamise esimeseks ja kõige olulisemaks sammuks on puuduste tuvastamine ehk vee analüüsimine akrediteeritud laboris.
Lähtuvalt veeanalüüsi tulemustest on võimalik probleemi lahendamiseks välja valida sobivad filterseadmed. Et veenduda puhastuslahenduse tõhususes, on soovituslik pärast seadmete paigaldamist teha ka järel-
analüüsid.
Taotlemise protsess ja tähtajad
Taotluse esitamiseks tuleb täita vajalikud dokumendid ning esitada need kohaliku omavalitsuse kaudu. Dokumentide hulka kuuluvad taotluse kirjeldus, kulude kalkulatsioon ning vajadusel veeanalüüside tulemused. Kohalikud omavalitsused annavad täpsemat infot nii nõuete kui ka dokumentide vormistamise kohta.
Oluline on alustada taotlemise ettevalmistust aegsasti, sest nõuetekohase taotluse koostamine võib võtta aega. Samuti on soovitav pöörduda juba varakult valdkonna spetsialistide poole, kes aitavad koostada tehnilist dokumentatsiooni ja leida sobivaid lahendusi.
Miks kasutada Hajaasustuse programmi võimalusi?
Riik pakub maapiirkondades elavatele peredele võimalust muuta oma kodu turvalisemaks, energiasäästlikumaks ja mugavamaks. Hajaasustuse programm aitab katta suure osa vajalikest kuludest, olgu eesmärgiks puhta joogivee tagamine, tänapäevase kanalisatsioonisüsteemi rajamine või muu oluline parendus.
Ärge jätke võimalust kasutamata!
Lisainfot programmi kohta saab oma kohalikust omavalitsusest või Riigi Tugiteenuste Keskuse kodulehelt:
www.rtk.ee.