Folkloorne jaanilaupäev Jõgevamaal

Toimub folkloorifestivali Baltica Jõgeva maa päev Vaiga jaskar, mis on oma nime saanud Jõgevamaa muinasnimetusest. Vaiga jaskari avab Jõgevahe pere folklooriselts. Pärast pidulikku avamist tantsitakse võidu harakatantsu. See on vana tants, mis on tuntud ainult Jõgevamaal. Tantsu põhimõte seisneb haraka matkimises. Võidab see, kel on kõige parem tasakaal ja kõige rohkem püsivust. Juba 30 sekundit on selle tantsu tantsimiseks piisavalt väsitav aeg.

Harakatantsu saab õppida kohapeal

Harakatantsu on kutsutud tantsima eriti noored vanuses 10-16 aastat, sest vanemad inimesed nii palju hüpata ei jõuagi. Tantsu õpitakse kohapeal kultuurikeskuse tantsulaste eestvedamisel.

Tantsuvõistlus peetakse kolmes voorus. Kaks esimest toimuvad Jõgeval kultuurikeskuse platsil. Jõgeval on vaja tantsida murul ja kivist pinnal, Kassinurmes toimuvas finaalis aga laudpõrandal. Kassinurme tulevad finalistid saavad igaüks ka ühe vaba perepääsme. Kassinurmes algab pidu õhtul kell kaheksa. Esinejateks on Fix Stimm folk Music, Piibar, Tempora Mores, Ekspromt ning tantsurühm Veresgyhaz Ungarist.

Õhtul põleb suur jaanituli ja palju väikesi lõkkeid. Täpselt keskööl pühitsetakse sisse eestlaste muinaslinnus, mis on küll algsest asukohast veidi kõrvale ehitatud.

Samas leiab aset Andres Linnupuu lavastatud performance ?See olevat olnud?. Tegemist on ligikaudu 21- minutilise tantsulis-muusikalise lavastusega ?Kalevipoja? ainetel.

Kassinurmes puhkeb südaööl sõnajalg õide

Kassinurmes saab nähtavaks südaööl õide puhkev sõnajalg. Mida see endast kujutab, jääb kohaleminejate endi avastada. Pärast keskööd selgitatakse esmalt pühade kivide, puude ja hiie tähendust ning siis loetakse kõik koos hiies loitsuplatsil loits. Niisugune nõidumine on Kassinurmes tavaks saanud. Terve ürituse ajal on Kassinurme

ja Jõgeva vahel tihe bussiühendus. Kohapeal selgub, kas bussid liiguvad tunniajase vahega või harvemini, aga kui tahtjaid on, siis saavad nad kohale igal juhul.

KRISTIINA KOKK

blog comments powered by Disqus