Filmikonkurss läheb hingusele, filmipäevad elavad edasi

Augusti kolmandal nädalavahetusel peeti Palamusel traditsioonilisi Theodor Lutsu filmipäevi. Need muutis tavapärasest pidulikumaks kahekümnes järjekorranumber.

Tõepoolest: Palamuselt pärit filmimehe, Oskar Lutsu venna Theodor Lutsu sünniaastapäeva on üht või teist laadi filmisündmusega tähistatud juba kakskümmend korda. Kaheksateistkümnel korral on filmipäevade raames peetud lahtist lühifilmide konkurssi. See toimus tänavugi.

Linateoseid osales seekord küll üsna vähe: viisteist. Neid hindasid filmiloolane Jaak Lõhmus ning filmilavastaja ja –koolitaja Mikk Rand. Nad valisid välja parima nii animafilmi, eksperimentaalfilmi, tõsielufilmi kui ka lühimängufilmi kategoorias. Tunnustuse pälvinud autorid said auhinnaks Eliko Kajaku taiese, mis kujutab endast kuningakrooniga lutsukala. Samasuguse taiese omanikuks sai ka parim operaator.

Kui lahtine lühifilmide konkurss toimus pühapäeval, siis laupäeval sai Palamuse publik näha Eesti mullust parimat filmi “Risttuules” (režissöör Martti Helde), milles tegi huvitava rolli ka Palamuselt pärit näitlejatar Ingrid Isotamm. Veljo Käsperi tänavusele 85. sünniaastapäevale mõeldes vaadati ära tema režissöörikäe all valminud lühifilm “Roosa kübar” ja täispikk mängufilm “Tütarlaps mustas”.

Kontserdi motoks “Talendid koju!”

Kahekümnendad filmipäevad tegi eriliseks laupäeva õhtul Palamuse kirikus toimunud kontsert, mis kandis pealkirja “Augustiklassika — lugusid elust”, ent oleks võinud kanda ka nime “Talendid koju!”. Kontserdil astusid nimelt üles kaks Palamuse vallast laia ilma läinud noort muusikut, Hollandis elav metsosopran Kadri Tegelmann ja Saksamaal elav pianist Triinu Boutahir. Kontserdi kolmandaks esinejaks oli hollandlasest bariton Tim Kuypers. Esitamisele tuli Joaquin Rodrigo, Johannes Brahmsi, Edward Elgari ja Gustav Mahleri laululooming.

Juba enne tänavusi filmipäevi võttis neid korraldav MTÜ Look vastu otsuse, et edaspidi selle sündmuse raames lahtist lühifilmide konkurssi enam ei korraldata, sest see on end ammendanud.

“Kui me omal ajal siinse konkursi käivitasime, oli sedalaadi ettevõtmisi Eestis võrdlemisi vähe,” ütles MTÜ Look eestvedaja Arne Tegelmann. “Nüüd on ridamisi juurde tulnud mitut laadi konkursse ja festivale, kus filmitegijad oma loomingut näidata saavad, ning Palamusel konkureerivate filmide arv on napimaks jäänud.”

Tuleval aastal kuraatoriprogramm

Palamuse filmikonkursi hingusele minek teeb paljud filmiloojad kindlasti kurvaks, sest nii mõnedki neist on just Palamusel saanud oma esimese tunnustuse. Ent kui üks asi on ajale jalgu jäänud, siis tuleb ta tõepoolest ära lõpetada.

Ent ka tulevikus ei jää Theodor Lutsule tema sünniaastapäeval tänukummardus tegemata. Tuleval aastal saavad Lutsu filmipäevad teoks 12.-14. augustini ning nendega tähistatakse filmimehe 120. sünniaastapäeva. Nii tuleval aastal kui ka edaspidi vaadatakse filmipäevadel nn kuraatoriprogrammi ehk siis ühe konkreetse eksperdi poolt koostatud filmiprogrammi.

“Ka igasügisesel teatrifestivalil Draama praktiseeritakse kuraatoriprogrammi,” märkis Arne Tegelmann.

Tuleva-aastane filmiprogramm on Jaak Lõhmuse koostada. Millised filmid ta vaatamiseks valib, ei oska ta ilmselt isegi veel öelda. Arne Tegelmann avaldas lootust, et valikusse satub taas eelmise aasta parim film (selle vaatamine on juba traditsiooniks kujunenud).

“Ja pole võimatu, et lisaks rahvamajale saaab filme vaadata ka laululaval lahtise taeva all,” ütles Arne Tegelmann. “Et tuleval aastal on tegemist Theodor Lutsu juubelile pühendatud filmipäevadega, siis korraldame ilmselt ka talle pühendatud konverentsi.”

Kõige olulisem on Tegelmanni sõnul aga see, et filmikunsti propageerimine Palamusel kestaks ning mälestus Theodor Lutsust tema kodupaigas elavana püsiks.

RIINA MÄGI 

Theodor Lutsu filmipäevade paremad

  • Parim animafim — Dmitri Domoskanovi “Kivi olu”
  • Parim eksperimentaalfilm — Polina Linovitskaja “Insomnia”
  • Parim tõsielufilm — Toomas Griini ja Jaak Eelmetsa “472 lööki. Peeter Jõgioja”
  • Parim lühimängufilm — Dmitri Domoskanovi ja tema loomingulise grupi “Külaline”
  • Parim operator — Vadim Kozlov (stuudio Meksvideo filmid “Külaline” ja “Neljapäev”) 

 

Filmipäevi toetasid Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Palamuse vald

blog comments powered by Disqus