Ettevõtja on valmis Mustveesse spaa rajama

Ettevõtja Aljona Gorbatškova on valmis rajama  Mustvee linna Peipsi kaldale viiekorruselise hoone, kus oleksid nii spaa kui hotell. Tööd saaks seal ligikaudu 130 inimest, kuid linnavolikogu pole talle seni andnud detailplaneeringu algatamiseks luba.

<span lang=””>

Tänavu 3. juulil arutas Mustvee linnavolikogu taas Aljona Gorbatškova taotlust algatada detailplaneering krundile aadressil Pihkva 2s. Taotlust heaks ei kiidetud, poolt oli viis ja vastu samuti viis volikogu liiget.

Tegi lõputöö turismi edendamisest

Aljona Gorbatškova ütles, et idee rajada Mustveesse spaa on tal olnud juba aastaid. Noorena ei olnud tal piisavalt kogemust ärivaldkonnas. Mustvee linn on tema sõnul spaast unistanud juba pea kümme aastat. “Mõtlesin siis, et see oleks suurepärane, kui keegi selle lõpuks ka püsti paneks,” märkis naine.

Oma lõputöö Eesti Maaülikoolis koostas ta Mustvee linnas turismi edendamisest. “Minu juhendaja Maret Prits ütles tookord, et miks sa seda ise ette ei võta ja valmis ei ehita. Sealt saigi see mõte alguse,”rääkis  ta.

Aljona Gorbatškoval on praegu kaks tegutsevat ettevõtet – toitlustamisega tegelev Tassikoogid OÜ ja kosmeetikat hulgi müüv Aravon OÜ. Paraku pole kummagi ettevõtte põhikirjas  spaateenuste pakkumist ja nii asutas Gorbatškova uue firma.

Volikogus kaks korda arutlusel

Linnavalitsusest pakuti talle spaa jaoks kaht seni linnale kuuluvat maatükki, üks neist kesklinnas ja teine Peipsi järve ääres piirivalvekordoni lähedal. “Minu soov on ehitada spaa randa. Kui lähed puhkama, siis otsid ikka hotelli, mis asub rannas. Kui tahad suvel ujuma ja päikest võtma minna, võtad rätiku ümber ja lähedki,” rääkis ta. Nii valis naine Pihkva tänav 2s asuva maatüki ning esitas taotluse detailplaneeringu algatamiseks Mustvee linnavolikogule.

Viimane on Gorbatškova taotlust arutanud kaks korda, seni tulemusteta. Naine on oma taotluse pärast alates märtsikuust volikogus käinud. Nüüd nihutati otsustamine taas edasi septembrisse.

“Ma ei saa seda krunti endale, sinna tuleb viieks aastaks hoonestusõigus, selle aja jooksul peab ehitus käivituma ja spaa valmis saama. Kui seda ei juhtu, läheb maatükk tagasi linnale. Selle aja jooksul maksan ma hoonestusõiguse eest renti üle 800 euro aastas. See raha läheb linnakassasse. Mustvee linnal ei ole midagi kaotada, see maatükk seisab praegu kasutamata ja ei too midagi sisse,” rääkis Gorbatškova.

Volikogu liikmete vastuargumentidest on ettevõtjal väga raske aru saada, sest pidevalt otsitakse uusi põhjusi. Näiteks toodi välja, et Gorbatškova spaa rajamiseks asutatud firma pole eelnevalt tegutsenud. “Küsisin siis, et kas pean enne tõesti kaks aastat telklaagrit pidama, kui tohin spaa detailplaneeringut tegema hakata. Ma ei oska kiuslikele küsimustele vastata,” tunnistas ta.

Toetus EASist ja PRIAst

Septembrikuu volikogu istungile peab Gorbatškova kaasa võtma eskiisi, mida ta kavatseb Pihkva tänav 2s krundile ehitada.

Gorbatškova plaanib rajada viiekordse hotelli, kus on 120 numbrituba. Maksma läheks spaa ligikaudu viis miljonit eurot. Ta on alustanud projektide kirjutamist spaa rajamiseks nii Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusse (EAS) kui ka PRIAsse Leader-meetmest toetuse saamiseks. Tal on kokkulepe investoritega, kes on samuti valmis panustama.

Tööd peaks Mustvee spaa tulevikus andma ligikaudu 130 inimesele.

Kogu vajalikku tööjõudu ta kindlasti Mustveest ei leia, kuid loodab ümberkaudsetele omavalitsustele. “Kui inimesi piisavalt motiveerida, siis nad tulevad siia tööle. Kindlasti on põhiline motivaator palk. Kui noortele inimestele on tööd pakkuda, siis see hoiaks neid oma kodukohas. Praegu lahkuvad noored linnast sellepärast, et neil pole tööd. Koolimajad, lasteaed ja kauplused on olemas, samuti korralik kultuurikeskus. Puudub töökoht, kus makstaks normaalset palka, et inimene suudaks oma peret üleval pidada,” rääkis ettevõtja.

Mustvees majutavad praegu turiste kaks hostelit, lähiajal lisandub hotell. Kuid bussitäit inimesi pole Mustvees kuhugi majutada. Hädas on olnud ka lastelaagrite korraldajad, sest puuduvad majutuskohad mitmekümnele inimesele. Tõsi, aeg- ajalt on lastelaagrid pesitsenud ka koolimajade saalides madratsitel.

Aljona Gorbatškova on sündinud ja kasvanud Mustvees ning lõpetanud Mustvee gümnaasiumi.

Spaa on praegu end õigustanud Mustveele kõige lähemal Mäetagusel, kuid see on väike. Samuti on minispaa olemas Kadrina hostelis. Toila spaa ehitab lähiajal uue kompleksi juurde ning Narva-Jõesuuski lisandub puhkamisvõimalusi. Põhjaranniku spaad on enamasti orienteerunud idast tulevatele turistidele.

Katseid ka varem tehtud

Mullu aprilli algul Mustvee uueks linnapeaks valitud keskerakondlane Max Kaur pakkus oma volinikele peetud kõnes välja idee, et Mustveesse võiks ehitada spaa.

2006. aasta sügisel aga lubas Rodney ja Ilona Josephsoniga seotud osaühing Epitome rajada Mustveesse korterelamud 300 perele, lisaks restorani koos diskoteegiga ning 300-kohalise spaahotelli ja konverentsikeskuse. Esialgne investeering on 100 miljonit Eesti krooni, lubasid ettevõtjad. Tegelikkuses ei jõudnud aga Mustveesse peale lennukate plaanide midagi.

Kõik ainult räägivad, tehtud pole midagi

Mustvee linnavolikogu liige Pavel Kostromin ütles, et seni on kõik spaa rajamisest ainult rääkinud, tehtud pole aga midagi.

“Mustvee linnas on üks noor inimene valmis nüüd midagi ka ära tegema, kusjuures linn pole selles mingil juhul kuidagi kaotaja. Ta on küsinud viieks aastaks hoonestusõiguse, maksab linnakassasse selle eest 4500 eurot. Kui sellest projektist viie aasta jooksul midagi välja ei tule, saab linn maa tagasi. Inimene, kes püüab midagi linna heaks ära teha, saab ainult kahju.

Kui tal õnnestub aga oma projekt käivitada, siis miks linn peaks vastu olema?” küsis Kostromin. “Sellisel juhul saab Gorbatškova õiguse maad kasutada juba 50 aastaks. Siis on linn juba suures plussis.”

Kui ettevõtja on suhelnud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega (EAS) ning ta on sealt positiivse reageeringu saanud, siis linn peaks teda igati toetama ja aitama. “Meil on linnas ainult takistusi tehtud,” nentis Kostromin.

Ta on püüdnud ettevõtjat igati aidata ning lubab ka järgmisel volikogu istungil sellest jälle rääkida.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus