Ettevõtja ja turismiedendaja Eveli Tooming on tegelikult erialalt teoloog

Haldusreform tõi Jõgevamaale mitmeidki ettevõtlikke ja julge tulevikuvaatega inimesi. Üks neist on Avinurme Puiduaida turundusjuht ja Mustvees asuva Peipsi Teemaja eesvedaja Eveli  Tooming. Hariduselt on pealehakkaja avinurmik aga hoopis teoloog. Tema arvates aitab avar silmaring paremini mõista inimesi ja maailma. Majandustegevuses peab Eveli Tooming väga oluliseks mitmekülgsust ning rõhutab, et tules peab ikka olema mitu rauda.


Elate ja töötate Avinurmes. Mille poolest on selle kandi inimesed erilised?

Esiteks ütlevad avinurmelased enda kohta avinurmikud. Mul on Avinurmes ka juured.  Avinurme on kaunis paik turvalise elukeskkonnaga. Minul ja mu lastel on siin hea elada.

Kuidas kodukandis lapsepõlv möödus?

Avinurme tulin siis, kui asusin õppima kolmandas klassis. Sündinud olen aga Lääne-Virumaal Assamallas. Paigas, kus Kalevipoja eepose järgi toimus Assamalla lahing. Lähedal paiknevad ka Kalevipoja sängid. Avinurmes asusime elama täitsa Avijõe kaldale. Siis oskasin juba ujuda. Avijõgi oli väga turvaline paik, kus suvel ujumas käia.

Avalikkus tunneb Avinurmet ennekõike puidumeistrite järgi. Kui palju on neid olnud Teie suguvõsas?

Minu vanaisa oli tünnimeister, kes töötanud ka rahvakunstikoondises Uku. Hiljem, pensionieas, hakkas ta korvipunujaks. Vanaema on praegu 87-aastane. Arvan, et puutööarmastuse olengi suuresti kaasa saanud vanavanematelt. Korvipunumine on ka mulle külge hakanud. Kogemusi jätkub ja ma õpetan käsitööd teistelegi. Iga päev ma selle tööga leiba ei teeni.

Kuivõrd võib öelda, et avinurmikutel on korvipunumine või tünnitegemine lausa veres?

Ma loodan, et ikka veres. Avinurme gümnaasiumis korraldatakse ka korvipunumise kursusi.

Gümnaasiumihariduse saite Avinurmes. Kuhu viis edasine haridustee?

Ma olen lõpetanud Tartu teoloogia akadeemia, kus õppisin usuõpetuse õpetajaks. Kirikuõpetajaks ma saada ei soovinud. Esialgu oli mõte hoopiski spetsialiseeruda usuõpetusega seotud ajakirjandusele. Otsust teoloogia akadeemiasse õppima minna ei pea ma valeks. Inimesel peab olema avar silmaring, et ühe või teise asjaga tegeleda. Nii saab tugeva tausta edaspidiseks eluks.

Kas Tartu teoloogia akadeemia rektor oli toonane kirikuõpetaja Eenok Haamer?

Jah. Ta õpetas ka mind.

Miks vajab inimene usku?

Minu jaoks on usku tarvis selleks, et teisi inimesi mitte hukka mõista, vaid neist aru saada. Usuõpetus on tegelikult sisse kirjutanud igale poole. Kõikvõimalikesse eriarvamustesse.

Kuivõrd tunnete lisaks kristlusele huvi teiste religioonide vastu?

Loomulikult tunnen, sest need religioonid mõjutavad maailmas meie elu väga tugevasti.  Mitmed konfliktid tekivad ju usu pinnal. Kui me seda ei tea, siis on nende puhkemise põhjusi ka keeruline mõista.

Magistritöö koostasite aga kultuurikorraldusest …

Kultuurikorraldus on väga tihedalt seotud mu praeguse tööga firmale E. Strauss kuuluvas Puiduaidas. Olen algusest peale olnud selle ettevõtte üks omanikke, juhatuse liige ning turundusjuht, praegugi tegelen turundusega. Strauss on üks perekond, kus on viis E-tähega algavat inimest: mu isa Enno (oli viimane UKU meister Avinurmes – toim), ema Eve, vennad  Eiki, Eero ja mina Eveli. Arvestades seda, et eesnimed algavad E-tähega, saigi firmale nimeks valitud E. Strauss. Aga naistel võib perekonnanimi muutuda, mina olen nüüd Eveli Tooming.

Milles seisneb Teie arvates Avinurme Puiduaida fenomen?

Ma arvan, et põhjus on puidutööalastes sügavates juurtes. Leiame, et iga kingsepp peaks jääma oma liistude juurde. Me hoiame ja viime edasi Avinurme kultuuripärandit, milleks on puutöö. Püüame seda panna sellisesse võtmesse, et tänapäeva inimene saaks sellest osa ja see haaraks teda. Turundustöö peab tubli ja järjepidev. Oleme Puiduaidas selle valdkonnaga üheksa aastat tegelenud ja kindlasti jätkame. Küllap seepärast väga paljud meid teavadki.

Kas meisterdate ka Avinurmele erilist kuulsust toonud puutünne?

Päris suuri tünne meie ei tee. Küll aga väiksemas mõõdus. Meie firma nimistus on üle 700 toote.

Millist puitu kasutate?

Sõltuvalt toodetest kasutame erinevaid puuliike. Näiteks kasutame mändi korvide punumiseks ja saunakibude valmistamiseks, samuti leppa. Toiduainetega kokku puutuvate esemete valmistamiseks aga sobivad kask või haab, lõikelaudade meisterdamiseks tamm ja saar. Igal puidul on oma eelised ja vead, mis põhjusel need ühe või teise asja valmistamiseks ei sobi.

Kas laatadel olete tavaliselt ise müümas?

Laatadel käime väga harva. Tänavu tegime siiski erandi ja osalesime Avinurme tünnilaadal  ning Paunvere suurel väljanäitusel ja laadal. Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis sai vaadata ka meie toodete näitust. See oli ühtlasi meie ettevõtte kahekümne viie aasta sünnipäeva tähistamiseks.

Kolmapäeval Jõgevamaa arendus- ja ettevõtluskeskuse korraldatud e-kaubanduse alasel koolitusel selgus, et sellise turustamisviisiga tegeleb ka Avinurme Puiduait. Millised on tulemused?

Veebikaubamaja tegutseb juba mitu aastat ning mõju ostjaskonnas on väga hea. Nii tekivad märgatavalt korduvoste. Kui inimene külastab näiteks vahetult Puiduaita, kuid väga sageli meile ei satu, saab ta korduvoste teha veebikaubamajas.

Seoses maakonna piiride muutumisega on meie tegevusvaldkond turustamise ja sellega seotud turismi osas laienenud ning tulnud rohkem ka Jõgevamaale. Mulle meeldib ikka öelda, et Avinurme on jäänud samaks, kuid koostöövormid on muutunud mõneti laiemaks.

Möödunud aastal õpetasite meisterdamisoskusi ka Sadalas?

Avatud külaväravate ajal õpetasin seal korvipunumist ja kalossile maalimist. Selliseid koolitusi korraldan tegelikult päris tihti. Väga oodatud külalised oleme erinevatel suvepäevadel kogu Eestis.

Kuidas on esimesed nädalad ja kuud läinud Peipsi Teemajal?

„Iga päev hakkab Peipsi Teemaja avatud olema ehk järgmise aasta kevadest. Praegu võtame külalisi vastu vahelduva eduga.“

Kuidas leidsite üles teemaja jaoks punastest tellistest hoone?

See polnud üldse keeruline. Ma arvan, et maja leidis tegelikult üles meid. Hoone oli juba pikka aega müügis.

Peipsi Teemajas jälgime ikka kohapealset toidukultuuri ja püüame pakkuda paikkonnale iseloomulikke toite, muuhulgas ka kala, näiteks vastavalt hooajale koha ja rääbist.

Missugused on üldse võimalused edendada ettevõtlust maapiirkonnas?

Võimalus on ära elada. Selleks peab aga olema väga töökas ja tegutsema erinevates eluvaldkondades. Mitmekülgus on äärmiselt oluline. Me näiteks toodame puidutooteid ja turustame neid silmas pidades ka turismi. Erinevaid tahkusid on väga palju. Peab lihtsalt mitu rauda tules olema.         

Võib Teil seos olla kuulsate heliloojate Straussidega?

Jah, meil on olnud üks tore vanatädi, kes rääkinud legendi, kuidas Straussi nimi meieni sai.  Nimelt kaunis neiu Liis käinud ringi Toompeal ja kohtunud helilooja ja valsikuninga Johann Straussiga. Ja sealt see nimi alguse saanud. Ilmselt on tegemist siiski pärimusega ja tegelikult asjalood nii, et pool meie suguvõsast valis perekonnanime Strauss nimede eestindamise perioodil.

Kuidas meeldivad Straussi valsid?

Meeldivad väga, need kõlavad kaunilt. Ilusal sinisel Doonaul olen ka ise laevaga sõitnud.

Kas mängite ise mõnd pilli?

Mängin klaverit ja seda pilli õpivad Mustvee muusikakoolis minu lapsed. Klaver on meil ka kodus.

Palju lapsi peres on?

Kolm: 13-aastane poeg Mortimer, 8. oktoobril sai üheksa-aastaseks tütar Emma Marie ning kolmeaastane pesamuna. Mortimer on väga tubli, tema on meil ikka korve teinud. Tänavu käis ta täiesti iseseisvalt Soomes Mardilaadal, kus tegutses töötoas. Ema ja isa ei pidanudki kaasa tulema. Mu abikaasa töötab Avinurmes logistika valdkonnas.“

Mis on veel hobideks?

Üheks suuremaks hobiks on töö Avinurme Puiduaidas. Laulan aga Avinurme naiskooris.  Juubelilaulupeo „Minu arm“ rongkäigus Tallinnas oli uhke tunne kanda Mustvee valla silti.  Meeldib ka reisida. Viimane reis oli Portugali.

Kristi Pukk, sõbranna ja laulukaaslane Avinurme naiskooris

„Evelit tunnen juba väga kaua ja alates esimesest kohtumisest oli meil klapp. Ma arvan, et võin julgelt Evelit oma sõbrannaks nimetada, meil on teemasid seinast seina.  Laulame mõlemad Avinurme naiskooris ja oleme sealgi pinginaabrid. Meil on oma väike naisselts, üheskoos käime teatris, kontsertidel ja peame vahvaid sünnipäevapidusid. Nende korraldajaks on peaaegu alati Eveli, talle see sobib. Tal on ägedaid ideid ja mõtteid ning nendega kaasa minna on lihtne.

Eveli panus kogukonna arengusse on kindlasti märkimisväärne, tema on üks Avinurme sädeinimestest. Kõike, mis ta ette võtab, teeb ta alati südamega ja asjad õnnestuvad. Evelit iseloomustab hästi sõna töökas.

Kuna teda jagub igale poole, siis võiks ta võib olla leida rohkem aega endale ja oma perele, ikka selleks, et patareid oleksid laetud.”

Eveli Tooming

Sündinud 24. mai 1979 Rakvere

Hariduskäik

2003 – Tartu ülikool, magistriõpe (kultuurikorraldus)

1997–2003 Tartu teoloogia akadeemia (teoloogia/pedagoogika)

1988–1997 Avinurme keskkool

1986–1988 Väike-Maarja keskkool

 

Töökohad:

2017 – Peipsi Teemaja projektijuht

2019 – OÜ E. Strauss laojuhi kt

2009 – … Avinurme Puiduait juhataja

1997 – … AS E. Strauss. Avinurme Võidu 3. Laastu- ja puidutoodete valmistamine.

Turustusjuht.

2002–2003 EELK Avinurme Koguduse pühapäevakooli õpetaja

Abielus, kolme lapse ema

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus