Eesti film tähistab tuleval esmaspäeval oma sajandat sünnipäeva: just 30. aprillil 1912 näitas Eesti esimene filmitegija Johannes Pääsuke Tartus kinos Illusion oma esimest lühifilmi. Tähtsal juubelipäeval sõidab pealinnast Tallinnast eesti filmi sünnilinna kinorong, mis teeb vahepeatuse ka Vägeval.
Varahommikul Tallinnast startiva rongiga sõidab Tartusse 200 inimest, kelle hulgas on filmitegijaid, kultuuriprominente ja ajakirjanikke. Rongisõidu ajal teeb see seltskond vestluste ja filmimaterjalide toel läbi kujuteldava retke läbi Eesti filmiloo. Programmi vedav reisijuht kontrollib pileteid ja küsitleb reisijaid. Otsepilti tema tegemistest saavad kaamera ja monitoride vahendusel jälgida ka teistes vagunites sõitjad.
Spetsiaalselt selle sündmuse puhuks on Balti Filmi- ja Meediakooli tudengid kokku pannud ülevaatefilmi rongist eesti filmis läbi aegade ning teinud videoklippe filmiga seonduvatest paikadest, mida rong oma sõidul läbib. Neidki näidatakse teekonnal Tallinnast Tartusse. Lisaks sellele esitletakse rongis soome filmimehe ja filmiloolase Peter von Baghi raamatut „Junassa“, mis samuti käsitleb rongi ja filmikunsti omavahelisi seoseid.
Jõgevamaa raudteejaamadest on kinorongi peatuspaigaks valitud Vägeva. Filmiloo seisukohalt oleks seda au ehk enam väärinud Kaarepere jaam, mis on üheks Arvo Kruusemendi filmi „Suvi“ „tegelaseks“: sinna saabub Toots Venemaalt naastes ning see on ka Kiire õnnetu Venemaa-reisi algus- ja lõpp-punkt. „Kibe“ tõde on aga see, et Kaarepere jaama „rolli“ mängis filmis hoopis Läänemaal asuv Risti raudteejaam.
Kinorong jõuab Vägevale orienteerivalt kell 11.30. Kogu rongiseltskond tuleb välja perroonile ning neile neile tehakse ka natuke šõud, aga millist, selle soovisid korraldajad eesotsas kinorongi projektijuhi Peter Murdmaaga üllatuseks jätta.
Tartusse jõudes liigub kinorongi seltskond rongkäigus Tartu Ülikooli peahoonesse, kus Vabariigi President ja mitmed teised auväärsed isikud peavad kõnesid ja kus meenutatakse eesti filmi ajalugu. Pidupäev kulmineerub kinos Cinamon ja Dorpati konverentsikeskuses, kus peetakse eesti filmi juubelipidu.
Peol, mida juhivad Ott Sepp ja Märt Avandi ning mille lavastajateks on René Vilbre ja Jaak Kilmi, antakse üle sajandi filmiauhinnad üheksas kategoorias ja tehakse teatavaks rahva lemmikmängufilm, mida sai valida Postimehe võrgukülje vahendusel. Eesti filmilaule esitavad ROSTA Aknad koos Tõnis Mäe, Hannaliisa Uusma ja Peeter Volkonskiga. Pärast filmipidu viib kinorong juubelikülalised Tallinnasse tagasi.
Tallinnast Tartusse ja tagasi kulgevas kinorongis toimuvast tehakse videoklippe, mis edastatakse sõidu vältel sotsiaalmeediasse (Delfi, Facebook). Ülevaatlikumaid klippe näitavad hiljem ka ERR, Kanal 2 ja TV3.
„Kinorongi reis saab teoks eelkõige tänu heale koostööle Eesti Raudtee ning Balti Filmi- ja Meediakooliga,“ ütles Peter Murdmaa. „Jõgevamaalt on kinorongi koostööpartneriteks Palamuse kihelkonnakoolimuuseum, Palamuse vald ja Jõgeva vald.“
RIINA MÄGI