Esimese kultuuristipendiumi pälvis Liina Seppa

Palamuse Gümnaasiumi uue õppeaasta avaaktusel tabas selle kooli üheksanda klassi õpilast Liina Seppat rõõmus üllatus: talle anti üle Märt Jallakase nimeline kultuuristipendium, mille olemasolustki ta senini kuulnud polnud. 

 

Palamuse endine vallavanem Märt Jallakas lahkus meie hulgast ootamatult kolm aastat tagasi. Juba kolmel aastal on Palamusel tegutsev MTÜ Look juuni lõpus, tema surma-aastapäeva paiku mälestuskontserdi korraldanud. Enne möödunudaastast kontserti tekkis samal MTÜl mõte hakata välja andma ka Märt Jallakase nime kandvat kultuuristipendiumi, millega toetada Palamuse vallas elavaid noori, kes täiendavad end tavakooli kõrvalt mõnel kultuurialal.

Nii mullusel kui ka tänavusel mälestuskontserdil kogutigi annetusi kõnealuse stipendiumi väljaandmiseks ning kahe kontserdi peale kokku saadi ligemale 4000 krooni. Väärilise stipendiaadi väljaselgitamiseks palusid MTÜ Look ja Märt Jallakase lesk Aili Jallakas endale appi kahe Jõgeva muusika- ja kunstikooli juhid Merike Kati ja Anne Nurmiku: Palamuse kandi noored käivad end täiendamas ju enamasti nendes koolides. Arupidamise tulemusena otsustati tänavune stipendium anda Jõgeva kunstikooli neljandal kursusel õppivale Liina Seppale. Päris omatahtsi ta stipendiumisummat siiski kasutada ei saa, vaid sellest tasutakse tema kahe aasta õppemaks kunstikoolis.

„Kui minu nimi välja hõigati, arvasin esialgu, et kuulsin valesti,” kirjeldas Liina Seppa oma üllatust stipendiumi saamise puhul. Stipendiumi üle oli nii temal kui ka ta emal Enel väga hea meel. Liina kunstikoolis käimisega kaasnevad kulud on ju üpris suured, sest liinibusside ebasobiva graafiku tõttu tuleb vanematel teda neli korda nädalas autoga Jõgeva vahet sõidutada. Kui õppemaksu enam tasuma ei pea, tuleb kulutada ainult bensiini peale, ja sellest on palju abi.

„Oleme MTÜle Look väga tänulikud sellise meeldiva abi eest,” ütles Ene Seppa.

Liinale paneb saadud stipendium nüüd justkui kohustuse kunstikool kindlasti ära lõpetada, sest kooli lõpuni ongi tal jäänud kaks aastat.

„No seda hirmu poleks niikuinii olnud, et ma kunstikoolis stuudiumi lõpuni käia poleks viitsinud,” ütles Liina Seppa. „Mulle väga meeldib seal. Ma oleksin juba varem kunstikooli läinud, aga ma pidin enne ootama, kuni mu õde Helen muusikakooli ära lõpetab: muusika- ja kunstikooli tundide ajad ei kattunud ning mind ja õde korraga vanemad viia-tuua poleks saanud. Nii pidingi ootama ja seda suurem on rõõm, et kunstikoolis käia saan. Ainus, mille üle ma väga õnnelik ei ole, on see, et olen nüüd oma kursusekaaslastest pisut vanem.”

Jõgeva kunstikooli juhataja Anne Nurmiku sõnul on Liina igati sobiv stipendiaat.

„Liinat võib mitte lihtsalt kunstikooli õpilaseks, vaid ka juba nooreks kunstnikuks nimetada,” ütles ta. „Kui õpilased täidavad sageli vaid õpetaja poolt antud ülesandeid, siis Liina töödes tuleb alati välja ka tema isiklik suhe teemasse. Nii polegi tema tööd lihtsalt koolitööd, vaid neid võib juba loominguks pidada. Ses mõttes on ta õpetajale ideaalne partner: temaga on väga huvitav töötada. Samas on Liina väga kohusetundlik ja pühendunud. Koolist tükk maad eemal elades võiks ta ju mõnigi kord öelda, et ah, täna on kehv ilm, ma ei viitsi kunstikooli minna, aga Liina on alati kohal.”

Et kultuuristipendium koguneb annetustest, ei võta MTÜ Look endale kohustust seda igal aastal välja anda.

„Pigem hakkame seda tegema üle aasta,” avaldas arvamust MTÜ eestvedaja Arne Tegelmann, kes koos Aili Jallakasega Liina Seppale 1. septembril stipendiumitunnistuse üle andis.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus