Palal tegutsev firma Erisisu, kus ehitatakse käsitsi palkmaju, on viimasel ajal täheldanud, et ka Skandinaaviamaades on palkmajade tellimine vähenenud.
Erisisu ehitas mullu kaheksa palkmaja, käesoleva aasta algul on aga töötempo aeglustunud. “Palkmaju tellitakse vähem, suurem rõhk läheb karkassmajadele,” märkis ettevõtte juht Toivo Ohno.
Tema sõnul tellivad puhkekeskused, suusakuurordid ja ka eratellijad enamasti karkassmaju, sest nende omahind tuleb odavam. Tavaliselt rajatakse Skandinaavias suuri komplekse, kus on abihooned, elumajad, teeninduskompleksid, söögimajad.
Palkmaja ehitajat kiiresti välja ei õpeta
Ohno kinnitusel on nende peamine tellija ja koostööpartner EstNor, kes rajab Harjumaale Kiili valda karkassmajade valmistamiseks viilhalli. “Karkassmajade tootmine on praegu kasvutrendis,” tõdes ta.
Erisisu Palal praegu karkassmaju valmistama ei hakka. “Meie tööjõud on ehitajad, kes on õppinud käsitsi palkmaju valmistama,” ütles Ohno. Tema kinnitusel saab karkassmaja ehitajad üsna kiiresti välja õpetada, kuid käsitsi palkmaja valmistajat nii ruttu võtta ei ole, nende õpetamine võtab aega.
Erisisus on mitu kuud töötanud vastava koolituse saanud mehed, kuid vilumust veel pole ja kiiresti see ei tulegi. “Oskused ja vilumus toovad keskmisest suurema teenistuse, aga kes kauem õppida ei malda, otsib teise töö,” tõdes Ohno.
Parematel aegadel teenis palkmaja ehitaja kuni 3000 eurot, keskmine töötasu ulatus kuni 2000 euroni. See kehtib muidugi kogenud töötajate kohta. Ettevõttes teevad palkmaju kohalikud mehed, kaugemalt pole firma pidanud tööjõudu palkama.
Majad lähevad Skandinaavia turule
Erisisu valmistatud palkmajad lähevad enamasti Norra turule, edaspidi suunatakse tähelepanu rohkem Eestisse ja Soome. Valmis majad pakitakse kokku ja viiakse Skandinaaviasse. Seal paigaldab need tellija EstNor, kes annab lõpuks kliendile võtmed kätte.
Ettevõte saeb Palal jätkuvalt ka palke, peamiselt pikki ja jämedaid prusse, näiteks mõisate renoveerimiseks, vanade hoonete korrastamiseks jm. Saagida on võimalik kuni
Lisaks saetakse ehitusmaterjali kindlatele partneritele, sest ehitusturg on praegu väga ebastabiilne.
Palal töötab praegu kolm palkmajade ehitajat ja neli palkide ettevalmistajat, kelle tööks on ka saagimine. Maarja saekaatris tehakse ümbruskonna elanikele teenustööd.
Toorme ostab firma Eestist. “Koostöö käib kindlate varujatega, kelleks on metsavarumisfirmad või talunikud. Nemad teavad meie kvaliteedinõudmisi,” rääkis Ohno, lisades, et ettevõtte esindajad käivad kohapeal ja teevad oma valiku juba laoplatsil. Lattu nad endale suuri palgikoguseid ei varu.
Erisisule kuuluvas Pala saekaatris on palkmaja ehitamise kogemused aastast 2006. Saekaatriteenust on pakutud 1994. aastast. Maarjas tegutseb ettevõtte saekaater, pakkudes teenustööd. Teenustööd saab teha ka Palal.
i
HELVE LAASIK