Hiljuti tähistas Jõgeva meeskoor Mehis Jõgeva kultuurikeskuses oma auväärset neljakümnendat sünnipäeva. Mehis pole siiski esimene meeskoor, mis siinmail asutatud. Aastatel 1956-1963 tegutses näiteks Jõgeva Tarbijate Kooperatiivi juures meeskoor Koit, mida juhtasid Ilmar Jaansoo ja Jüri Pastarus, Tabiverest käis neile abiks ka Ilmar Pääsuke. Selles kooris laulsin ka mina.
Koidu tegutsemise tippajal laulis seal kuuskümmend meest ja nii suure koosseisuga käisime ka 1960. aasta üldlaulupeol. Loomulikult osales meeskoor Koit ka kõigil rajooni laulupidudel ja paljudel muudel kohalikel üritustel. Kahjuks hakkas kooris lauljaid aja jooksul vähemaks jääma, eriti bassirühmas, ning lõpuks läkski lauluseltskond laiali. Koori elueaks jäi vaid seitse aastat.
Kui 1976. aastal loodi meeskoor Mehis, läksid paljud kunagi Koidus laulnud mehed, näiteks mina, vennad Paeveerud, Meinhard Alla, Elmar Sepp jt, uude koori laulma. Nüüdseks olen neist koori ridadesse jäänud vaid mina, sest kõik teised on juba siitilmast lahkunud. Koidu endistest lauljatest on aga peale minu elus veel kaks meest – Uno Kütt ja Voldemar Pärn. Nemad pole küll Mehises laulnud, ent ka neil on hea meel, et meestelaulu traditsioon Jõgevalt kadunud pole. Seepärast soovisime meeskoori Mehis neljakümnenda sünnipäeva puhul ühiselt õnnitleda.
Meeskoori Koit kolme viimase elus oleva liikme kaardile kirjutatud tervitused ja õnnitlused toimetasin kohale mina, sest teisi mehi ei lubanud tervis juubelikontserdile tulla. Soovisime Mehisele lauluteel pikka iga ja meestele okast kurku. Meie tervituse üleandmine Mehise juubeliloosse, mis Vooremaas ilmus, kahjuks ei mahtunud, aga arvasin, et ehk on Jõgeva rahval huvitav teada, et ka enne Mehist on Jõgeval meeskoorilaulu harrastatud.
REIN RANDOJA, meeskooride Koit ja Mehis laulja