Järgmisest aastast ei leia enam poelettidelt hõõglampe. Neid asendavad halogeenlambid, säästupirnid ja energiasäästlikemad LED-lambid. Tõsi, parimate LED-lambipirnide hinnad on krõbedad, ent ka nende elektritarve on üle seitsme korra väiksem kui hõõgpirnidel. Samas ei pruugi lambipirnide tipp-mudelid olla otstarbekaimad lahendused tubadesse, kus valgustust kasutatakse vähe ja väga lühikest aega
Eesti Energia e-teeninduses täidetud ligi 7000 energiaprofiili näitavad, et täielikult on säästupirnidele üle läinud vaid 15 protsenti majapidamistest, enamikes majapidamistes on pirnivahetusprojektiga alustatud ja osad lambipirnid juba vahetatud.
Ka õiget lambipirni valides on võimalik aastas märkimisväärselt energiat säästa. Näiteks kui kõige tavalisem hõõgniidiga lambipirn kulutab valgustamiseks 40 vatti (W), siis säästupirn kasutab sellest ligi 4 korda vähem ehk 11 vatti ning LED-lamp kulutab sama valgusvoo tekitamiseks hõõglambiga võrreldes 7 korda vähem elektrienergiat ehk 5,5 vatti.
Poelettidel algavad säästupirnide hinnad reeglina 4-5 eurost ning väga kvaliteetsete LED-lambipirnide hinnaklass jääb 17-25 euro lähedale. Paraku kehtib lambipirnide puhul rusikareegel, et tunnustatud tootja ja kallima hinnaklassi lambipirnide kvaliteet on parem kui soodsamatel pirnidel. Ostuotsuse tegemisel tasuks arvestada seda, kui tihedas kasutuses on konkreetne valgusti. Energiasäästlike valgustite soetamisel on mõttekas alustada just enim kasutatavatest ruumidest nagu elutuba, köök ja lastetuba. Samas võib ruumides, kus pikalt ei viibita ja tuled üldjuhul ei põle, näiteks garderoob, kelder ja tualett, uue valgusti soetamise edasi lükata või valida hinnalt soodsama halogeenlambi.
Näiteks tasub 15-eurone LED-pirn ära kahe aastaga, kui valgusti on kasutuses neli tundi päevas. Kasutades sama valgustit aga 10 tundi päevas, tasub esialgne kulutus ära juba 9,5 kuuga. Kuid ruumis, kus tuli põleb vaid 30 minutit päevas, saabub hinnalise LED-pirni puhul tasuvuspunkt alles 15 aasta pärast.
Valgustitevalik poodides võtab sageli silme eest kirjuks. Et otsustamist lihtsustada, tuleks esimese sammuna läbi mõelda, kas kõnealusesse valgustisse tasuks osta kallim LED-pirn, täiustatud hõõglamp (halogeenlamp) või säästupirn. Lähtekohaks tuleks võtta valgusti kasutusaeg – mida kauem päevas valgustit kasutatakse, seda säästlikuma pirni võiks sinna valida.
Järgmiseks tuleks jõuda selgusele, kui tugevat valgust soovitakse. Üldjuhul leiab pakenditelt info, millisele hõõglambi võimsusele uus valgusti vastab. Kõige kindlam on siiski meelde jätta, et 60W hõõglambi valgusvoole vastab 700-750 luumenit, 40W hõõglampi asendab aga uus 410-430 luumenit välja andev lambipirn.
Valida on võimalik ka sooja või külma valguse vahel. Enamik inimesi soovib, et lambid annaksid sooja valgust. Seega tuleks jälgida valgusti pakendil toodud kelvinite väärtusi – mida suurem on väärtus kelvinites, seda külmemat tooni valgus. Soojale valgusele vastab 2700-3000 kelvinit.
Lisaks eelpool mainitutele tasuks jälgida ka lambipirni lubatud lülituste arvu ja seda, kas hämardamine on võimalik või mitte. Kui valgusti ostetakse õue, siis tuleks jälgida ka kasutuses lubatud temperatuure.
i
TEET KEREM, Eesti Energia energiasäästu projektijuht