Hiljuti täienes kena Emumäe puhkekoht uue objekti ? Päikesetõusu majaga, kus kõik huvilised saavad istuda ning imetleda hommikul tõusvat päikest.
“See koht on hea just päikesetõusu imetlemiseks, sest päike loojub teisele poole. Ja päikeseloojangu maja on Eestis ka juba olemas,” ütles Rakke valla giid ning loodus- ja turismiobjektide hooldaja Hando Kuntro.
Mõte taolise maja ehitamiseks tekkis Kuntrol tegelikult juba kevadel, kuid vahepeal kulus palju aega matkaraja tegemiseks ning vaja oli ka tõstukit. Tõstukit vajati ka Rakke suveteatri ehk peamiselt korraliku laululava ehitusel. Nii jäi päikeseloojangumaja ehitus sügisesse.
Palkmaja stiilis varjualuse ehitas Kuntro aga algusest lõpuni üksi. Kuigi Kuntro on seltskondlik ja jutukas inimene, armastab ta tööd teha üksinda.
Päikesetõusu maja juurde kuulub ka päikest tervitav näota ja soota kuju. Kuju jalad on tehtud männist, mille torm lähedalasuvas surnuaias maha murdis, juuksed on tehtud saarepakust. Päike, mida kuju käte vahel hoiab, on aga tegelikult Türi lillelaadalt ostetud ploomipuu võra.
Kuntro sõnul saavad huvilised varjualust kasutada juba praegu, maja saab aga täielikult sisustatud järgmiseks turismihooajaks. Nimelt tulevad varjualusesse ka lavatsid, kus päikesetõusu nautijad pikutada saavad. “Korraga mahub kõrvuti pikutama paarkümmend inimest, ” ütles maja ehitaja.
Sellel aastal pole aga looduskauni koha ilusamaks muutmine veel kaugeltki lõppenud. Igal aastal on põline sallalane ning külaelu edendaja koos töötutega korrastanud ka Emumäe vahetusse jäävat mahajäetud surnuaeda. Selgi aastal koristatakse ära mahakukkunud puud ning harvendatakse kuusealleed. “Praegu on surnuaias kümmekond hauda, mida hooldatakse, kuid tegelikult on siia maetud palju inimesi. Väga palju on puuriste,” rääkis Kuntro.
Sel sügisel püstitatakse sümboolne rist kõigile surnuaiale maetutele. Ristile tuleb kiri: “Üks on kõik ja kõik on üks”. Selle tsitaadi leidis Hando Kuntro Toomas Pauli raamatust.
Samuti kogunevad veel septembri lõpus Eesti Noorte Looduskaitseühingu liikmed, kellega koos rajati suvel Rakke valla lõunapiirile 4,5 kilomeetri pikkune loodusrada.
See rada algab Rakvere-Vägeva maantee äärest ja kulgeb läbi metsa Tallinn-Tartu raudtee suunas. Raja äärde üsna raudtee lähedale jääb Edru Kaanjärv, mis on kinni kasvamas. Teisele poole rongiteed jääb rada veel umbes kolme kilomeetri jagu.
Ühest raja otsast umbes 6 kilomeetri kaugusel on Emumäe maastikukaitseala ja teisele poole umbes sama kaugele Jõgeva poole jääb Endla looduskaitseala. Teisest rajaotsast ei jää kaugele aga Karl Ernst von Baeri sünnikoht Piibe mõis.
Koos loodushuvilistega, kes suvel rada rajada aitasid, vaadatakse see veel üle, korrastatakse ja puhastatakse. Põhjalike infotahvlite ülespanek jääb küll järgmisesse aastasse.
Järgmiseks aastaks on giidil ja turismiobjektide hooldajal aga plaane veel küllaga: üks suuremaid neist on rajada Emumäele koobasonn. “See on suur töö, kuid ma panen sellele ka lootusi. See tuleb arhailine kinnine onn, kus saab öömaja kuus inimest,” kirjeldas Kuntro.
Puhkekohal tõmbab esmalt tähelepanu 115 trepiastmega 221,5 meetri kõrgune puust vaatetorn. Ilusa ilmaga paistab Emumäe tornist ära ka Laiuse mägi.
Rabast korjatud kändudest ehitatudmetsaonn on samuti Handro Kuntro kätetöö. Neli aastat tagasi valminud “Emu memme” nime kandev onn on sobilik nii puhkamiseks kui grillimiseks.
EVA KLAAS